| Flavianadx a întrebat:

Cunoasteti medici care nu vor sa se vaccineze? Ce argumente au?
Din cate am auzit eu, unii refuza din cauza ca nu se cunosc efectele pe termen lung.
Alte motive sunt?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Da, cunosc!

Unii au exact acest argument, care (în opinia mea), este 100 % VALID!
Să nu uităm că această pandemie a început acum aproximativ 2 ani iar vaccinurile au apărut pe piață pentru prima dată acum aproximativ 1 un an jumate (timp RELATIV scurt), și... sunt în număr de 7 omologate, cel puțin la nivel european! Iar TU personal și EU personal, NOI FIECARE (care dorim vaccinarea ) - ALEGEM doza cu care! Doza " câștigătoare " sau, mai puțin!
Efectele adverse ( în special cele pe termen lung) NU se pot cunoaște INSTANT!

Apoi, mai sunt și medicii pur - conspirationistii! Pe ăștia, nu știu dacă îi pot pune într-o categorie diferită de cea a " omului de rând - conspirationost, convins! :) ".

Uite, AICI și modul meu de gândire și de a vedea lucrurile (argumente personale ), sunt 8 răspunsuri :

https://www.tpu.ro/coronavirus/oamenii-nevaccinati-pot-intra-in-banca/

https://www.tpu.ro/......-pasta-de/
- 2 răspunsuri -.

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că un vaccin se testează timp de 5 ani, iar acestea au fost testate timp foarte scurt.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Aia cu efectele pe termen lung sunt timpiti si au facut scoala de medicina degeaba. Am un caz in familie, si cu un motiv foarte solid - are boala Lyme cu niste simptome foarte nasoale, s-a dus la vreo 50 de medici pana a primit un diagnostic ca lumea, s-a tratat pe bani grei prin Germania, trebuie sa aiba grija extrema la ce maninca si la stilul de viata in general, iar un vaccin peste afectiunile ei e o necunoscuta cam mare si - la fel ca in cazul oricui primeste vaccinul - nimeni nu isi asuma nici o responsabilitate in caz de ceva.
@ChryChrus: Serios? Tu ai habar ce vorbesti? E clar ca nu. Vaccinul iti creste semnificativ sansele de supravietuire fara sechele nasoale, atita tot. Nu te face nici imun - cum e cazul si cu vaccinurile existente pentru gripa comuna - si nici mai putin contagios.

| ChryChrus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai asta am zis si eu ca nu împiedică infectarea, tu zici ca nu te face imun..nu este acelasi lucru? eu cred ca da.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ChryChrus):

Ai zis "Doar apariţia bolii COVID-19 este împiedicată." si nu e nici de departe asa. Faci boala, doar ca nu o mierlesti, daca nu esti complet praf de dinaite de vaccin.

| Holiday a răspuns:

De fapt minti cu nerusinare.

Răspuns utilizator avertizat
| ChryChrus a răspuns:

Vaccinul nu împiedică infectarea cu coronavirus. Doar apariţia bolii COVID-19 este împiedicată. Din acest motiv mulți preferă să aştepte apariţia altor vaccinuri. Speranţa lor este că, o dată cu trecerea timpului, vaccinul va deveni mai eficient. Şi atunci se va afla mai mult şi despre posibile riscuri.