| NicolaeAnton26 a întrebat:

De ce în România fetele/femeile pun accent primordial pe partea financiară/cariera unui băiat/bărbat?
De ce contează în mod esențial partea financiară?

205 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Cred ca ai cunoscut tu femeile gresite... Cele pe care le-am cunoscut eu pana acum nu erau interesate de partea financiara.

| Violleta2022 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Pentru ca ele tin casa si familia!
Ele platesc facturile, ele cumpara de mancare, ele spala, calca, cumapar detergent, cumapra sapuns i hartie igienica, cumpara mancare si haine pentru copilasi, le face pachetel de scoala, ii hraneste samd.
Daca nu ai vazut asta in casa la mamica ta, evident ca nu ai cum sa intelegi rolul ce face femeia si de ce are nevoie de bani in gospodarie.

| OldSoul a răspuns:

laughing Pai si barbatii pun accent pe aspect, daca-i urata, si fara forme, nu sta nimeni cu ea, aia e laughing
Bine, daca are bani e altceva.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Iti spun eu de ce, pentru ca sunt proaste. Ele se cred inteligente ca daca au pus mana pe unul mai avut gata vor trai bine dar se inseala banii nu aduc fericirea.

Referitor la intrebarea pe care i-ai adresat-o lui Bula "Și totuși, care este motivul pentru care femeile fac chestia asta?" pentru ca femeia asta a vazut la maicasa, asta fac se numeste instinct patern.
Eu nu inteleg de ce te strofoci atat ca pana la urma e o tara de cu+rve si de prosti, cu alte cuvinte e o tara de rahat cu o populatie needucata. Aici toti se cred destepti si interesanti dar de fapt sunt vai de pla lor.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"De ce în România fetele/femeile pun accent primordial pe partea financiară/cariera unui băiat/bărbat?" pentru ca sunt putori ele cauta fraieri din astia care sunt avuti (cu avere multa si lux) ca sa le faca toate mofturile sa traiasca bine si ele sa nu faca nimic.
Mai pe scurt barbatul trebuie sa gateasca, sa spele, sa faca curat, sa munceasca, sa aduca banul in casa, sa aiba grija de copil, sa spele vasele, sa o linga in c+ur pe soacra, intelegi tu. Adica mai pe scurt tu trebuie sa fi catelusul perfect pentru ea iar ea sa nu iti ofere ceea ce vrei tu poate doar cu portia doar asa ca sa te compatimeasca mai o plimbare, o iesire, o fiky, friky alea alea.
Si stai sa vezi care e partea naspa. Sa zicem ca tu faci toate astea iar ea de colo dupa 7 s-au 10 ani de casatorie, tu personal iesi de fraier. De ce? e simplu ea te pacaleste. De ce face asta? simplu se stie ca baietii sunt mai prosti decat fetele cu vreo 2 ani. Ea face in asa fel incat sa iti dea tie impresia ca te iubeste, dar tu nu sti ca de fapt esti catelusul ei care face cum spune ea care danseaza dupa cum spune ea + ca afli ca copii pe care i-ai facut cu ea nu sunt de fapt ai tai, ci sunt facuti cu altul.
Si pana la urma ce ai castigat? nimic ea s-a folosit de tine iar tu ai facut totul nici macar copii pe care ii ai cu ea nu sti sigur daca sunt ai tai s-au nu, pentru ca numai ea stie adevarul + ca trebuie sa o suporti si pe javra aia de maicasa.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Nu fi prost caci e un simptom periculos" si crede-ma ca acel sentiment ca ai fost folosit si luat de fraier stiind cat de grea e viata e umilitor si doare adanc + ca ai mai crescut si copii ei pe care i-a facut cu altul si nu cu tine.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Femeile imediat te citesc daca vad ca esti un prost din ala cu mult cascaval si care pune botul imediat se baga si il ea ca stie ca le ofera tot.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Daca esti prost esti catelusul perfect iar femeile asta vor un fraier din asta, iar in momentul in care nu mai esti bun te lasa pentru alt fraier mai bun decat tine intelegi tu. Iar tu nu sti lucrurile astea si te mai lupti si cu divortul pentru custodia copilului care nici macar nu e al tau e facut cu altul.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Ana1687):

