| Hammurabi a întrebat:

Nu prea înțeleg care e logica noilor restricții împărțite între vaccinați și nevaccinați.
Ferește pe cine de cine?
Sunt pentru a proteja pe cine și cum?
Întrebarea e pentru cei care sunt mai informați.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
62 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Părerea mea e că aceste restricții sunt date pentru a impulsiona cât mai multă lume să se vaccineze și să scăpăm o dată de pandemie. În alte țări se pare că a funcționat, să sperăm că se va întâmpla și la noi.
Media la nivelul uniunii europene este de aproximativ 70% din populație vaccinată, iar după cum vedem, în alte țări sunt mult mai puține cazuri și mai puține morți decât la noi. Să sperăm că nu vom mai fi mult timp pe ultimul loc la vaccinare, lumea trebuie trezită cumva.

| CIaudiu a răspuns:

Am exact aceeasi parere cu @mastadont. N-am nimic de adaugat in plus. Da-i funda!

| Lukasssz a răspuns:

Daca cineva da boala unui nevaccinat atunci acesta poate face o forma foarte grava si sa ajunga la ATI, dar daca ii da boala unui vaccinat acesta face o forma usoara, deci pe departe aceste restrictii ii apara pe nevaccinati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Logica e o fortare a lucrurilor pentru a se vaccina lumea, doar asa se poate combate pandemia, altfel o vom lalai cu restrictii pe care nu le mai inghitim si ne chinuim cu teste si alte prostii.

| Frank51 a răspuns:

Sunt sisteme anti-prost, dacă ești nevaccinat, nu ai voie cu ăștia vaccinați ca să nu mori aiurea, sau să mori mai târziu. Exact cum este un limitator de viteză, te limitează să depășești o anumită viteză, ca să nu strici motorul, ii mai zice și idiot-proof.

| Hammurabi explică (pentru Lukasssz):

De ce vrea statul să protejeze pe unul care refuză să fie protejat?
Statul nu protejează nici pe unul care vrea să se sinucidă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Ii ptotejeaza pe aia care nu doresc sa fie peotejati, pentru ca sunt obligati sa ii bage si pe ei in spital.

Nu ti se pare pacat sa ca unul care nu isi doreste sa fie protejat sa ocupe un loc in ATI unuia care ISI doreste? happy

| Hammurabi explică (pentru Frank51):

Dacă îi lasă așa nevaccinați, ce se va întâmpla?
O selecție naturală între deștepți și proști?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Absolut nici o logica. Astia nu stiu cum sa o dea ca sa ia niste masuri de limitare a bolii fara sa supere lumea, ceea ce e evident a naibii de imposibil. Pe de alta parte, nu au nici oo sa ia masuri ferme de lockdown.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Hammurabi):

Da, am inteles, foarte multi nu aveti incredere in stat ca va vrea binele. Vedeti atunci din alta perspectiva si anume din cea a statului care nu doreste
- un sistem medical in colaps.
- nu vrea sa pice economia.
- nu vrea sa deconteza un dezastru medical.

Si logica restrictiilor e sa limiteze cat mai mult raspandirea bolii printre nevaccinati pentru ca ei sunt cei care blocheaza in acest moment sistemul sanitar.

| salieri84 a răspuns (pentru Hammurabi):

Pentru a nu bloca sistemul medical, cu puhoiul de internari, de asta doreste statul sa-l vaccineze pe nea Plăcintă.

| Lukasssz a răspuns (pentru Hammurabi):

Pai statul nu are incotro, doar 35% din populatia Romaniei s-a vaccinat, ceea ce inseamna ca cei nevaccinati sunt majoritatri, poate daca era rata vaccinari de 75%-80% si la noi in Romania nu se mai bagau atatea restrictii.

| Lukasssz a răspuns (pentru Lukasssz):

Majoritari*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Interesanta abordare. Am mai vazut asta in industria constructoare de masini, la utilajele cu care se fac asamblari unde exista sistemul "anti-prost" sau din japoneza "Poka-yoke", tot din motive de siguranta pentru om. Din pacate nu pot sa iti evaluez raspunsul, dar iti spun ca este inteligent.

