| Iana19 a întrebat:

Bună! Ma confrunt cu o situație destul de urâtă. M-am trezit cu poliția și garda de mediu că cică țevile ce duc la scurgerea apei merg direct în șanț. Menționez că am bazin, iar țevile sunt folosite strict pentru apa de ploaie, nicidecum pentru altceva. Am primit amendă în acest sens, deoarece era apă pe șanț când au venit să verifice. Menționez că nu eram acasă și mi-au dat amendă în necunoștință de cauză. Au filmat, au făcut tot felul de poze. În fine, am plătit amenda și mă trezesc că azi au venit din nou. Că nu am respectat, ce era de respectat, adică să astup toate țevile de scurgere, că iar era apă pe șanț (de la ploaia de ieri). Din ce am înțeles nici măcar apa de ploaie nu mai pot să o las să se scurgă în șanțul neamenajat și vai de mama lui) de menționat îi că stau la casă, la țară. Culmea îi că vecina are vaci și urina și alte cele se scurg direct în șanț, iar apoi în vale. Surpriză pe ea nu a amendat-o, doar pe noi și nici măcar nu eram acasă. Nu știu de ce, dar sunt fixați pe familia mea. Mai sunt o grămadă din sat care au scurgerea direct în vale și vă asigur că nu îi doar apă menajeră) și nu s-au luat măsuri în acest sens, doar familia mea este vizată și nu înțeleg de ce. Ce ar trebui să facem? Dacă aveți o idee sau un sfat în acest sens m-ar ajuta enorm. Mulțumesc!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu era adevarat nu trebuia sa platesti amenda ci sa faci plangere contraventionala si instanta ar fi anulat amenda, mai ales ca, la tara, santul este tocmai pentru colectarea apei pluviale, deoarece nu exista canalizare.

Bula
| Bula a răspuns:

Pune-le intrebarea: santul pentru ce e facut, ce rol are?
Nu e pentru adunarea apei pluviale?

Eu, in locul tau, as aduna apa de ploaie in butoaie, vana etc. (in spatele casei) si as folosi-o pentru stropit, pe timp de seceta.
Sa moara altii de ciuda!

| darrio2007 a răspuns:

Se pare ca ai vecini „buni"

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-s cei de la garda de mediu fixati pe familia ta, ci vecinii sau prietenii care va invidiaza, ca aia v-au reclamat!
Rezolva problema cu scurgerea si astupa tevile alea ori bazinul de colectare ca -ti vin in control de 10 ori, pana faci ce trebuie si le astupi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sigur te a reclamat cineva. Vreun vecin ceva

| Iana19 explică (pentru suntserios):

Așa ne-am gândit și noi, îi cam cusută cu ață albă toată situația. Vecina nu a primit amendă, în schimb noi da și nici măcar nu știam de ea. Plus că atunci când am mers să o achit râdeau cei de acolo, mi-sa părut ciudat. Am vrut să clarificăm cu cei de la mediu situația am sunat și nu a răspuns nimeni. Parcă se joacă cu noi. Oricum, mulți din sat nu ne plac, din ce motiv, habar nu am, că doar nu am deranjat pe nimeni. În plus scot tot felul de povești, prin urmare, mă pot aștepta la orice.

| johnnny123 a răspuns:

Tu suferi cumva de o boală extrem de rară care nu-ți permite să te exprimi decât sub formă de predică?

| gabicoo a răspuns:

Afla cine ti-a facut reclamatie si goleste-ti bazinul in curtea lui! Sa simta si el!
Sau mergi in instanta! Vezi raspunsul lui @ioandelasal! E jurist si stie ce zice!

Răspuns utilizator avertizat