| IDK98989823 a întrebat:

Bună,TPU. Sunt clasa 10-a.Din păcate am o poveste tragica.Pot sa incep prin a va spune ca am fost și eu fericit..Totul a început in iunie 2021, atunci cand am sustinut examenul de a 8-a,din pacate nu a fost totul la fel cu mi-am dorit si am intrat la un profil uman care nu imi place absolut deloc, am incercat sa ma transfer, anul asta, dar nu am reușit desi chiar am învățat... Dupa aceea, a inceputul adevaratul cosmar tatal si bunica mea s-au imbolnavit de covid 19..Pentru tatal meu a fost un adevarat soc,pentru ca mereu se ferea de pandemiei, chiar si la servici el nu dadea masca niciodata, desi nu avea alte boli, dar ghinionul lui a fost sa nu fie vaccinat.În 3 saptamani a murit bunica, care era ca și o mama penteu mine eram f atasat de ea, iar după inca 4 zile l-am pierdut și pe tata.Va dati seama ca a fost un soc mare si pentru mine, mi-a fost înjumătățita familia cum s-ar zice, doi pe pământ, doi sub pământ.Sufăr enorm, iar acum și mama s-a îmbolnăvit după un an de suferință. Durerea pe care o simt eu nu o simte nimeni și la scoala pe cât posibil încerc sa nu arat la nimeni.Da, este cu adevărat tragic ce am pățit și suferinta mea nu poate fi masurata in cuvinte.Nici nu va închipuiți ce am simtit si ce simt.Mi se rupe sufeltul cand altii au tata iar eu nu mai am de un an de zile.Parca totul in viata mea merge prost. Daca m-ati putea ajuta cu un sfat am simtit nevoia sa ma descarc..Mulțumesc!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Prea mult pentru un copil stresat, igrijorat de toate greutatile care ii cad in spate peste noapte"-bug mafia o lume nebuna.
Poti vorbi cu mine daca vrei, stiu cum e sa fi bun la ceva dar sa nu fi apreciat, sa fi respins si sa pierzi persoane dragi, bunica mea a murit acum trei saptamani.

| Vântulalb a răspuns (pentru anonim_4396):

Condoleante si tie!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te inteleg perfect fiindca eu mi-am pierdut 3 membrii ai familiei (tata, mama si sora) nu de covid dar asta nu are importanta, deci stiu prin ce treci si empatizez cu tine.
Te sfatuiesc sa-ti cauti un refugiu, sa faci ceva ce-ti place: citeste carti, uita-te la filme, invata pe rupte pentru scoala, fa-ti prieteni noi si iesi afara, mergi la biserica si plange acolo, descarca-te cum crezi tu ca te ajuta si cum vrei, dar nu tine necazul in tine, ca poti intra in deprsie.

Sper din toata inima sa te feresti de covid, ca de la el se moare si tu ai mostenit genele familiei, posibil fiind predispus sa ai reactii urate. Australienii au facut studii si au constata ca unii sunt predispusi mai rau ca altii la boli grave sau pot murii de la covid, doar pentru ca au mostenit un parinte cu aceleasi deficiente in gene.
Stiu ca sunt controverse in lume si tind sa le dau dreptate, mai ales ca mi s-a intamplat si mie, unde eeu si fii-mea am facut forme usoare de covid (doar cateva zile de dureri de gat, stare febrila si in 5 zile totul era normal), pe cand sotul si fii-miu au fost 3 saptamani bolnavi.
Ti-as recomanda:
1. vaccinul ajuta enorm, ca-ti antreneaza corpul cu o cantitate infima de virus si cand faci boala de covid, nu mai mori, fiindca ai deja imunitate de la vaccin.
2. Puratul mastii ar trebui sa fie obligatoriu pentru tine (este alegerea ta sa te protejezi), fiindca risti sa-l iei din aer (din magazine, scoala, munca, autobuz ), mai ales ca acum circula o varianta noua, mult mai grava decat cele anterioare.
3. Spalatul pe mani intotdeauna dupa ce calatoresti cu masina, mergi la scoala sau atingi orice usa pe care au atins-o si altii.

| blackann a răspuns:

Violetta/Anastassia...

"Sper din toata inima sa te feresti de covid, ca de la el se moare si tu ai mostenit genele familiei, deci esti predispus sa ai reactii urate.
1. vaccinul ajuta enorm sa nu mori, trecand mai greu peste boala, dar nu mori. "

Genele nu sunt importante in lupta cu, covid. Nu este dovedit asta, iar din exemple proprii iti spun cu siguranta ca este asa. Tu pe langa medic esti acum si vreun cercetator, esti specializata in tot, mai.

"deci stiu prin ce treci si simpatiz cu tine"

Cred ca empatizezi... dar habar n-ai ce e aia.

| blackann a răspuns:

Imi pare foarte rau ca treci prin asta la varsta ta.
Dar stii cum e...toate se intampla cu motiv si Dumnezeu nu-ti da mai mult decat poti duce. Daca porti greutatea asta pe umeri, o sa cresti mult mai puternic si nu te vor atinge lucruri care pe alti oameni ii doboara.
Multa putere iti doresc, fii tare si gandeste-te ca au grija de tine de sus si nu vor sa te vada la pamant.
Daca mai ai momente asa poti sa-mi dai mesaje oricand. >big grin

| Vântulalb a răspuns:

Condoleante pentru pierdere!
E greu si pentru un adult, daramite pentru un copil.
Am vazut si eu in jurul meu oameni care nu au renuntat la masca, ba chiar au fost si vaccinati si totusi s-au imbolnavit de covid. Eu personal nu am reusit sa inteleg boala asta desi am citit tot ce s-a putut gasi.
Sper ca mama ta sa treaca peste boala si sa fiti fericiti impreuna.
Nu mai ai alte rude? Matusi, unchi, veri? Cu care sa vorbesti si care sa te ajute cu boala mamei? Ca tie singur iti va fi greu. Nu e bine sa tii necazurile in tine. Vorbeste cu familia, cu vecinii, cu prietenii. Te descarci si iti este mai usor.
Evident, poti vorbi si cu noi.

| pombar a răspuns:

Rasplateste-i pe cei care i-au sacrificat

| TupacIsHere a răspuns:

Uite. tatăl meu a decedat pe data de 22 februarie. pe 21 februarie e ziua mamei mele și ziua mea este pe 17 februarie, gândește-te ca nu am făcut majoratul(fără distracții, băutura, muzica) pentru ca el era în spital.
Sunt imediat 3 ani de când a decedat. important este sa te pui pe tine pe primul loc și sa lupți cu orice problemă care apare, sa ramai tare și sa ai gânduri bune, nu te băga în anturaje proaste, focuseaza-te pe tine și pe munca ta.
Si chiar înțeleg perfect situația ta, eu și acum parcă mai să plâng când vad un tătic cu băiețelul lui.
O sa fi cel mai bun tătic!
Tot ce se întâmplă exista un motiv și o să îl descoperi în timp ce avansezi în vârstă, Te pup și te rog să ai grijă de tinee și sa fi mereu cu gânduri pozitive ❤️