| Emilia2499 a întrebat:

Anul viitor intru si eu la liceu si as vrea sa stiu care profil este cel mai recomandat, eu vreau sa devin farmacista sau medic, iar mama imi spune ca cel mai bun e bio-chimie pentru asta, dar vad ca părerile sunt împărțite. Voi care spuneti ca e cel mai ok pentru ceea ce vreau sa ma axez?

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

Depinde...
Poti urma orice facultate cu orice profil, DAR, bio-chimie face mai multa materie, deci te poate ajuta.La mate-info faci bio, chimie dar nu la nivelul bio-chimie.Depinde si de profesor, pana la urma.
Dar as zice sa mergi la bio-chimie, de preferat la un liceu mai bun.Vei avea mult de tras si ti-ar fi de folos sa ai o baza cat mai solida si profilul te poate ajuta.
Mult succes!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă intri la un liceu teoretic, atunci trebuie să optezi pentru profilul real Științele Naturii (S.N). Acolo dai teze și BAC-ul la lb.română, Matematică și Chimie, Biologie sau Fizică la alegere.