| anonim_4396 a întrebat:

Romanii de ce nu mai avem curajul de a mai face inca o revolutie? De ce ne place sa ne lasam umiliti si parca a devenit ceva normal sa traim in starea asta in care suntem acum! Bucuresteni Pe Cine vom pune Primar al Bucuresti ului?

13 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Presedinte pe mine, prim ministru pe tine si primar pe dom Hombre.Noi o sa cadem cel mai repede pentru ca nu prea fac rabat de la corectitudine.

| N3rvos a răspuns:

Intrebare cat se poate de simpla prima,nu este vorba de curaj de a face o noua revolutie ci este vorba despre faptul ca noi romanii, nu mai avem incredere in clasa politica, pe principiul oricine ar veni la putere o sa fure ca si ceilalti si ce rost are.Din motivul asta nu o sa mai fie o noua revolutie, sau poate ca mai sunt oameni naivi care cred in platformele populiste pe care le au uni care candideaza la presedentie, si aici ma refer la"fenomenul otv""unii sunt pre stupizi si cred ca li e va da o de 10.000 au 20.000 euro daca va iesi DD presedinte.Prostie doare rau in Romania(scuze pentru off topic!)

| FlorinDiablo a răspuns:

Eu inca nu am varsta majoratului, nu pot face nici un fel de legiuire.Si referitor la revolutia din 1989 nu o pot numi asa mai de graba sa ii spunem rascoala

| sylar2007 a răspuns:

Pentru ca suntem lenesi,lasatori si uituci. Daca azi te face un parlamentar sa zicem,,prost''si peste cateva zile iti spune ca iti va mari salarul imediat pui botul(ma refer majoritatea),foarte multi gandesc,,pai toti is la fel''si nu tin cont ca actualul regim e mult mai rau decat a fost cu alte regimuri, uni spun,, nu ies azi in strada ca ploua''daca nu ploua,, nu ies azi ca e soare/foarte cald''daca e frig,, nu ies ca e prea frig.mai e si lipsa timpului,, sunt la servici''dar cand ies de la servici au timp sa se uite acasa la tv, iar duminica nu ies pentru ca na e duminica trebuie sa se distreze.Asa e noua mentalitate romaneasca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu-s romanca dar am contra argumentul meu.Pentru ce sa faceti revolutie cind cu citiva ani in urma au fost alegeri parlamentare, raionale etc.
Si atunci ati ales legal ne impusi de nimeni parlamentarii, primarii, consilierii etc.
O revolutie este practic inutila ca arata numai cit de destepti sunteti

| VadTot a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti din rep moldova! bine ca va este voua bine!laughing)

| anonim_4396 explică (pentru VadTot):

Locuiesc in RM dar sunt un pic rusa si nu ne este bine pentru ca facand revolutie AIE-2(Alianta pentru Integrare Europeana) s-a pus la conducere ilegal si fura absolut tot

| MaTrIx8378 a răspuns:

Pentru ca asta-i Romania, pentru ca asa suntem noi, pentru ca n-ai ce sa mai faci, chiar nu m-am gandit, care as vrea sa iasa primar in Bucuresti happy depinde si la ce sectoare te-ai referit.

| VadTot a răspuns (pentru MaTrIx8378):

Primar general.

| Ionut6999 a răspuns:

Sa stii ca o revolutie nu ar fi o idee chiar rea avand in vedere cine ne conduce, dar pe de alta parte ar fi si o mare prostie. In primul rand, nu pornim o revolutie deoarece este nevoie de o oarecare organizare, si asta e cea mai mica problema. O alta problema ar fi ca s-ar pierde o gramada de vieti. Adica, tu te-ai duce la o revolutie, cu riscul imens de a muri? Cum probabil tie iti este frica de moarte asa le este si altor oameni. Vrei sa fie iar sange si morti si macel si bataie si peste tot gloante si distrugere prin Bucuresti? Sa redevina Bucurestiul o scena de lupta ca in 89?

| VadTot a răspuns (pentru Ionut6999):

Crede ma ca viata noastra este deja in pericol fara sa ti dai seama
Vietile noastre a tuturora sunt in pericol.
Acum pe bune te uiti un pic la tv? Ai vazut stiri cum pur si simplu mori in spitale? in loc acel loc sa fie un loc in care sa ti salveze viata de multe ori vietile multora s-a terminat acolo din pacate in spitalele noastre se maore pe capete fara ca cineva sa fie tras la raspundere,
Fara ca cineva sa fie invinuit sa fie acuzat

.dar cind furi o paine de foame

risti puscarie de la 5 la 7 ani pentru furt calificat sau chiar mai mult
in ce tara traim?
Sau furat din pensiile bunicilor tai rudelor tale mai invarsta acum cica sa se dea inapoi banii.Bataie de joc! Si tu imi spui mie ca tie frica de moarte ca vei murii inntr o revolutie? Crede ma mai multe sanse ai acum sa ti pierzi viata! Intr un banal accident! De un besmetic care si a luat permisul pe spaga si alte interese. poti muri dintr o orice...banalitate! Tu nu ai vazut cum se moare la noi in Romania Din lucruri banale simple! Vietile noastre sunt in pericol in orice secunda fara sa ne dam seama sau ne dam dar nu ne intereseaza ne am obisnuit asa sa traim asa in felul acest! E ceva normal cind auzi ca un medic a uiitat un pansmaent in corpul unui pacient! E ceva normal cind auzim ca nu mai stiu cine a facut doua trei crime intr un acccident si nu a patit nimic, ..si tu imi spui mie ca s ar pierde o gramada de vieti? Esti copil Cred

Numai bine!

| Ionut6999 a răspuns (pentru VadTot):

Mai da, ofensat te-ai mai simtit. E drept ca se moare in spitale si ca e nedrept ce se intampla, aici sunt de acord cu tine, dar din pacate in viata sunt zeci de nedreptati. Oricat de buni ar fi conducatorii, nedreptati si faradelegi tot apar.
Si stii ceva, doar nu am dat in cap la nimeni, ai pus o intrebare, si ti-am dat un raspuns, si reactionezi de parca cine stie ce am facut.

| VadTot a răspuns (pentru Ionut6999):

Imi cer scuze daca te ai simtit atacat de mine! Scuze!