| stefanalin23 a întrebat:

Ca urmare a unei fraude in vederea vanzarii unei masini, avand buletinul vinovatului, ma poate ajuta?

Fiind mai explicit, vreau sa vand o masina care este dauna totala, iar baiatul care vrea sa o cumpere vrea sa o foloseasca pentru programul rabla si nu vrea sa fie pe numele lui, ma gandeam sa ii dau bulentinul proprietarului masinii ca sa il scaneze pentru program, impreuna cu fiscalul si talonul, iar eu sa ii fac poza la buletin, avand conversatia pe whatsapp, ca in caz de face altceva, eu sa ma pot duce la politie sau undeva macar sa localizez masina pentru a o radia.

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Teama ta fiind ca acela va repara masina si o va vinde?

eu din cate stiu, in programul rabla participa masina care sunt "pe picoare" nu daune totale!

vezi tu este o hiba a legii, daunele totale ar trebui declarate si "Radiate definitiv" din circulati fara ca cineva sa poata sa le repare si apoi scoata la revanzare!

pe net spune asa :

O mașină cu daună totală sau care a fost avariată și urmează să fie casată ori dezmembrată pentru recuperea pieselor funcționale trebuie radiată. Radierea este procesul de ștergere a unui vehicul din registrele auto ale autorităților rutiere. Procesul în sine cuprinde un aspect practic și unul birocratic: radierea fiscală și radierea din circulație.

Radierea fiscală se efectuează la Direcția Taxe și Impozite Locale din sectorul sau localitatea în care persoana are domiciliul stabil, prin completarea unei declarații pentru scoaterea din evidență a autovehiculului și cererea pentru eliberarea certificatului de atestare fiscală. În felul acesta, încetează obligația plății impozitului.

Pentru radierea fiscală, sunt necesare unele documente, astfel:

actul de identitate al proprietarului, în original și copie;
o cerere pentru eliberarea certificatului de atestare fiscală;
cartea de identitate a autovehiculului;
declarația pentru scoaterea din evidențe a autovehiculului;
fișa de înmatriculare în original;
actul care atestă casarea sau dauna totală și dezmembrarea, în situația în care autovehiculul a fost scos din uz.

Pentru radierea din circulație, este necesar ca proprietarul să depună la Serviciul Public Comunitar Direcția Permise și Înmatriculări Auto plăcuțele cu numărul de înmatriculare, certificatul de atestare fiscală, cartea de identitate a mașinii, o cerere de radiere și actul oficial care atestă predarea spre casarea sau dezmembrarea autovehiculului.

Deci dupa ce o radiezi, nu te mai intereseaza ce face cumparatorul cu masina, este problema lui, daca o reface ii dorim sa intre in stalp cu ea decat sa puna in pericol un necunoscator!

Asta cu vrea sa o cumpere dar nu pe numele lui, nu prea inteleg la ce face referire!
Ca sa vinzi masina chiar si dauna total trebuie sa faci act de vanzare-cumparare, altceva sa nu accepti!
Sunt sigur ca cel care vrea masina este vreun smecheras care te duce cu vorba ca sa iti lase tie masina atarnata la fisc!
Ca sa te lamuresti mergi la un birou de acte auto si spune-le aceste detalii ca vei sa vinzi masina si ce doreste cumparatorul tau si iti vor spune ei ce ste mai bine pentru tine!

Cat despre notiunea de dauna totala ea este discutabila, una este sa am un bmw seria 7 din 2022 caruia i-am lovit bine partea din fata si desi masina merge repara costul reparatiei ar fi enorm!
Si alta este o masina facuta conserva!

Si una si alta vor fi incadrate ca daune totale, dar una poate fi reparata iar alta nu!

Fii atent ca sunt tot felul de escroci pe net si in viata reala, nu vinde la oricine si fa-o legal ca mai tarziu sa nu plangi ca nu poti sa "Radiezi" masina!