| Master223322 a întrebat:

Salutari! Am o problema si as vrea sa ma ajutati daca puteti.Sunt elev la o clasa de frecventa redusa si anul acesta am bacul.Nu stiu nimic la matematica (M2 stiinte al naturii) si nu stiu de unde sa incep cu materia. Din cate am inteles de la cineva la bac nu iti da din toata materia, doar din cateva lectii si as vrea sa stiu din care.

6 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Trebuia să începi încă din clasa 1 că nu cred că matematica e ceva nou pentru tine și dacă înțelegeai baza și erai atent era extrem de simplu. Dacă tu nu ai baza nu ai ce să înțelegi că multe lucruri din matematică se leagă. Ar trebui să conștientizezi ce știi iar dacă nu știi nimic nu prea ai nicio șansă că nici dracu nu te va trece din nou la operațiile și noțiunile de bază, oricum un an nu cred că e suficient să le parcurgi pe toate deci dacă chiar nu știi nimic e cam târziu. Dar bac-ul e foarte banal și ai șanse la un 5 dar pentru asta a nevoie de un profesor să faci pregătire.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Subiectele sunt din cateva lectii dar, pot fi de oriunde din TOATA materia. De altfel, matematica, daca nu o stii toata, nu faci nimic. Nu merge cu 2-3 lectii ca la alte obiecte. Asa ca incepi cel putin cu clasa a 5-a.

| Teo29 a răspuns:

Fa pregatire cu un profesor bun. Merita investitia, o sa ti prezinte el materia si ce ar trebui sa stii.

| Winddd a răspuns:

Nu îți dă toată materia, dar la matematică cam toate se leagă între ele. Dacă îți permiți, fă pregătire și ai grijă să găsești un profesor bun pentru asta.

| T0T a răspuns (pentru Winddd):

Sincer nici nu ți-am văzut răspunsul. Se pare că avem în unele cazuri o gândire asemănătoare.

| Winddd a răspuns (pentru T0T):

Ar trebui să ne punem de acord și să nu mai răspundem la aceleași întrebări laughing