| RyanGeorge a întrebat:

Salut, acum 3 saptamani am intrat intr-un passat, i-am zgariat bara din spate DAR foarte putin, o dunga de 5-6 cm si grosime cat o mina de pix, individul a facut mare scandal si a zis ca se duce la politie etc si sa scap de el ca ma grabeam i-am spus sa imi faca poze la buletin si permis si o sa repar eu ca am cunostinte care au vopsitorie a spus Ok, dupa 2 zile de la asa zis "accident" a sunat si a spus ca numai vrea sa piarda timpul la vopsitorie si ca vrea 500 lei si eu sa ma lase in pace i-am spus ca "da omule iti dau 500 lei peste 2 saptamani ". Dar ideea mea a fost sa treaca alea 24 ore de la data accidentului sa pot scapa, pentru ca mi s-a parut prea de tot pentru o zgarietura care doar cu lupa o vezi sa faca atat tamtam si acum tipul ma tot deranjeaza pe telefon si ma tot ameninta ca merge la politie ca are 2 martori si eu mai stiu ce. Intrebarea mea, risc sa raman cu permisul suspendat si sa primesc amenda dupa aproape 1 luna de zile?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In situatia expusa si daca respectivul anunta politia, cu depasirea termenului prevazut de 24 de ore, atunci veti fi amandoi amendati si tot va trebui sa-i platesti reparatia.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.79.(1) Conducătorii de vehicule implicaţi într-un accident de circulaţie  în urma căruia au rezultat numai avarierea vehiculelor şi/sau alte pagube materiale sunt obligaţi:
  a) să scoată imediat vehiculele în afara părţii carosabile ori, dacă starea vehiculelor nu permite acest lucru, să le deplaseze cât mai aproape de bordură sau acostament, semnalizându-le prezenţa;
  b) să se prezinte la unitatea de poliţie competentă pe raza căreia s-a produs accidentul în termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru întocmirea documentelor de constatare.
(2) Se exceptează de la obligaţiile prevăzute la alin. (1) lit. b):
a) conducătorii vehiculelor care încheie o constatare amiabilă de accident, în condiţiile legii;
  b) conducătorul de vehicul care deţine o asigurare facultativă de avarii auto, iar accidentul de circulaţie a avut ca rezultat numai avarierea propriului vehicul."

9 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Ceea ati facut voi, se intelege ca este pe cale amiabila. Nu are ca sa.ti faca, poate sa mearga. Ceea ce face el se numeste intimidare. Legat de pret, se merge la un vopsitor specializat care face o suma medie pentru julitura.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Riști sa ramai fără permis însă rămâne și el dacă declara accidentul și probabil nu o va face doar te ia de fraier și vrea sa scoată bani de la tine. Și asa îți trebuie dacă nu ai făcut amiabila. Ca de aia au mașinile RCA.

| mihai69 a răspuns:

Da. Tocmai pentru că nu te-ai prezentat la Poliție sau nu ai făcut o „amiabilă" cu el imediat după incident.

| OldSoul a răspuns:

Risti sa vina la adresa ta din telefon si sa se semneze pe masina ta cu un cui, atunci sa vezi si tu cat tantam o sa faci pentru o zgarietura, doua.

| RyanGeorge explică (pentru OldSoul):

Masina o am in garaj nu are cum sa intre acolo, unde stau eu nu are curajul sa vina, pe mine ma intereseaza daca pot ramane fara permis straight face

| gothicbat a răspuns:

Păi și i-ai dat ăia 500 de lei?

| RyanGeorge explică (pentru gothicbat):

Nu, am patit si eu treaba asta mi-a zgariat cineva masina mai mult decat i-am zgariat eu, altul mi-a intors oglinda si zgariat la margine si i-am lasat nu am facut scandal sau altceva pur si simplu si-au cerut scuze si atat am inteles, nu zic ca trebuie sa inteleaga si el dar pe mine m-a enervat ca a facut scandal si asta m-a deranjat nu era vorba de bani, ii dadeam dar eu sunt altfel, nu imi place sa mi se zica ce sa fac pentru ca fac opusul, deci, pot ramane fara permis?

| gothicbat a răspuns (pentru RyanGeorge):

Nu mă frate, stai liniștit, dar amendă poți primi.

| HHTR a răspuns:

Legal, el trebuia sa anunțe accidentul in 24 de ore, așadar dat fiind faptul ca au trecut deja 3 săptămâni și el nu a declarat accidentul nu mai are ce să-ți facă.și nici cu avocați și nici cu martori nu are ce să-ți faca poliția dacă la ei acolo in baza nu au declarat accidentul vostru. dar poți sa te astepti doar sa vina și să-ți zgârie madina sau altceva..cum a zis și colegul, dar in rest nu-ți poate face nimic.