| Jany123Jane a întrebat:

Bună, TPU! V-ați vaccinat?
Mie una mi-e cam teamă să mă vaccinez, că am mai auzit că unii oameni au murit.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
47 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu te vaccina daca ti e frica...
eu am auzit ca au fost enorm de multi oameni omorati de covid. dar 10 cazuri de deces asociate cu vaccinul din cateva sute de milioane de vaccinati e mai dramatic decat 4 milioane de decese provocate de covid nu?

| hacktek a răspuns (pentru suntserios):

Sunt multe "probe contrarii", stimabile, spre exemplu domnul Gheorghiță anunța că "vaccinul" este "sigur", în ciuda faptului că declanșează miocardită ce poate duce (si chiar a dus) la deces.
Faptul ca tu ignori aceste date si le numesti "fake news" este de înțeles... ce mă miră e că te aprinzi așa rău pe cineva cu altă părere încât recurgi la atacuri la persoană.
În loc să accepți realitatea jignești aiurea. Se pare că nickname-ul pe care ți l-ai ales nu are nici o legătură cu adevăratul tău caracter.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru hacktek):

Gheorghiță a zis in mai multe interviuri mai ales atunci cand era problema cu Aztra Zeneca ca EXISTA reactii adverse dar beneficiile vaccinului sunt multe peste dezavantajele reactiilor adverse. Si este o opinie medicala.

Imi place ca totusi ca opinia ta nemedicala are o problema cu faptul ca rata de vindecare la covid e de 95%, chiar tu ai scris printr un comentariu, dar ai o problema cu o reactie adversa care a aparut de 275 cazuri din 5 miloane... adica 0.005 % doar pentru ca suna mai dramatic sa zici ca exista o reactie adversa ca sa ai tu dreptate... ia zi stimabile cine e cu seriozitatea si cine nu?

| hacktek a răspuns (pentru suntserios):

E vorba de deces, totusi, oricat ar fi de mic procentajul.
Un principiu enuntat in Juramantul lui Hipocrate zice: "primum non nocere" (cauta pe net si vezi ce inseamna). Gheorghita ar fi facut mai bine sa trateze oamenii bolnavi, nu sa inoculeze seruri experimentale in populatie sanatoasa, comportandu-se ca si un agent de vanzari. Si cand spun ser experimental ma refer la faptul ca producatorul nu isi asuma raspunderea pentru eventualele efecte adverse ale serului, cum ar trebui sa faca la un vaccin "sigur".

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru hacktek):

Exact...

rata de deces provocat de covid si complicatiile date de e de 2.19% la ce e raportat oficial...

poti demostra ca rata de deces provocata de vaccinare si complicatiile date de vaccinare e mai mare de atat in conditiile in care rata de reactii adverse grave e de 0.005 %?

| hacktek a răspuns (pentru suntserios):

Dupa cum bine observa un alt membru TPU, rastalmacesti cuvntele si atragi discutia spre alte directii. Nu am de demonstrat nimic, ci tu ar trebui sa raspunzi de ce se alege o varianta care poate face rau unor persoane sanatoase, indiferent de procentaj, in detrimentul unui tratament apliat persoanelor cu adevarat bolnave, incalcandu-se astfel un principiu medical fundamental, si anume "primum non nocere";
Discutia despre "seriozitatea" ta era drept urmare a jignirilor aduse de tine la adresa celor care au alta parere decat cea oficiala, inclusiv la adresa mea.

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns (pentru hacktek):

Oare si ce ai zis acum e ironic? acum sunt confuz si nu stiu ce e realitate si ce nu.

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns (pentru sdfsfsdfsdfsdf):

M-am referit la comentariul asta: "Ceea ce tie ti-a fost greu sa observi este faptul ca mesajul meu a fost ironic. Daca pentru tine Gheorghita si Citu mai sunt persoane credibile, este explicabil.
Libertatea de exprimare vine la pachet cu eticheta de "stiri false", stimate domn!"
la notificari nu cred ca ti arata la care dintre ele m-am referit, zic sa ti arat sa intelegi ca glumesc si sa nu intelegi alt cv.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru hacktek):

Daca nu stiai nu exista un tratament eficient pentru covid... Asa ca pana atunci vaccinul e soluția de preventie care inca odata are efecte secundare mult mai scazute decat efectele si urmarile bolii in sine. Vaccinul inseamna preventie, adica fix principiul ala de il tot scrii tu pe aici. Previno ca sa nu fie nevoie sa tratezi pentru ca repet, efectele nocive ale vaccinului sunt mult sunt cele alea virusul.

| hacktek a răspuns:

În fața dovezilor de netăgăduit, OMS a îngăimat un comunicat, prin care ține să ne liniștească și să ne explice că "beneficiile", "avantajele", sunt mult mai multe decât riscurile.
- -
https://www.capital.ro/......-doze.html

Avantajele? Mănânci un mititel, bei o bericică la un festival, te duci la serbarea de sfârșit de an, și. peste șase luni, un alt rapelaș. Abonament la Pfizer... Și era să uit: Dacă nu se revine la așa-zisa normalitate, și masca rămâne pe figură, e din pricina mizerabililor care nu au dorit avantajele si beneficiile serului eficient și sigur...

| hacktek a răspuns (pentru suntserios):

Bineînțeles că există. Sunt medici care trateaza cu rată de succes 100% această maladie, dar OMS nu vrea să valideze aceste scheme de tratament, deoarece au de "împins" milioane de doze de ser experimental.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru hacktek):

Normal ca stii tu ca exista... Normal ca ai tu informații despre o conspirație. Nici nu ma asteptam altfel.

| hacktek a răspuns (pentru suntserios):

Ai fi știut și tu dacă ai mai fi avutr și alte surse de informare...
https://www.elfinanciero.com.mx/......-covid-19/
Și la noi în țară:
https://www.lifesitenews.com/......d-patients

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru hacktek):

Lool, trebuia sa ma astept sa imi zici ceva de Flavia Groșan. Nu stiu cum de nu am vazut-o venind. Amuzant.

| hacktek a răspuns (pentru suntserios):

Amuzant sau nu, se cheamă realitate.
Welcome to the real world!winking

| Violleta2022 a răspuns:

Nici o problema, nu te vaccina, dar daca vrei sa mergi la facultate, saptamanal trebuie sa faci test de covid, pe care-l platesti din buzunar.
Este noua chichita cu care a venit Minsiterul Sanatatii.
Apropo, vaccinul este gratis!