| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa stiu si eu care e faza cu comunitatea de hackeri Anonymous.Stiu ca e ceva legat de o lege ACTA, dar cine imi poate explica mai bine, primeste

Răspuns Câştigător
| TheAnSWEAR a răspuns:

Comunitatea de hackeri Anonymous nu este o comunitate de hackeri. Anonymous este o legiune, cel putin, autoproclamata asa de oameni fara idealuri, scopuri fixe sau norme morale prea exagerate. De fapt, deviza lor e una justa.Lupta pentru dreptate si justitie, una convenienta maselor si nu una conciliata de forte guvernamentale.Anonymous poarta masca lu Guy Fawkes, un revolutionar la fel ca dansii, Guy Fawkes este inspirat dupa un personaj real, astfel adaptat si el in filmul "V for Vendetta" unde si explica, prin alegorii si transformare contemporana a povestii reale.

Guido Fawkes e numele personajului real iar el e responsabil pentru atentatul cu praf de pusca si asasinarea Regelui James I din motive politice si administrari limitate. A fost prins si executat la fel ca si conspiratorii alienati lui. Povestea lui a marcat crearea si revolutia grupului Anonymous care cred mai ales in libertate. Iar masca, masca vine de la Guido care a fost tradus in limba engleza ca Guy, adica un strain sau cineva foarte suspicios. De acolo si masca, cineva strain, cineva anonim.

Cam asta e.

16 răspunsuri:
| AndreiGabi a răspuns:

Sincer nici eu nu am inteles mare lucru...
Am intrebat si eu ceva de ACTA dar mi s-a spus exact ce stiam "Romania a semnat pentru acest act".
Gruparea Anonymous este o grupare de hackeri care, se spune ca pana acum au atacat site-ul FBI-ului si nu mai stiu ce site-uri in semn de protest fata de semnarea acestei legi.
Cenzurarea internetului...nu stiu si nu am gasit nicaieri ceva exact.Probabil vor fi inchise site-urile ce ofera produse piratate.Totul de la filme,muzica si pana la programe se vor gasi doar pe site-uri oficiale(tot ce comentez sunt zvonuri,asa ca nu stiu nimic cu certitudine).In afara de asta nu stiu daca noi ca utilizatori vom avea de suferit in ce priveste sanctiunile(amenzi, oprire net sau drc stie ce le mai trece prin cap astora).
Eu, ca masura mi-am facut cd-ul cu programe.Acum sper doar sa nu treaca de parlamentul european.
Ceva detalii gasesti pe blogul TPU dar despre SOPA si PIPA : http://www.TPU.ro/blog/?p=2717 care probabil sunt originalele de pe care s-a facut copia ACTA.

| AndreiGabi a răspuns:

Auuuuuuu ce adormit suuunt. laughing
Scuze tuturor, am deviat serios straight face.Imi este somn...
Sari peste palavrageala si citeste ce este necesarhee hee confused. Scuze inca o data, in special tie DontSpeak.
Si misteriosule mersi ca mi-ai atras atentiahee hee.

| eucumine010 a răspuns (pentru AndreiGabi):

Nu ai pentru ce.

| anonim_4396 explică (pentru AndreiGabi):

Nu face nimic, stai linistit.

| eucumine010 a răspuns:

Numai prostii ati spus, mai putin "TheAnSWEAR", dar mai sunt chestii care nu au fost mentionate. Succes.

| anonim_4396 explică (pentru eucumine010):

Si nu ma poti lamuri si pe mine in 2 fraze care e faza? Presupun ca stii ceva de Anonymous daca ai un avatar legat de ei, nu?

| eucumine010 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te pot lamuri. Imi pare rau, dar poti cauta pe internet, gasesti cate informatii doresti.

| anonim_4396 explică (pentru eucumine010):

Wow...ce misterios estihee hee

| eucumine010 a răspuns (pentru anonim_4396):

010011010110010001100001001000000011101000101001

| mandreea13 a răspuns:

Eu am inteles ca s-a dat aceasta lege in america, iar SOPA si PIPA o pun in aplicare sau ceva de genu' si inchid toate site-urile de piraterie. Primul site inchis a fost megaupload.

| Ig0r a răspuns:

Uite aici o explicatie despre ACTA/SOPA/PIPA mult mai pertinenta decat as putea sa iti ofer eu: http://creativemonkeyz.com/la-cafea/miez-17/
cu mentiunea ca SOPA nu a fost aprobata de SUA. legat de legiunea Anonymous, TheAnSWEAR merita funda. bafta!

| White_Alex_1989 a răspuns:

ACTA se refera la TOATE produsele contrafacute, incepand cu medicamentele, hainele,

mancarea, pana ajungi la muzica, jocuri si filme. Ori daca sunt scoase de pe piata,

practic li se da toata puterea economica acestor corporatii care fac produsele. I se da

voie Internet Providerului tau sa-ti monitorizeze toate activitatile, toate site-urile pe

care le vizitezi, toate emailurile pe care le trimiti. Daca cineva iti controleaza

telefonul mobil si gaseste o melodie de-a vreunei formatii sau a unui artist pentru care

nu ai platit, poti fi amendat, chiar inchis. Daca inregistrezi vreun video propriu care

are pe fundal melodia vreunui artist, si postezi videoclipul pe vreun site, iarasi esti

amendat, chiar inchis. Ca sa nu mai spun ca site-ul respectiv poate fi inchis si el. Daca

trimiti o melodie prin email unui prieten, pentru care tu ai platit, el poate fi amendat

sau inchis, pentru ca el nu a platit pentru acel produs, chiar daca se afla in forma

digitala. Legea asta este de fapt un monopol al pietii la nivel global cu sanctiuni foarte

dure, deghizata sub masca "anti-pirateriei". Ca sa nu mai spun de faptul ca legea a fost

facuta si propusa de catre un grup de oameni care nu este ales democratic. Iar cele 22 de

tari ale EU au semnat-o in Japonia, in secret. Dupa ce a fost semnata de catre Polonia,

membrii parlamentului Polonez au protestat, purtand masti ale miscarii Anonymous care se

opune monopolului guvernului asupra populatiei. Raportorul european, Kader Arif, a

demisionat dupa ce a aflat ca cele 22 de state UE au semnat-o.7 inca nu au semnat. S-a

aflat de ea dupa ce a fost semnata. De-aia se protesteza pe tot globul.

http://oasteadigitala.com/......ernetului/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri. Fundita ii revine lui TheAnSWEAR, dar toti primiti voturihappy.

| Ana1276 a răspuns:

Pai, este legat de oamenii care se prezinta a fi anonimi si printr-un anumit site iau parolele diferitelor persoane si le invadeaza intimitatea in diferite comunitati gen facebook, twiter etc.Folosesc un limbaj obcen pentru a le ruina prietenia cu anumite persoane.

| steph0717 a răspuns:

Anonymous este grupul de hackeri care a facut ravagii in ultimul an de zile in randul celor care si-au exprimat intentiile de a cenzura sau opri in vreun fel dreptul la informatie sau doar pentru a isi spune punctul de vedere.Ei sunt impotriva proiectelor de lege SOPA(Stop Online Privacy Act) si PIPA. Dupa ce americanii l-au arestat pe "detinatorul'' marelui site Megaupload reteaua "Anonymous" a atacat mai multe siteuri guvernamentale, banci si firme multinationale cum ar fi site-urile FBI-ului, Departamentului de Justiţie şi a unor instituţii americane din domeniul muzical şi al copyright-ului.