| Hammurabi a întrebat:

Nu prea înțeleg care e logica noilor restricții împărțite între vaccinați și nevaccinați.
Ferește pe cine de cine?
Sunt pentru a proteja pe cine și cum?
Întrebarea e pentru cei care sunt mai informați.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
62 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Nu neg statiaticile prezentate deloc happy
Insa cu toate ca nu are o eficacitate de 100% (asa cum nu au nici altele) este eronat sa spunem ca vaccinul,, nu te apara cu nimic".
E absolut eronat, intrucat cunost cel putin un caz, deci automat fraza se schimba in:
,, Pe UNII oameni nu ii ajuta cu nimic"
Unii nefiind majoritatea.

Unul din milioanele de cazuri, e chiar bunica mea, a carei viata a fost salvata de vaccin.
happy
Nu pot da resursele cerute, intrucat nu le-am cautat, insa pot vorbi din experienta personala ca vaccinul a salvat o viata, deci nu pot fi de acord cu,, nu te apara cu nimic"
happy

| tudorvolcano a răspuns (pentru anonim_4396):

Fix aceasta e problema, că după nu știm dacă a fost vaccinul, sau sistemul imunitar foarte bun pentru vârsta ei care a salvat-o.
Cel puțin personal, mă îndoiesc că a fost vaccinul.

Hermeneutica suspiciunii este de preferat hermeneuticii credinței în știință.
Că dacă ne apucăm să folosim hermeneutica credinței în medicină, va trebui să facem un crez al vaccinului, să ne închinăm la el, sau la doctorii și cercetătorii care l-au făcut.