| EcceHomo a răspuns:

Ai împărțit comunitatea în două - mai informați și mai puțin informați, la fel cum face statul cu vaccinații.
Tu, de exemplu, vrei sa îi ferești pe neinformați de informații eronate? De ce ai pus restricții?

| Hammurabi explică (pentru anonim_4396):

Ba da, corect.
Dar cel care își dorește să fie protejat, de ce să ajungă la ATI dacă e vaccinat?

| MariaEElena0505 a răspuns:

Ferește nevaccinații sa se îmbolnăvească bineinteles.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Se intampla si cazuri in care organismul sa fie atat de slabit din cauza:
-varstei
-imunitatii scazute
-diferitelor boli (cronice sau acute)
Incat, chiar si cu vaccin, sa nu poata lupta cu virusul.

| Hammurabi explică (pentru suntserios):

Și atunci de ce nu-i lasă în "plata Domnului" pe cei care au refuzat să se vaccineze, fără să mai blocheze sistemul sanitar cu ei?
De unde și de când a mai apărut și ideea asta de a face bine cu forța?

| Cristina12387 a răspuns:

Restrictiile pentru cei nevaccinati sunt impuse pentru ca acestia sa simta ca le este limitata libertatea daca nu se vaccineaza. In felul asta ii poate motiva pe multi sa se vaccineze. Daca, de exemplu, prietenii tai se duc la mall sau la un local si tu nu poti sa te duci cu ei s-ar putea sa te simti exclus, iar lucrul asta sa te motiveze sa te vaccinezi.

| Frank51 a răspuns (pentru Hammurabi):

Exact ce se întâmplă la noi în țară, un dezastru.

| Hammurabi explică (pentru anonim_4396):

Așa e.
Dar ăștia nu pot fi atât de mulți încât să blocheze sistemul ATI.
De ce să insiști să faci bine cu forța unuia pe care îl doare în c**?

| Hammurabi explică (pentru Cristina12387):

E logic răspunsul tău.
Dar nu sună deloc deontologic sau democratic. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Majoritatatea de la ATI sunt nevaccinati.
Se insista asupra lor sa li se faca un bine pentru ca lor, daca li se intampla un rau, vot transmire si altora acel rau, care nu au nicio vină.

| EcceHomo a răspuns (pentru Hammurabi):

Doamne, zici că ești reptilă și nu ai sistem limbic.Cum să ii lase, domnule, în plata Domnului? Orice creatură merită să fie salvată.

| Lioana a răspuns:

Restricțiile astea au mai multe scopuri:
- in primul rand, sa se vada ca cei care ne conduc iau masuri pentru oprirea raspandirii virusului.
- in al doilea rand pentru a-i forta pe nevaccinati sa se vaccineze.
- in al treilea rand pentru a-i proteja pe nevaccinati de virus, pentru ca se spune ca ei sunt cei care umplu spitalele.

| Hammurabi explică (pentru EcceHomo):

Auzi, mi-ai adus aminte de o întâmplare de pe vremea când eram în școala generală.
O colegă, a văzut o bătrânică la o trecere de pietoni. A sărit repede și a luat-o de braț și a ajutat-o să treacă strada.
Apoi i-a zis "Gata mamaie, am trecut, ești bine?"
Iar bătrâna i-a zis "Da mamă, sunt bine, dar eu abia traversasem. Acum am ajuns înapoi."

Așa că, așa e cum zici. Orice creatură merită să fie ajutată să traverseze strada. laughing

| Hammurabi explică (pentru Lioana):

- corect
- de ce dacă ei nu vor să fie protejați? să le pese altora mai mult de sănătatea lor, decât lor?

| Lioana a răspuns (pentru Hammurabi):

De ce? Ca sa nu umple spitalele. Ca sa decongestioneze sistemul medical.

| Hammurabi explică (pentru Lioana):

Probabil ar trebui ca cei care refuză să se vaccineze, să fie puși să dea o declarație în sensul ăsta, iar dacă se infectează, să li se acorde asistență medicală doar contra cost.