| I99 a întrebat:

Hello, TPU. Sunt clasa a 8-a si nu stiu ce profil sa imi aleg. Am incercat sa gasesc avantaje si dezavantaje ale fiecarui profil,dar am ajuns tot de unde am plecat,poate chiar mai incurcat. Imi plac toate materiile,mai putin istoria si matematica( ma descurc la clasa, am media 9, 10, dar nu as putea rezolva ceva gen olimpiada). Voi ce credeti ca ar trebui sa aleg? Va rog sa imi dati cat mai multe opinii.

7 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Poti alege stiinte ale naturii, nu se pune accent pe matematica si istorie, materiile de baza fiind biologia, chimia si fizica.

| Dilaa98 a răspuns:

Ştiinţele naturii este cel mai bun profil, dar şi cel mai greu.E mult mai echilibrat, faci din toate materiile, mai ales cele importante : 4 ore mate, 2 biologie, 2chimie, 3 fizica, 2 tic, 1 info, 4 rom, 1 istorie, 1geografie, 1logica + cele usoare. Teza dai la romana, matematica si la 2 din 3 din biologie, chimie, fizica.Este un profil destul de greu(eu sunt stiintele naturii intensiv engleza si fac 4 ore de engleza + 2 teze la engleza, in total teze), insa este un profil foarte bun, care la terminarea liceul iti ofera posibilitatea de a merge la orice facultate, spre deosebire de filologie si stiintele sociale.
Sper ca te-am ajutat happy

| Mrme a răspuns:

Daca nu iti place matematica, clar nu ai cum sa te duci la mate-info deoarece vei face 4 ore pe saptamana de matematica si informatica unde vei da si bac. Sincera sa fiu, nici mie nu imi placea deloc istoria in clasele 5-8, dar in liceu mi-a placut foarte mult, plus ca trebuie sa inveti. Daca nu ai abtinudini pentru materiile stiinfice ( mate, bio, chimie, fizica ) iti recomand sa nu dai la profilul stiinte sociala pentru ca vei avea pe saptama cate 4 ore de mate, 2-3 de biologie, 2-3 de fizica, 2-3 de chimie. Poti alege un profil uman ( filologie, se bazeaza pe romana, vei dai teza la latina, sau stiinte sociale, vei avea 2 ore de fizica, 1 ora de chimie, 1 ora de biologie, 1 ora de latina, 2 ore de istorie, 2 ore de geografie ) Eu cunosc cel mai bine profilul stiinte sociale si e foarte usor, sa axeaza in clasa a 9a pe Materia Logica, unde vei da si teza, in clasa a 10 vei face pshiologie, a 11a economie, a12 filosofie. Nu vei da niciodata teza la matematica la profilul stiinte sociale si nici la filologie. Asta in care alegi un liceu teoretic, daca alegi un liceu tehnologie, vei avea ca profile doar meserii. Iti urez multa bafta!

| Erick1 a răspuns:

Ai putea sa incerci atunci stiintele naturii big grin

| ingerasfitos a răspuns:

Eu daca as vi in locul tau as alege filologia nu iti trebuie sa tocesti f mult matematicawinking

| LovellyAngel a răspuns (pentru ingerasfitos):

Matematica se toceste? Splendid laughing