| anonim_4396 a întrebat:

as dori sa stiu daca este adevarat ca fiecare om are un inger pazitor? Si daca da sa imi recomandati o carte, link. orice, ateii stati deoparte nu va vreau parerea, *ugeti!

15 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Daniel 6:22a - "Dumnezeul meu l‑a trimis pe îngerul Său și a închis gura leilor, iar aceștia nu m‑au rănit"

Biblia vorbeste despre ingeri trimisi de Dumnezeu pentru a ne ajuta. Insa, nu ne spune nicaieri ca fiecare om ar avea propriul inger pazitor.
Sfantul Vasile cel Mare spune ca fiecare credincios are un inger pazitor. Conform Bisericii Ortodoxe, ingerul pazitor este primit la botez.

In concluzie, conform Bibliei, exista ingeri care ne ajuta, intr-adevar. Dar nu se stie daca fiecare are un inger pazitor individual.

| Octavian199 a răspuns:

Ar insemna peste 7 miliarde de ingeri.Dar nu exista asa ceva.

| suntserios a răspuns (pentru Octavian199):

Crezi ca atunci cand moare un om, ingerul e redirectionat catre un noua nascut? Ca daca nu e mai complicat sa calculam numarul.

| Octavian199 a răspuns (pentru suntserios):

Evident ca nu

| Mclaren12 a răspuns:

Au pe naiba un inger pazitor. Daca era asa nu mai mureau copii la nastere. N-ar mai exista violuri si jafuri pentru ca oamenii ar fi "protejati". Intrebarea este total pe langa planeta asta de vreme ce nici zeul evreilor nu exista.

| anonim_4396 explică (pentru Mclaren12):

Nu zice nimeni sa crezi ce zice religia, eu zic sa ai grija de viata ta ca nu sti ce te asteapta dupa

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu siguranta n-o sa ma astepte Cristos. Dar din cate se pare tu stii ce o sa ma astepte.

| anonim_4396 explică (pentru Mclaren12):

Nici eu nu ma dau in vant dupa religie sa cred tot, chiar nu is sigur de multe da prefer sa cred partea care tine de dreptate ca ma gandesc ca asa ii corect, oricum numa bine, mai am si eu curiozitati si vreau sa mi le satisfac

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Care-i partea cu dreptatea in ceea ce priveste crestinismul? Ca de crestinism vorbim, nu de "religie".

| Mircea08 a răspuns:

Nu este in evanghelienici un verset in care sa spuna despre ingeri pazitori, dar iata ce am gasit :
1 Timotei 5:8 Dacă nu poartă cineva grijă de ai lui, şi mai ales de cei din casa lui, s-a lepădat de credinţă şi este mai rău decât un necredincios.
Matei 10:17 Păziţi-vă de oameni; căci vă vor da în judecata soboarelor şi vă vor bate în sinagogile lor.
Filipeni 3:2 Păziţi-vă de câinii aceia; păziţi-vă de lucrătorii aceia răi; păziţi-vă de scrijeliţii aceia!
In cazul in care noi nu ne putem pazi, ne pazeste Dumnezeu
2 Tesaloniceni 3:3 Credincios este Domnul: El vă va întări şi vă va păzi de cel rău.
ATENTIE - Biblia este singura carte in care Dumnezeu ne-a lasat informatiile de care avem nevoie. Ce nu este scris in Biblie si are legatura cu aceasta este minciuna.

| Irinel15123532 a răspuns:

Dragul meu prieten, Domnul trimite intr-adevar ingeri pazitori cum scrie in psalmul 92 si 103, dar nu ei ne pazesc, Biblia ne invata ca Hristos isi pazeste turma, Domnul ne tine in mana Lui si ne tine in brate sa nu cadem, El ne pazeste si ne ocroteste, cum scrie in biblie ''Eu voi merge inaintea ta si te voi ocroti'' imagineaza-ti pe presedinte cum merge si peste tot in jurul lui, un cerc de oameni care il pazesc cu piepturile lor. Asa e Domnul, merge El inainte, nu ne pute niciodata sa mergem pe un loc pe unde El nu a trecut deja, El este tatal nostru si ne iubeste enorm de mult. Ne protejeaza in fiecare minut si nu da voie nici unui rau sa se atinga de noi. Dragul meu prieten, noi crestinii nu avem doar un Dumnezeu, ci un tata iubitor, un prieten apropiat care ne iubeste si si-a dat viata pentru noi pe cruce acum 2000 de ani. Un prieten care ne iubeste, care se ingrijeste de noi, care ne accepta cu dragoste fara sa ne critice, care ne slujeste in fiecare zi, care isi exprima dragostea in multe feluri fata de noi. Isus este un prieten care ne asculta cand venim la El cu problemele noastre cele mai personale, care ne da rezolvare ca prin minune. Dumnezeu este un tat iubitor caruia ii pasa foarte mult de tine, poate esti ateu sau agnostic, sau nu stii ce esti, faci parte dintr-un cult oarecare, esti dezorientat si confuz, eu iti spun ca nu poti crede indeajuns de putin ca sa Il faci pe Dumnezeu sa nu ii mai pese de tine. Chiar daca ai aduna toate pacatele facute de hittler si stalin la un loc, tot nu Il vei face pe Dumnezeu sa te respinga, tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune simpla ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Frumos raspuns, imi doresc si cred ca asa este cum spui tu! Numai bine tie si tuturor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut!
Raspunsul scurt: Nu.

Raspunsul lung: Pe Pamant este Duhul Sfant, care este comparabil cu insusi Dumnezeu, insa nu poate interveni oriunde, oricum avand in vedere ca omul este stapanul deciziilor lui. Duhul Sfant are rolul de a face legatura intre om credincios si Dumnezeu(de asta nu toti au parte de ajutorul Lui, pentru ca nu toti au legatura cu El), de a limita puterea diavolului si de a aduna biserica lui Dumnezeu. In momentul in care trebuie facut un lucru fizic din punctul nostru de vedere, trimite ingeri. Ingerii au rolul de a asculta si de a executa poruncile lui Dumnezeu(asta cel putin). Astfel spus, nu exista asa ceva ca inger pentru fiecare om... Exista insa salvare pentru fiecare om, insusi Dumnezeu a suferit pentru ca noi sa putem fi salvati de moartea ce ne asteapta pe toti.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Fiecare om are un înger pe care s-ar zice ca îl capata la botez.Ce carte Îți recomand este în primul rand biblia. Apoi poți caută la librarii carți cu tema religioasa.Ce site-uri știam eu erau: Crestinortodox.ro (dacă ești ortodox)

Și ceva cu dumnezeu-credință nu sunt sigur dar trebuie sa-ți apară pe net.Noroc

| Octavian199 a răspuns (pentru Henrypericolpublic):

Omul cand se boteaza nu face altceva decat sa se alature unei companii, pe nume religie.