| daniela1107 a întrebat:

Salut! Eu mi-am făcut actul de identitate la 15 ani, iar anul asta in iulie urmează să fac 19 ani, deci expiră. Întrebarea mea este următoarea, prezenta unui tutore mai este necesară? Iar eu dacă mi-l schimb acum ce voi face la examenul de bacalaureat, intrarea se face pe baza actului de identitate?

Răspuns Câştigător
| alindumitru083 a răspuns:

Nu risca sa dai bacul în toamnă. Vorbeste cu diriginta ta, daca se poate intra cu un buletin provizoriu.

Dar sincer mai bine dai bacul si apoi iti faci buletinul, scoala de soferi poate sa astepte, bacul nu prea.

Să ști că tu poti să te inscrii la scoala de soferi si cu buletinul asta vechi, atunci cand iti vei face unul nou, vei mai duce o copie. Si nu se intampla nimic.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu esti proprietara a locuintei de domiciliu atunci este obligatorie prezenta parintelui proprietar sau persoanei care este proprietar al domiciliului pentru semnarea de primire in spatiu.
Poti astepta cu preschimbarea pana dupa examenul de bacalaureat.

| daniela1107 explică (pentru Ioandelasal):

Mi-a scos tatăl meu actul de luare în spațiu happy mai este nevoie și de el când depun dosarul?

| Ioandelasal a răspuns (pentru daniela1107):

Actul de luare in spatiu este o declaratie data in fata unui notar si autentificata de acesta.
Daca a dat o asemenea declaratie nu mai este nevoie de prezenta lui.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca esti majora nu ai nevoie de un tutore, insa ai nevoie sa mearga cineva care sa te ia in spatiu daca nu esti proprietara a unei locuinte.

| AmandinaDragan a răspuns:

Ai act de propietate pe numele tau? Daca nu atunci faci ciocu' mic si-l rogi pe tata tau sa te insoteasca la politie si sa prezinte actul de casa. Daca nu ai CI nu intri la examen.

| alindumitru083 a răspuns:

Eu știu că buletinul se face la 14 ani. Si se schimbă la 18. Totusi fiind majoră, nu mai ai nevoie de nimeni să meargă cu tine.
Când iti expiră buletinul?
Maca iti expira fix inainte de bac, ar trebui sa te duci sa il faci cat mai repede. Daca expira după ce ai dat bacul te duci si tu dupa.
Îti zic asa pentru că riști să nu iti iasă buletinul si sa nu poti sa intri in examen.

| daniela1107 explică (pentru alindumitru083):

Fac pe 11, însă am de gând să dau și de permis, și m-am gândit că așa pierd mai puțin timp, știind cum sta treabă în Romania o sa stau 3 săptămâni fără buletin... Și mă gândeam că poate se poate intra la examen cu un buletin provizoriu

| alindumitru083 a răspuns (pentru daniela1107):

Nu risca sa dai bacul în toamnă. Vorbeste cu diriginta ta, daca se poate intra cu un buletin provizoriu.

Dar sincer mai bine dai bacul si apoi iti faci buletinul, scoala de soferi poate sa astepte, bacul nu prea.

Să ști că tu poti să te inscrii la scoala de soferi si cu buletinul asta vechi, atunci cand iti vei face unul nou, vei mai duce o copie. Si nu se intampla nimic.

| NicoletaAlexandrao23 a răspuns:

Numai este nevoie de semnătura părintelui deoarece ai 18 ani împliniți. Buletinul vine de obicei după o săptămână în România. Dacă nu vine atunci, încearcă cu un buletin provizoriu.Si eu o sa dau bacul tot anul acesta.