| maria1998000 a întrebat:

Am facut sex protejat cu iubitul meu si prezervativul cred ca s-a spart deoarece dupa ce l-a dat jos a curs putin din el. Ma rog, s-a spart. Eram in perioada de dupa ovulatie cu 7 zile, deci pe 24 decembrie la 12 noaptea. Am luat pastila la 33 de ore dupa contactul sexual deoarece in 25 dec era inchis la farmacie si doar in 26 la prima ora am putut sa o iau. Deci au trecut 33 de ore. Sper sa fi luat bine. A doua pastila am luat-o la 12 ore exact de la prima. Nu am avut scaun decat dupa 5-6 ore de la prima si vreo 10 de la a doua ( ca a fost luata seara si am facut dimineata). Deci nu am avut nicio reactie adversa doar ca ma durea putin capul dar asta e obisnuinta la mine. Credeti ca e ok? Si-a facut efectul?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ai reusit sa-ti calculezi precis data ovulatiei si pe baza acele zile si perioada fertila a ciclului menstrual, ar fi trebuit sa fii si CORECT informata ca dupa terminarea perioadei fertile cu 7 zile formarea sarcinii devine 100% IMPOSIBILA fiindca in uter NU mai EXISTA nici urma de OVUL VIABIL care sa poata fi fecundat. Deoarece formarea sarcinii in aceste conditii a fost 100% IMPOSIBILA, comportamentul maifestat se poate defini intr-un singur cuvant; IRESPONSABILITATE totala dar mai ales extrem de grava. Adevaratele efecte adverse ale acelei pastile blestemate si nenorocite se vor manifesta in lunile urmatoare prin masiva dereglare si pe termen lung a activitatii hormonale cat si prin dereglarea viitoarelor cicluri menstruale. De asemenea exista posibilitatea ca uneori prin folosirea celor 2 pastile Postinor2 sa fie afectata activitatea ovarelor uneori destul de grav incat sa se produca/sa se instaleze chiar si sterilitatea temporara sau definitiva in unele cazuri. Si in mod absolut sigur unele dintre aceste necazuri se vor produce, negresit si numai dintr-o prostie sinonima cu imbecilitatea fiindca in proportie de peste 99% pastila a fost folosite absolut INUTIL, IRATIONAL si absolut fara rost fiindca reiese cat se poate de clar ca formarea unei sarcini a fost practic IMPOSIBIL sa se produca fiindca ai fost in perioada 100% NEFERTILA a ciclului tau menstrual. Fiindca te-ai comportat in mod execrabil si absolut iresponsabil chiar ca iti vei merita soarta si toate necazurile care se vor produce/manifesta/intampla in viitor. Multa sanatate!

| maria1998000 explică (pentru corbulalbrosu):

Ok. Am intrebat ce pot pati in legatura cu sarcina daca o sa existe. Nu daca o sa mai raman vreodata sau nu. Avand in vedere ca am 19 ani nu vreau sa raman si tocmai de aia am luat pastila. Inca si acum sunt stresata.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru maria1998000):

Daca NU ai inteles ceea ce ti-am EXPLICAT, iti repet din nou. In acel moment al intretinerii sexului, organismul tau a fost in perioada 100% NEFERTILA a inca actualului ciclu menstrual, adica in acea perioada in care formarea unei sarcini este in proportie de 100% IMPOSIBIL sa se produca. Orice medic ginecolog sau chiar si un farmacist cu o minima experienta ti-ar fi explicat ca folosirea pastilei contraceptive este absolut INUTILA. Atat stresul cat si adevaratele ''dureri de cap'' uneori insuportabile, vor apare si se vor manifesta in lunile urmatoare. Roaga-te sa nu fie mult prea multe. Si inca o data sa ai parte de SANATATE!