| anonim_4396 a întrebat:

Este legal să inregistrezi apelurile telefonice? Dau funda celui mai bun răspuns.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este legal sa inregistrezi apelurile telefonice pe care le dai sau primesti tu dar este ilegal sa inregistrezi apelurile altor persoane.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Unde scrie?

| GdX a răspuns:

El legal sa inregistrezi apelurile primite si efectuate dar ilegal sa le folosesti in a santaja sau a denigra persoanele inregistrate.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este legal.

| raMLesS a răspuns:

Da, este legal.
Acum depinde si ce se discuta in acel apel, daca inregistrezi pe cineva doar ca sa-ti bati joc de el, atunci iti poate face reclamatie la politie.
Inregistrezi un apel vocal cand ai o discutie mai serioasa cu cineva, gen cand suni un provider, inregistrezi in limita bunului simt.
Gen, e legal sa-ti trimita cineva nuduri cu el, dar e ilegal sa faci nudurile publice laughing
In concluzie este legal sa faci chestia inregistrezi apelurile telefonice.

| anonim_4396 explică (pentru raMLesS):

Reclamație la poliție pentru ce?

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca-si bate joc de tine sau te santajeaza cineva.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

GdX
acum 1 minut | GdX a răspuns:
El legal sa inregistrezi apelurile primite si efectuate dar ilegal sa le folosesti in a santaja sau a denigra persoanele inregistrate.

| teo530 a răspuns:

Sigur poti inregstra sau nu daca doresti.

| denisTiky a răspuns:

Da, este legal. Ce nu e bine sa faci este sa il inregistrezi si dupa sa modifici convorbirea (ce a spus el la telefon) in asa fel incat sa creezi din acea convorbire cu el o dovada sau o informatie falsa sau care sa te scape pe tine de o anume treaba. Sper ca ai inteles la ce m-am referit. bafta!

| MichaelKinGzZz a răspuns:

Este legal. Ilegal este ca Tu persoana X ca străin de persoana Y să îi înregistrezi apelurile (Gen să ai o modalitate de ai înregistra apelurile făcute de acesta). Atâta timp cât tu ești persoana care primește sau dă apelu pe care îl înregistrezi e legal. Ce iese din acest exemplu nu e legal