| VeryV a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine va rog sa ma lamuresc intr-o anumita privinta: PROFILELE DE LA LICEU. Eu imi doresc sa merg la stiinte ale naturii dar imi este frica ca nu cumva sa nu pot face fata. Am media 10 la chimie, 10 biologie, 9 fizica, la mate am media 8. Este un profil greu? Credeti ca voi face fata? Haideti cu raspunsurile, va rog, e urgent. Dau FUNDA! Multumesc! :*

Răspuns Câştigător
| Duucu a răspuns:

Gresesti enorm, iar pe langa asta ii dai un sfat care e, din punctul unora care au terminat liceul, neinspirat. Nu e greu la stiinte, persoana respectiva are note foarte bune si ar putea fi chiar printre primii la un liceu de nivel mediu (desigur, la liceele super-dotate nivelul elevilor impune invatarea mai intensa). Nu poti ajunge orice vrei din filologie, in niciun caz, profilul acesta te limiteaza enorm. Profilul de SN in schimb e mai mult universal, inveti si limba romana, si limba engleza/franceza aproape la fel de mult ca la filologie, la fel e si cu matematica, o inveti la un nivel destul de ridicat. Acesta este profilul cu cele mai multe oportunitati.
Iar acum ca si parere strict personala: Filologia e profilul cel mai prost intr-o tara ca Romania. Sincer, nu ai ce cauta acolo, iti strici viitorul, nu recomand nimanui sa se axezepe stiinte umane, e doar o pierdere de timp. Mecanica sau scoala profesionala e o alegere mult mai buna, fiindca mai cautat esti cand stii sa legi 2 fire la un aparat decat cand stii sa comentezi nu stiu ce fragment din Mizerabilii.

5 răspunsuri:
| anamaria13b a răspuns:

Be destul de greu unde vrei sa mergi. Mai bine bagate la profilul uman deoarece e mult Mai simplu, faci Engleza Putin Mai mult Dar in rest aproape toate orele sunt la fel.
poti devenii orice vrei tu nu doar ceea ce se bazeaza PE stiinte.
Succeshappy

| Teardrop a răspuns (pentru anamaria13b):

De la profil uman poţi deveni orice? Mda, vânzător la McDolnald's. Dacă nu ştiai, la profil de filologie sau ştiinţe sociale (ăsta e umanul), din clasa a 11a nu mai faci nici mate, nici fizică, nici chimie, nici bio. Faci în principiu Engleză, istorie, geografie, latină şi alte câteva tâmpenii.

| Duucu a răspuns (pentru anamaria13b):

Gresesti enorm, iar pe langa asta ii dai un sfat care e, din punctul unora care au terminat liceul, neinspirat. Nu e greu la stiinte, persoana respectiva are note foarte bune si ar putea fi chiar printre primii la un liceu de nivel mediu (desigur, la liceele super-dotate nivelul elevilor impune invatarea mai intensa). Nu poti ajunge orice vrei din filologie, in niciun caz, profilul acesta te limiteaza enorm. Profilul de SN in schimb e mai mult universal, inveti si limba romana, si limba engleza/franceza aproape la fel de mult ca la filologie, la fel e si cu matematica, o inveti la un nivel destul de ridicat. Acesta este profilul cu cele mai multe oportunitati.
Iar acum ca si parere strict personala: Filologia e profilul cel mai prost intr-o tara ca Romania. Sincer, nu ai ce cauta acolo, iti strici viitorul, nu recomand nimanui sa se axezepe stiinte umane, e doar o pierdere de timp. Mecanica sau scoala profesionala e o alegere mult mai buna, fiindca mai cautat esti cand stii sa legi 2 fire la un aparat decat cand stii sa comentezi nu stiu ce fragment din Mizerabilii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi pe stiinte ale naturii.
E frumos profilul.

Nici un profil nu e usor, pentru mine ar fi o catastrofa sa ma duc la filo. La romana citesc, dar nu ma pricep sa fac comentarii sau sa-mi zic impresia nici sa ma tai.

Oricum, de invatat tot te apuca 2-3 dimineata- asta daca liceul are program dupa-amiaza. Fiindca e multa materie.

Matematica e usoara(M2), chimia(C1) daca o intelegi de cand incepi sa faci e si mai usoara, biologia e urata ca in primul an de liceu faci plante, fizica e simpla - formulele trebuie sa le stii bine.

Profil greu nu este. Da, sigur vei face fata.

| SteinZer0 a răspuns:

Eu sunt la acest profil. Nu este chiar asa de grea materia. Doar nu-i asculta pe cei care spun ca se duc la filologie fiindca e mai usor si dupa dau la medicina...pentru ca probabil n-o sa ia nici bacul daca se duc acolo pentru ca e mai usor. Oricum, o sa te descurci daca esti dispus/a sa inveti putin.

| TheBestTPU a răspuns:

La profil uman e foarte multa toceala. Eu una asa am auzit de la o fosta colega care e la sociale. Daca ai 10 la chimie, bio CLAR trebuie sa te duci la stiinte ale naturii. Nu e greu, si eu sunt pe profilul asta. Iti recomand. eu aveam media 7-8 la chimie, 10 la bio si 7 cred la fizica si tot am avut curajul sa optez pentru profilul asta. Si chiar nu e mai un "inferen". La tine nici nu se pune problema cu mediile asteawinking