| Smmo a întrebat:

Pentru cei care au avut covid si vor sa ne spuna, am citit ceva simptome mai detaliate pe TPU si de aici intrebarea. Ce simptome ati avut la inceput, cum va simtiti acum? Erati vaccinati/nevaccinati? Ma intereseaza niste relatari personale mai detaliate, la modul general se stiu manifestarile. Multa sanatate va doresc!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Am avut o oboseala extrema, ma dureau toti muschi, stare de zombi, eram vaccinat

| minrest a răspuns:

Eram nevaccinat. Am facut atat testul oferit de stat, cat si cel platit. Eram nevaccinat. Oboseala care se instala brusc, erai bine si deodata aproape cadeai pe jos. Pierderea totala a mirosului si gustului. Si alte simptome, multe dar mai usoare. Iar acum am niste urme pe radiografia pulmonara, simtul mirodului si al gestului au revenit, dar in mica masura.

| MihaelaDart a răspuns:

In august 2022 am facut Covid, vaccinata eram de prin iarna. Simptomele la inceput vreo 3 zile cu tuse, nu mi-am dat seama ca era virusul, am presupus ca tusea o am de la refluxul gastroesofagian si cand am avut ziua mea libera de la munca, abia atunci am trecut prin toate simptomele acestei boli.
Am fost norocoasa ca nu am avut probleme cu mirosul si gustul, in rest durere in piept de nu puteam dormi pe nici o parte, tuseam, ma durea foarte tare pieptul, durere in tot corpul, aveam simptome de sufocare, temperatura 38.7 in primele 2 zile, mucozitate, migrena, moleseala, stare de lesin, nu aveam puterea de a merge, parca mi se taiau genunchii. A trebuit sa stau in concediu medical doar 5 zile, toti mi-au spus ca voi iesi negativ dupa aceste zile, dar se pare ca la mine nu a fost asa. Am fost pozitiva timp de 16 zile. In a 14 zi mi-a recidivat tromboza venoasa profunda la piciorul stang (prima data facusem in 2007 de la contraceptive) si a fost nevoita sa ma internez in spital pentru tratarea ei. Tot in spital am mentionat simptomele ramase de la Covid: durerea in piept care nu m-a lasat si tusea, prin perfurziile primite m-au facut ca si noua. Ca si cum nu am avut niciodata Covid.
Cineva spunea ca sunt asemanatoare gripei, ei bine, eu astfel de simptome la gripa nu am avut niciodata in viata mea.

Iar al doilea Covid l-am facut luna trecuta, la final de septembrie 2023. A fost ceva mai simplu, doar in fata capului am avut probleme: migrena usoara, fara febra, mucozitate si durere in gat. Aici m-am tratat doar cu aspirina si mi-a trecut in 7 zile.

| nyoentox2002 a răspuns:

Covidul asta a fost o vrajeala, daca nu aveam mentalitate de angajat pe atunci nu mă vaccinam

| Simpatic a răspuns (pentru nyoentox2002):

Te asigur ca gresesti, a fost cat se poate de real oameni au murit din asta.
Stiu din trairi nu din auzite.
Ce a fost insa in spatele acestui covid tine de teoria conspiratiei si este cu siguranta undeva un fisier top secret care peste 20 de ani gen se va desecretiza, atunci vom afla ADEVARUL
Pana atunci ramane inca un episod din Dosarele X, in care nu stim de ce a venit sau cine si ce motive reale a avut sa il fabrice, modife genetic si sa-l raspandeasca. Stii si ca multi s-au imbogatiti de pe urma acestei nenorociri, de la cei care au produs masti si le vindeau cu 10 lei bucata desi ele cu adaos nu trebuiau sa depaseasca 50 de bani/bucata, pana la greii farmaceutici care au livrat lumii vaccine, toti s-au imbogatit. Eu celor care au profitat de asta cat si celor care au creat asta, le doresc sa moara ca unii pacienti de covid adica fara aer!

| Sistemulxxl a răspuns:

Am avut in oct 2021. M-am tratat cu invermectina. In 2 ore a disparut. Mi-a curs doar nasul.
Nu m-am vaccinat ca nu am avut cu ce.

Răspuns utilizator avertizat
| RoxanaElena007 a răspuns:

Eu una am avut cam la finalul lui septembrie 2021 cu toata familia, de vaccinat eu nu am facut-o. Simptomele au fost exact ca la o raceala normala doar ca eram foarte somnoroasa si ma durea capul, initial m-am dus la medicul de familie ca ma simteam rau si dumneaei mi-a recomandat sa fac un test covid care ulterior a iesit pozitiv. Norocul meu ca atunci au fost 2 saptamani de ore online si nu am pierdut nimic la ore, ceea ce a prins foarte bine fiind in clasa a 8 a atunci. In prezent ma simt bine doar ca de atunci nu mai pot consuma unele alimente si nu suport unele mirosuri.

| Smmo explică (pentru RoxanaElena007):

Interesant, ce alimente si mirosuri? De ce nu poti consuma alimentele?

| floruits a răspuns:

Bună!

În 2021 am avut covid doar că o formă mai ușoară.
Am avut doar temperatură foarte ridicată și nu îmi era poftă de nimic. Nu m-am simțit atât de rău doar că trebuia să stau acasă 7 zile în pat. Nu eram vaccinată atunci.

Zi frumoasă!

| kalasnicov22 a răspuns:

Nevaccinat am avut un soi de raceala mai crunta, cu somn si fara chef de treaba. Fara chef de treaba sunt din clasa a 3-a, dar sa te vaxezi pentru asa ceva trebuie sa fii cel putin idiot.