| Alison44 a întrebat:

Bună, TPU! La probele de la bac: romana și istorie am numerotat exercițiile și am pus paranteza rotunda după fiecare exercițiu, de exemplu 1)... 2). Se considera semn? Îmi poate anula lucrările? La geografie am pus aceste paranteze doar la doua exerciții, din obișnuință. Așa am pus mereu și la simulări, olimpiade si nu s-a intamplat nimic. Profesorii supraveghetori s-au uitat pe foile de examen, dar nu au zis nimic. Mă gândesc ca dacă ar fi fost ceva în neregula, mi-ar fi anulat. Acum nu știu ce sa mai cred. Mă lămurește și pe mine cineva? Se pot considera aceste paranteze semne? Îmi poate anula lucrările? Mulțumesc frumos!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

NU iti vor anula lucrarile, stai fara nici o grija

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Supraveghetorii numeroteaza paginile si
"Umplu" cu Z-uri spatiile goale, nu anuleaza lucrari. De asta se ocupa altcineva.

2. Stai linistit, NU este semn si NU se va anula. Aceasta este doar o metoda de numerotare folosita de multi elevi. Spre exemplu, la matematica este necesar sa scrii astfel numarul exercitiului sa nu-l incurci cu cerinta. Stai calm. Si apropo, semnele sunt mai complexe, nu folosirea unei paranteze: scrierea primei pagini altfel decat trebuie (proba scrisa, data etc), subliniere, simboluri (inimioare, cerculete, stelute). Si eu la examen anul acesta am lasat o mica urma cu pixul, iar la o litera am intins putin gelul, dar nu s-a intamplat nimic.

Bafta!

| Alison44 explică (pentru anonim_4396):

Stiu, dar vazusem ca profesorii anulau unele lucrari si ii puneau sa rescrie pe unii colegi. I-am chemat si i-am pus sa se uite si pe foile mele de examen ca sa imi zica daca e ceva in neregula, s-au uitat, dar au zis ca e ok. Auzisem ca la alta clasa supraveghetorii le-au spus copiilor sa nu puna si acea paranteza dupa numar, pentru ca se considera semn... Si ma speriasem, credeam ca imi anuleaza. Multumesc pentru raspuns!

| Pabibabum09 a răspuns:

Nu, nu se considera semn, si nici nu-ti vor anula lucrările. Bafta! happy

| WsTiger a răspuns:

Stai calm, pentru atat nu se considera semn. Deoarece este din obisnuinta, desigur nu ai facut doar tu aceasta greseala. Stai fara griji.

| IonutMirel111 a răspuns:

Acum nu mai are nici un rost daca iti anuleaza sau nu deoarece nu mai poti modifica nimic