Okay... ce-ar fi să evite asta prin a câștiga și ele la rândul lor un salariu mai bun?
Adică, frate. nu te supăra, dar nu te aștepta ca dacă tu ai salariul de 1500 de lei, să zicem, ca eu să-l am de 4500 ca să-ți compensez ție deficitul!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Intreab-o pe maicata ca ea e femeie, ea stie bine cum sta treaba aici in Rromania.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Daca stau bine sa ma gandesc asa este peste tot in lume.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Freya1):

Majoritatea femeilor din România vor un bărbat cu un salariu foarte bun, iar la noi în țară asta este imposibil deoarece statistic vorbind cred că doar 10-20% dintre bărbați ce depășește media țării.
Dar voi continuați să sperați în continuare la un bărbat atrăgător, cu bani și loial!

| NicolaeAnton26 explică (pentru baru):

Okay dude, atunci tipii ca mine, cu un salariu modest, ce-ar trebui să facă? te întreb sincer... să ne aruncăm în Mureș?

| NicolaeAnton26 explică (pentru sierra1):

Atunci, să înțeleg că pentru mine și pentru toți ceilalți bărbați cu salarii mediocre, nu există nicio șansă sau?

| NicolaeAnton26 explică (pentru Bula):

Exact cum le-am spus și celorlalți, atunci cei ca mine cu un potențian financiar limitat, ce-ar trebui să facă? să renunțe definitiv la ideea de a fi vreodată cu cineva?

| NicolaeAnton26 explică (pentru Osneros):

La ce te referi cu disperarea? dude. majoritatea femeilor din România sunt materialiste.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Dismally):

Haha! bună gluma!

| NicolaeAnton26 explică (pentru Violleta2022):

Păi și femeia în ziua de astăzi nu muncește? scuze... dar nu vreau o femeie de casă. Chiar nu vreau. știu să-mi fac cumpărăturile singur, știu să-mi plătesc singur facturile online, nu prea îmi doresc copii momentan, știu să-mi fac de mâncare singur și să-mi fac curat singur.
Și oricum, dacă o iei așa cum zici tu, bărbații ca mine cu un salariu mediocru, ce-ar trebui să facem? să nu mai căutam dragostea veci pururi?

| NicolaeAnton26 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Oare de ce mă strofoc... recunosc că dacă aș putea m-aș cupla mai degrabă cu o nemțoaica sau unguroaica, chiar aș face-o.
Dar în fine, ideea este că într-un final vreau și eu o relație... o familie... iar momentan datorită faptului că majoritatea sunt materialiste, eu nu pot avea așa ceva.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Maică-mea și taică-meu au început de la 0 totul... au plecat de acasă și au luat-o de la 0 cu totul. Taică-meu nu a fost bogat și nici nu suntem bogați momentan. Suntem o familie cu un venit chiar f modest.
Deci... nu e cazul să o întreb pe maică-mea.

Bula
| Bula a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu toate fetele /femeile alearga doar dupa bani. Sunt multe carora nu le prea pasa banii, care apreciaza mai mult stabilitatea, intruchipata intr-un barbat de incredere, care o ajuta si la bine, dar si la rau.

