| Losnams a întrebat:

Vedem in ultimele trei zile o scădere a numărului de cazuri de covid in România. Oare sa revina lucrurile la normal de acum?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

200-300 de noi cazuri pe zi, ti se pare o scadere?
Romania a ajuns la 9000 de cazuri de infectati si aproape 500 de morti, fiind in urcare.
Apogeul va fi atins abia la inceputul lui Mai, cand se vor depasii si 1000 de morti si probabil 20.000 de infectati.
Epidemia nu este sub control, pentru ca oamneii nu iau in serios virisul si nu respecta legea, ca atare, va mai dura cateva luni, pana se vor potolii oamenii si numerele totodata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand o sa ajungem la 0 cazuri pe zi poate, pana atunci nu garanteaz nimeni ca peste 5 zile nu o sa avem iar 500 cazuri

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să revină când numărul de cazuri va scădea semnificativ, semn că epidemia este sub control.

| Trex157et777 a răspuns (pentru sadrian46):

Epidemia a fost sub control deja când au eliberat(intenționat) din laborator!

| suntserios a răspuns (pentru Trex157et777):

Ai dovezi cu eliberatul intentionat?
Cum a fost sub control epidemia? Au eliberat virusul si l au ghidat exact unde au vrut ei si la ce persoane au vrut?
Argumente...

| sadrian46 a răspuns (pentru Trex157et777):

Dovada!

Bula
| Bula a răspuns:

Ce inseamna "normal"?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La cat s-au fatait de paste prostii care nu inteleg nimic, eu ma astept la un val mare de imbolnaviri. Fiecare a mers in vizita la vecinul de la 3 strazi, la matusa, la nepotu, la sefu... Exact ca in vremurile bune.
*Fiecare prost
Poate dupa ce mor prostii astia plimbareti, scapam. Doamne ajuta!

| Raul1472627 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Oare ei is prosti ca nu cred in ceva ce nu exista sau noi care credem in ceva ce nu exista? Mai gandeste-te

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Raul1472627):

E cam greu sa fii sigur ca nu exista, cand toata planeta se agita pe tema asta.
Dovada de prostie este sa risti, nu sa te protejezi. Eu din chestia asta, am un concediu cumulat de 39 de zile in prezent, si inca se aduna. Plus un pret la motorina mult mai mic, iar activitatile pe care le desfasuram in timpul liber, sunt majoritatea permise, cu declaratie de proprie raspundere. Deci, nu ma deranjeaza prea tare.
Tu de unde stii ca nu exista?

| Raul1472627 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pentru ca acum oricine cine moare,moare de coronavirus! Cifrele mint! Multi au murit si au avut cancer in faza terminala, leucemie si diabet zaharat! Daca tot exista si nu este gripa obisnuita atunci cum se face ca are aceleasi simptome? Febra, tuse, durere musculara, astea sunt simptomele coronavirusului si faza cu se duce mirosul si gustul e o mare vrajeala! Si daca tot nu exista leac pentru asa zisul virus "ucigas" atunci cum de s-au vindecat 632, 983 de oameni in intreaga lume? E simplu! Pentru ca se aplica tratamentul gripei sezoniere.
Ăstia ne-au bagat in case ca vor sa faca ceva fara sa fie vazuti de populatie!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Raul1472627):

Si lipsa mirosului si a gustului sunt tot simptome de gripa normala. Eu faceam rost de gripa sezoniera de 2-3 ori pe an.
Dar aici e vorba de un virus care, in organismul mai slab se duce la plamani. Seamana a pneumonie; eu n-am avut gripa cu simptome de pneumonie, cam aia e diferenta.
Si s-a tot spus ca in general ii omoara doar pe cei cu alte afectiuni, tocmai pentru asta ne ferim de raspandire.
Tratamentul e acelasi ca si la gripa normala (poate), dar pentru gripa sezoniera exista vaccin, iar pentru covid, nu.
Imi pare rau ca am intrat in discutie cu tine, daca tu pretinzi ca strazile sunt complet goale acum, iar noi nu stim ce se intampla rolling on the floor
Tu nu ai geamuri la casa? Nu ai iesit nicaieri cu declaratie?
Strazile au 30% din traficul normal, iar autoritatile sunt toate pe strazi, pentru prevenirea asta. Ce altceva sa se intample?

| Raul1472627 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

La mine se circula parca nimic nu s-ar fi intamplat!

| Andreeush a răspuns:

O să revină la normal atunci când nu se va mai infecta nimeni.

| JicaContra a răspuns:

Pana nu se vindeca TOTI si nici nu mai apare absolut nici un caz nou, nu o sa revina nimic la normal

altfel, poate sa revina in forta pandemia

| AdelinaC a răspuns:

Stai sa trecem de perioada de dupa Paste si abia dupa tragem o concluzie

| JulyDreams a răspuns:

Pai sunt sarbatori si lucreaza mai putini laboranti. Se fac mai putine teste, deci sunt mai putine cazuri confirmate.