| andreeap200116 a întrebat:

Credeti in reincarnare? Daca da, cum credeti ca decurge procesul?
P.S: Stiu ca e stupida intrebarea, dar e un subiect care ma macina de ceva vreme happy

19 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu. Omul cand moare merge in pamant nu se transforma in altceva.

| RAY a răspuns:

Nu,este o alta dorinta umana de a trai vesnic,in fapt daca citim basmele vedem ca viata vesnica e ceva comun, dorinta omului de a trai vesnic indiferent cum, cum omul traieste din sperante nu ma mir de astfel de fantezii, dovezii nu exista pentru asa ceva, dar degeaba contrazici o minte inchisa ca tot inchisa va ramane

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Reincarnarea cred ca este cea mai logica din toate, plus ca exista cazuri in care oamenii si-au amintit cu exactitate familiile din vietile anterioare, ba chiar mai mult, a fost un caz in care un criminal a fost arestat pentru ca un copil de 5 ani si-a amintit fata lui dintr-o viata anterioara, unde a fost ucis de acesta.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

A crede nu-i o dovada, a avea dovedi clare e o stiinta asa a crede e credinta bazata pe nimic, cand mori constinta ta dispare adio tot

| VelaJohnny a răspuns:

Nope, nu cred in ea. Oamenii azi accepta usor unele idei, fara sa-si puna multe intrebari. Personal, pentru a crede in reincarnare, trebuie sa ma conving mai intai ca exista un „suflet" cu proprietati fantastice, care este impermeabil, invizivil, poate vedea, auzi, rationa, poate avea sentimente, si gandurile, experientele si toate informatiile acumulate de-a lungul anilor de viata a individului acumulate in creier sa se transfere in „suflet". Dand BAC-ul la biologie, am putut sa cercetez atent creierul si procesele lui, plus organismul ca intreg. E incompatibila credinta in „suflet" in fata a ceea ce s-a descoperit despre organismul uman. Legat de mortile clinice, raspunsul nu se gaseste pe siteurile care dezbat subiecte stintifico-fantastice si paranormale, ci mai degraba pe cele despre biologie. Noradrenalina este secretate in creier in cantitati necontrolate, fiind responsabila de toate halucinatiile respective. Am mai raspuns la o intrebare cu subiect similar ca la a ta, cu urmatorul argument, daca sunt adevarate experientele alea, atunci relatarile trebuie sa se potriveasca. Insa in functie de religie, in functie de cultura si mediu, relatarile nu descriu aceleasi locuri la fel. Un raelist iti va spune ca in „Rai" s-a intalit cu Isus, Buddha, si alte personaltiati ale altor religii. Un musulman poate iti va spune ca l-a vazut pe Mohammad. Un crestin pe Isus doar. Nu cred ca are rost sa continui cu detalii, o fi destul de clara ideea. M-am cam debarasat de subiect, dar ideea mea a fost sa arat ca nu e posibil sa existe un „suflet" cu acele proprietati.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ma bucur ca isi deschisi mintea spre stiinta

| reihiuke a răspuns (pentru VelaJohnny):

Oamenii azi accepta usor unele idei, fara sa-si puna multe intrebari. Personal, pentru a crede in reincarnare, trebuie sa ma conving mai intai ca exista un „suflet" cu proprietati fantastice, care este impermeabil, invizivil, poate vedea, auzi, rationa, poate avea sentimente, si gandurile, experientele si toate informatiile acumulate de-a lungul anilor de viata a individului acumulate in creier sa se transfere in „suflet". - acest suflet, exact asa cum l.ai descris, exista sau mai mai bine zis poate exista. E facultativ. Asta inseamna ca in cineva poate exista, iar in altcineva sa nu existe si sa n.aiba niciun habar de functiile lui. Daca asta e nivelul maxim al omului, ar trebui sa facem minunile din biblie fara probleme.