| Violleta2022 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Daca exista dragoste si femeia cu care te casatoresti este una cu ceva creier in capusor va alege sa va uniti puterile si sa va construiti singuri casa, masa si tot ce aveti nevoie.
Cand vor apare copilasii, femeia va avea nevoie de ajutor, ca ori iti iei tu al doilea servici ca sa faceti fata cheltuielilor familie, ori isi ia ea, caz in care tu ai grija de copilasi, dupa munca.
Totul se poate face cu dragoste si compromisuri de AMBELE parti!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Te inteleg si sa stii ca parintii tai au fost niste luptatori, ei au luptat cu viata ca sa ajunga unde sunt acum dar ceea ce vrei tu se gaseste foarte greu in ziua de azi. Femeile cauta fraieri pe care sa ii foloseasca in interesul lor. Tu vrei un singur lucru o femeie care sa te respecte si sa te iubeasca pentru ceea ce sti tu. Dar tu nu vezi in ce hal a ajuns lumea, cat de falsa si inraita este. Suntem in jungla aici supravietuiesc numai cei puternici, aici daca nu esti bun esti dat la o parte. Aici daca esti prost ori mori de foame fie faci vreo prostie te apuci sa furi sa violezi si ajungi la puscarie + ca ti-o mai da in fu+nd si handicapatii aia la puscarie. Intelegi tu cum sta treaba.
Daca tu simti ca aici nu ma ie de trait si ca ti-ai dat sema cum merg truburile poti sa pleci pe dincolo si sa intemeiezi o familie, dar aici nu mai e de trait.

| Ana1687 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Am spus că majoritatea femeilor îsi doresc un salariu modest, asta înseamnă că dacă ea câștigă 2000, el să câștige 2500-3000 (pentru că în general bărbații sunt mai bine platiti)
Eu nu știu ce e greu de înțeles pentru tine, femeile se uită la bani așa cum se uită bărbații la sâni și fund, o fata se uită mai rar la un băiat sărac lipit așa cum un băiat se uită mai rar la o fata grasa
Sunt 2 lucruri diferite, una e legata de bani iar alta de aspect dar e același sentiment.
Așa cum tu nu ai fi cu o fata de 100 de kg așa nu ar fi nici o fata cu un băiat sarac
Bărbații pun accent pe frumusețe iar femeile pe bani
Asta ți-am spus-o ca un exemplu că să înțelegi de ce se uită femeile după bani, ai înțeles?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Mai citeste inca o data primele mele comentarii si ai sa intelegi mai bine.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Ca sa te indragostesti de o femeie s-au de ori cine alt cineva trebuie sa ai suflet in primul rand. Daca nu ai suflet si esti rece nu va exista nici o relatie, nu va exista nici o famile mai ales ca sti adevarul despre absolut tot.
VIATA E DE RAHAT.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Bula):

Okay dude... care sunt șansele ca un ratat ca mine să dea de o asemenea fată?
Știi ce-i amuzant? de regulă fetele care nu sunt materialiste sfârșesc cu băieții cu bani pe când celelalte vor alerga după bani, dar nu au cum să-i găsească la pârliții de noi(restul care nu avem iubite).

| NicolaeAnton26 explică (pentru Violleta2022):

Cred că nu m-ai înțeles... ideea este că bărbații ca mine, care nu au pornit de sus nu prea avem șanse la o femeie în general... ai mei nu au fost avuți, și chiar am o situația financiară sub medie. Doar salariul meu mă ajută care este cât de cât aproape de medie.
Financiar vorbind nici nu pot să mă gândesc la o femeie pentru că știu că nu-i pot oferi ceea ce-și dorește o femeie.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Să-mi întemeiez o familie dincolo unde? unde să plec?

| NicolaeAnton26 explică (pentru Ana1687):

Bun și concluzia este aceeași, nu? că de ex bărbații ca mine nu vor avea niciodată o femeie.
Uite de ex eu am un salariu de 2400 care probabil va crește în curând.
Nu câștig bine, este un salariu sub medie dar care îmi asigură existența(dacă m-aș muta singur), dar cam atât. Nu aș putea să-mi iau nu știu ce. probabil aș putea pune deoparte lunar cam 600-700 de lei și cam atât.
Deci tipii ca mine sunt din destinați să fie singuri toată viața. Explică-mi și mie, te rog. cum este asta corect?!
De ce? nu tot om sunt?