| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am primit o masina de la o ruda, am facut contractul de vanzare-cumparare si am trecut-o la primarie pe numele meu, problema este ca acum nu o pot si inscrie si la inmatriculare pe numele meu pentru ca trebuie sa fac itp-ul iar masina nu e in cea mai buna conditie, trebuie sa investesc niste bani in ea si nu am cum sa o fac in 90 de zile, tin sa precizez ca nu o scot din curte decat pe platforma pentru a o repara.
Ce se va intampla daca depasesc alea 90 de zile si se suspenda inmatricularea automat, eu daca anul viitor termin si o repar, o mai pot inmatricula, sau am de platit si amenzi?
Pentru ca asa mai bine o dau la remat dar iau foarte putini bani pe ea si nu prea imi convine.
Cei de pe site-ul DRPCIV nu raspun din pacate la numerele de telefon de la contact.
Nu am avut cum sa o repar pentru ca nu am banii necesari si in fiecare luna pun deoparte pentru a schimba parbrizul crapat, are niste rugina la aripi si praguri si trebuie sa mai fac distributia, franele, etc, ce mai zice mecanicul, vreau sa o fac ca imi pare rau sa o dau la remat, e masina buna.
Mai pe scurt ce se va intampla daca trec alea 90 de zile si o inmatriculez mai tarziu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se intampla nimic daca nu vei circula cu ea pe drumurile publice. Dupa ce termini reparatiile necesare o vei putea inmatricula, chiar cu depasirea termenului de 90 de zile.
Dupa depasirea termenului de 90 de zile se suspenda inmatricularea pana vei avea ITP facut si nu exista o sanctiune pentru depasirea termenului.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ațâța timp cat mașina nu circula, nu se va întampla absolut nimic.

| Firtaes a răspuns (pentru regis):

Multumesc de raspuns