| LdeGm a întrebat:

Bună seara. Recent la scoala am avut doua ore, una dupa alta, de engleza. La prima ora nu prea am scris de la tabla si profesoara a spus ca-mi pune un 2. Mi-a spus ca pana la finalul orei viitoare sa am totul scris sau imi mai pune unul. Ora urmatoare imi controleaza caietul, scrisesem de la tabla in proportie de 90%. Aceasta a spus ca nu e tot si asa a venit si al doilea 2. Aceasta din ce am vazut a trecut doar un 2 in caietul ei. Ziua urmatoare ma trezesc cu doi de 2 in catalog. Acum vin si va intreb, este ok ce a facut? Ce pot face sa repar situatia? Mentionez ca sunt clasa a 9a, profil MI.
Imi cer scuze daca am incadrat intrebarea intr-o categorie gresita.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu o astfel de atitudine nepasatoare in clasa din partea ta, ai primit ce ai meritat.
N-ai decat sa te pui pe treaba, sa-ti corectezi media, altfel vei avea ocazia sa repeti si la anul clasa a 9-a!

| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat nu-ti pasa ca macar in clasa sa faci ce trebuie, ce conteaza daca ai un 2 sau chiar mai multi, ca tot corijent ramai.
Nu inteleg, chiar iti este atat de lene sa faci ce trebuei cand esti in calsa?
In situatia in care ai fost deja avertizat, tie chiar nu ti-a pasat, asa-i?
Atunci profesorului de ce i-ar pasa?
Are martora toata clasa ca te-a avertizat si totusi, in ciuda avertismentului, tu nu ai terminat.
Sa vezi ce misto este sa ramai repetent, cand nu-ti pasa de un obiect...

| LdeGm explică (pentru Violleta2022):

Nu vă ințeleg agresivitatea. A fost o întâmplare. Dânsa m-a rugat la inceputul orei sa ma duc sa-i iau o sticla de apa deoarece acuza dureri de cap. Cand m-am intors, lectia incepuse de mult si am inceput sa scriu de unde a ramas aceasta. Dacă nu-mi păsa, nici nu deschideam caietul. Ma consider un elev destul de bun la engleza si chiar nu era necesar ceea ce a facut, tinand cont ca am scris pana la finalul orei urmatoare aproximativ tot ce a ramas de scris.

| Violleta2022 a răspuns (pentru LdeGm):

Baiete, cred ca povestea ta nu este chiar completa, ca nici un profesor nu te-ar ameninta ca-ti pune 2, daca nu scrii de pe tabla, mai ales daca pierzi din ora din cauza lui!
Si totusi ti-a pus 2 note de 2, nu doar una, ceea ce spune foarte multe despre tine, mai ales ca vii cu povesti ca ai fii un elev bun la engleza.
Din punctul meu de vedere, daca as vedea la cineva in catalog doua note de 2, l-as considera o putoare sau un incompetent, daca are asa note.

PS Nu-i nici o agresiune din partea mea, doar o atitudine dezamagita, in ceea ce priveste comportamentul si nepasarea ta fata de scoala, in speta fara de ora de engleza.
Ma rog, este problema ta, daca ramai sau nu corijent la engleza.

| xerxes1 a răspuns:

Cred ca doamna are probleme psihice.