| Rapper96 a întrebat:

Hei... Am primit o amenda deoarece mi-a facut un vecin reclamatie la politie. a venit politia la usa la mine etc.eu am 16 ani, am luat eu amenda 250 lei, redusa de la 500 lei pentru ca sunt minor, si un prieten de al meu 500, are peste 18 ani. amenda este pentru disturbarea linistii publica, ascultat muzica tarziu.ma rog, daca platesc in 48 ore se reduce la jumatate?
amenda este luat la 10 iulie, ora 2:23

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenda a fost pentru conturbarea(nu disturbarea) linistii publice.
Nu se reduce la jumatate daca platesti in 48 ore, deoarece nu este prevazuta aceasta posibilitate in L.61/1991, republicata in 2011, dimpotriva este prevazut ca se excepteaza, citez:
"ART.10. Dispozitiile prezentei legi se intregesc cu prevederile Ordonantei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 180/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, cu exceptia dispozitiilor privind plata a jumatate din minimul amenzii." Numai bine!

| floresdemayo a răspuns (pentru Ioandelasal):

Imi place legea, in general amenzile care se aplică nesimtitilor! Asa să pătească toti decibelii! Măcar daca s-ar distra o noapte, as intelege, e o intâmplare, dar adolescentii rebeli fac un obicei de a-si deranja vecinii cu muzica data la maxim.Si eu am chinuit mult, mult, cand invatam noptile pentru sesiuni foarte grele(plângeam că nu mă puteam concentra, fiind muzica de la barul de alături, mult prea tare), din cauza ăstora, care nu stiu respecta linistea noptii (asta pentru ca ei nu stiu ce inseamnă verbul "a învata"). Uneori, nici linistea din timpul zilei. Nu e obligat nimeni sa le asculte lor "preferintele" muzicale si vocabularul golănesc, plin de perle! Asa m-au provocat si am facut primul articol de scandal, la ziarul local (fiind pe atunci, studenta la jurnalistica). Urmarea? Mi-au sarit toti in cap, dar am reusit sa le si desfiintez barul. Căci, in urma articolului, s-au alertat si altii, care erau de acord cu mine si autoritatile le-au inchis barul.

2 răspunsuri:
| empireashesfff a răspuns:

Da din cate stiu eu despre ele(am ceva experienta in incasatul lor)