| MarcelAngheluta a întrebat:

Care este scopul în viața?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

0 intrebare atât de adâncă a mai fost

https://www.tpu.ro/......mai-multa/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mântuirea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scopul vietii este... ei bine,... sa-ti gasesti unul!
Un alt scop al vietii este... sa-ti traiesti viata! Frumos, decent, fara regrete, fara pacate mari!
Legat de " viata spirituala " scopul vietii ar fi mantuirea sufleteasca si cunoasterea adevarului suprem!
( 32 Veţi cunoaşte adevărul, iar adevărul vă va elibera.

33 Ei I-au răspuns:

– Suntem urmaşii[a] lui Avraam şi n-am fost niciodată sclavii nimănui! Deci cum spui Tu: „Veţi fi liberi"?!

34 Isus le-a răspuns:

– Adevărat, adevărat vă spun că oricine săvârşeşte păcatul[b] este sclav al păcatului. )

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Să-l fac pe Dumnezeu mândru și săi Demonstrez prin faptele mele pe pământul care ma lăsat și adus ca nul voi trăda Niciodată și îl voi purta în sufleul meu în inima mea in gândul meu în faptele mele în intențiile mele ori cât de nedreaptă va fi viața cu mine și ori cât de mult voi avea de suferit voi tace și voi lăsa pe mâna lui Dumnezeu totul căci El știe Adevărul El Vede El Aude El cunoaște ca el nimeni nu poate ști mai bine omul îmi voi dedica viața mea lui și tot sufletul meu lui Dumnezeu fără Dumnezeu viața mea nu ar exista și nici nu vreau să-mi închipui cum va fi viața mea fără el o singură zi din viața sufletul care mi-a dăruit pe pământul ăsta îi sunt dator pentru tot restul vieți mele lui Dumnezeu pentru tot ce-mi oferă pentru tot ce face pentru mine pentru faptele făcute pentru mine fără ca eu săle merit el milea dăruită de fiecare dată și a știut de fiecare dată unde sa ma pună și sa ma îndrume sufletul și viața ma inima mea îi aparține lui Dumnezeu și nu-l voi dezamăgi în viața asta căci am greșit destul față De Dumnezeu și l-am pus pe ultimul loc de fiecare dată când el m-a pus pe primul loc de fiecare dată și ma ferit de răul omului și lăcomia omului prostia omului l-am dezamăgit destul pe Dumnezeu nul voi mai necăji și nici dezamăgi vreodată.

| EestiSodalane a răspuns:

Mântuirea care este îndumnezeirea care este participarea intimă la viața Sfintei Treimi

| Antisistem11 a răspuns:

Cel pe care Ti l faci tu singurel.

| StimabiluI a răspuns:

Scopul vieții este să fii fericit, care este modul cel mai înalt al existenței.
Chiar și Iisus spune:
Ioan 10:10-11 VDC
"Eu am venit ca oile să aibă viață, și s-o aibă din belșug. Eu sunt Păstorul cel bun. Păstorul cel bun își dă viața pentru oi."

Dumnezeu nu ne-a creat pentru că avea nevoie de slujitori, trăia dinainte de veșnicii în plinătatea deplină alături de Fiul Său, ne-a creat dintr-o dragoste total necondiționată, iar laudele pe care I le aducem sunt doar a manifestare a bucuriei și recunoștinței pentru darul nemeritat al vieții.

Iar calea către fericire nu constă în pofte și plăcerii, căci în mod clar oamenii care se dedau acestora nu sunt mai fericiți, ci a trăi în curăție chiar și în momentele de suferință sau persecuție.

Chiar și fericirile din Biblie ne arată care este planul etern al lui Dumnezeu pentru oameni, acela de a fi fericiți.

| andreiul539 a răspuns:

Nu există nici un scop în viață; Te naști ca să mori. Poți doar să pretinzi că ai un scop în viață și să te minți că acesta are sens. Noi oamenii ne considerăm importanți și nu știu ce dar adevărul este că suntem doar niște picături de apă într-un ocean în acest univers gigantic.