Daca ar exista un suflet, tot ce ai zis mai sus e efectul unei cauze si tu iei efectul drept cauza. Procesele creierului traduc informatii. In lumea sufletului e ceva ce mintea obisnuita nu poate atinge. Atunci, ea incearca sa traduca influentele dintr.o lume superioara, prin ceea ce cunoaste deja. De aceea unii il vad pe Isus, altii pe Mahomed. E acelasi proces cand unui Dumnezeu atotputernic ii dai atribute si sentimente omenesti incercand sa intelegi ceva din natura lui

| Alexandrag2002 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Consider martorii lui jehova cei mai prosti umanoizi.
Deci comentariul tau este nul.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Alexandrag2002):

laughing argumente solide, ce sa zic. Lasa, sa fie altii mai destepti!winking

| reihiuke a răspuns:

Ai chef sa citesti o carte?

| andreeap200116 explică (pentru reihiuke):

Ce carte?

| reihiuke a răspuns (pentru andreeap200116):

Am atasat.o in mesaj

| andreeap200116 explică (pentru reihiuke):

Acum am vazut. Multumesc!

| reihiuke a răspuns:

Daca ai avea in tine insuti ceva dincolo de timp, ai vedea ca exista... caci viata se desfasoara in cerc, nu liniar. Liniar e perceputa cand te aflii in ea. Prin urmare moartea si nasterea constituie un punct in care se leaga acest cerc care e viata

| andreeap200116 explică (pentru reihiuke):

Am gasit. O sa o citesc zilele astea laughing Multumesc mult!

| AlexeHellsing a răspuns:

Nu e stupidă, ci e legată de un principiu al unei religii majoritare. Ar fi fost stupidă dacă ar fi fost legată de nonsensul satanist.
Eu personal nu cred în reîncarnare din 4 motive:
-Biserica mea o respinge, iar eu trăiesc prin ea.
-Eu nu-i văd rostul. De ce ai vrea să trăiești atâta?
-Nu înțeleg cine mai ești, care este identitatea care-ți rămâne atâta timp cât te reîncarnezi iar și iar.
-Prin reîncarnare apare principiul unui circuit închis, ca un fel de baraj, unde apa intră, dar nu mai trece. Reîncarnarea este un fel de baraj al vieții. Aceasta (viața) apare pe pământ prin nașterea de urmași, dar nu mai iese prin moarte, ci se acumulează prin reîncarnare. Astfel, te-ai aștepta la o supra-aglomerare pe parcursul atâtor ani, însă populația rămâne destul de constantă.

| ada92 a răspuns:

Deşi credinţa în reîncarnare are rădăcini vechi, creştinii ar trebui să vadă dacă Biblia susţine sau nu această credinţă. Întrucât Creatorul nostru, Dumnezeu este Sursa vieţii el ne dezvăluie unele lucruri despre viaţă şi moarte pe care altfel nu le-am cunoaşte. în Geneza 3:19 vedem ce i-a spus Dumnezeu lui Adam după ce Adam şi Eva s-au răzvrătit. Dumnezeu i-a zis: „În sudoarea feţei tale îţi vei mânca pâinea până te vei întoarce în pământ, căci din el ai fost luat. Căci ţărână eşti şi în ţărână te vei întoarce". Adam a fost creat din ţărână. La moarte, el s-a întors în ţărână. Dumnezeu a afirmat clar lucrul acesta. Aşadar, la moarte, o persoană nu renaşte sub forma unei alte persoane, ci încetează să existe. Aşa cum căldura şi frigul, uscăciunea şi umiditatea şi lumina şi întunericul sunt lucruri opuse, tot aşa şi moartea este opusul vieţii. Morţii sunt cu adevărat morţi! (Ecl. 9:10)

| Shambler a răspuns:

Reincarnarea este cat se poate de reala si sunt multe dovezi care atesta acest lucru. In primul rand nu exista "rai" si "iad" din punctul de vedere al crestinilor. In al doilea am, am cateva rude ce au simtit in vis prezenta celor dragi raposati (aceste rude sunt xini catolici) deci e clar ca sufletul nu a fost transportat catre rai si iad ca altfel n-ar mai fi avut contact cu rudele respective. Daca este un suflet dedicat lui Satan, un Demon vine si transporta sufletul in Iad unde este in deplina siguranta, si va ramane acolo pana cand se decide sa fie reincarnat din nou. Daca cineva reuseste sa atinga Zeificarea prin Magnum Opus, ei bine acel cineva va deveni nemuritor si poate trai extrem de multi ani.