| Samariteanul a întrebat:

Dupa ce termin o facultate(eu fiind pe bio-chimie) si ma gandesc sa ma fac biolog sau chimist in ce tara straina ar fi mai bine sa plec pentru aceste meserii?(ca aici la noi se cam alege praful...)

Răspuns Câştigător
| Petrovic a răspuns:

Problema principală este că în România nu se mai pune accentul pe cercetare, nu că nu ar fi nevoie. În Germania este un institut de cercetare Max Planck, cu aplicații fizice și bio-chimice.
LINK: https://www.mpg.de/institutes_map - HARTA INSTITUTELOR MAX PLANCK DE CERCETARE DIN GERMANIA.

1 răspuns:
| CastanaTaSiAMea a răspuns:

Eu as ramane aici, sincer. Dar totusi, daca ar fi sa plec, m-am duce in Spania