| anonim_4396 a întrebat:

Tatal meu este plecat in Italia iar eu cu mama si fratele meu suntem aici,in tara si as dori ca la vara sa merg in Italia, dar nu am 18 nai ca sa pot iesi din tara fara nicio problema, asa ca imi trebuie o procura.As vrea sa stiu cum se procedeaza pentru obtinerea acesteia...astept raspunsuri de la cei care au trecut prin asta.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Urmareste informatia "conditii de calatorie->cetateni romani->conditii de iesire din tara pentru cetateni romani minori" de pe siteul politiei de frontiera : http://www.politiadefrontiera.ro/

P.S pe site gasesti "continutul si forma declaratiei" notariale de care ai nevoie la trecerea frontierei

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie o declaratie autentica (nu procura) de la ambii parinti, impreuna sau separat, prin care se declara de acord sa pleci in Italia si indica un insotitor major. Mama poate da declaratia la un notar public din Romania iar tatal la o reprezentanta diplomatica a Romaniei din Italia (Ambasada ori Consulat).

| Tyysonn a răspuns:

Nu cred ca ai nveoie de procura.

| Achim_Anca_1990 a răspuns:

Ba poti sa iesi din tara daca esti insotit de mama ta. Iti trebuie certificatul de nastere ca sa se ateste ca e mama ta si poate o procura de la notariat. Dar tinand cont ca mergi in Italia nu cred ca e nevoie

| vlad2103 a răspuns (pentru Achim_Anca_1990):

Nu vreau sa plec insotit de mama, ci de o cunostinta...

| Achim_Anca_1990 a răspuns (pentru vlad2103):

Trebuie sa faci ce ti-a scris ioandelasal