| 3xfemeie a întrebat:

Cati dintre noi ne mai amintim de rugaciunea catre ingerul pazitor?
Am spus-o in copilarie. Acum o mai facem?

20 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

happy

| 3xfemeie explică (pentru Angel0):

happy Ingerasule, ai auzit si ai venit.Imi place rugaciunea din copilarie, dar Stefan crede ca este erezie daca spun "Eu sunt mic tu fa-ma mare". Asa este?

| Angel0 a răspuns (pentru 3xfemeie):

,,Noi avem o Lege, şi după Legea aceasta, El trebuie să moară, pentru că S-a făcut pe Sine Fiul lui Dumnezeu" (Ioan 19:7).
Suntem cu totii fiii (mai mult sau mai putin ignoranti) lui Dumnezeu.Imparatia Lui este înlăuntru nostru, nu trebuie s-o cautam in alta parte.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nu cred ca a uitat-o cineva.Chiar si ateii, ca vorba aceea, nu am fost atei de mici copii!
De spus eu am mai spus-o, fetitei mele, apoi nepotelei...la rugamintile lor!
Nu am sa impun nimanui sa fie ateu, sa nu zica o rugaciune, mai ales copilului meu. Va fi libera sa aleaga, atunci cand va creste.

| 3xfemeie explică (pentru мιнαɛℓα36):

happy Asa gandesc si eu. Copiilor trebuie sa le deschizi orizonturi, iar la momentul potrivit sa aleaga.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu se bucura cand ii spunem ce simtim, pentru ca asa ne ajuta cel mai bine.Matei6:7,8

| Zenit313 a răspuns:

Copilaria mea incocenta...

Inger ingerasul meu, ce mi te-a dat Dumnezeu,
Totdeauna fii cu mine si ma invata sa fac bine.
Eu sunt mic, tu fa-ma mare,
Eu sunt slab, tu fa-ma tare,
Totdeauna ma insoteste si de rele ma pazeste.

Amin

Multumesc pentru intrebare! happy
Ce nostalgie...

| dorelmarc a răspuns:

Este.fals.sa.te.rogi.la.ingeri.
Veghează asupra sufletului tău, ca nu cumva, ridicându-ţi ochii spre cer, şi văzând soarele, luna şi stelele, toată oştirea cerurilor, să fii târât să te închini înaintea lor şi să le slujeşti: căci acestea sunt lucruri pe care Domnul Dumnezeul tău le-a făcut şi le-a împărţit ca să slujească tuturor popoarelor, sub cerul întreg....Deutronom.4.19.si.pot.sa-ti.dau.mai.multe.ex.

| 3xfemeie explică (pentru dorelmarc):

Rugaciunea e diferita, pentru ca nu slujesti ingerului. Chiar si din exemplul tau reiese asta. Ingerii sunt aici sa ne ajute." le-a făcut şi le-a împărţit ca să slujească tuturor popoarelor"

| dorelmarc a răspuns (pentru 3xfemeie):

Daca.ai.dovezi.biblice.te.cred
stima

| 3xfemeie explică (pentru dorelmarc):

Nu este un joc de-a cine stie mai bine. happy Orice as spune eu acum, tu vei aduce altceva ca dovada. As vrea sa te intreb altfel, pornind de la exemplul tau : Toata ostirea cerului este facuta sa slujeasca popoarelor, sub cerul intreg. Cine formeaza ostirea cerului? Ce inseamna "slujit "? Daca tot consideri ca este fals sa ne rugam si lor, merita macar sa le multumim de ajutor?

| dorelmarc a răspuns (pentru 3xfemeie):

Îngerul se arată din nou.
8 Manoah a făcut Domnului următoarea rugăciune: „Doamne, Te rog, să mai vină o dată la noi omul lui Dumnezeu pe care L-ai trimis şi să ne înveţe ce să facem pentru copilul care se va naşte!"
9 Dumnezeu a ascultat rugăciunea lui Manoah, şi Îngerul lui Dumnezeu a venit iarăşi la femeie. Ea şedea într-un ogor, şi Manoah, bărbatul ei, nu era cu ea.
10 Ea a alergat repede să dea de veste bărbatului ei şi i-a zis: „Iată că omul care venise în cealaltă zi la mine, mi S-a arătat iarăşi."
11 Manoah s-a sculat, a mers după nevasta sa, s-a dus la omul acela şi I-a zis: „Tu ai vorbit femeii acesteia?" El a răspuns: „Eu."
12 Manoah a zis: „Acum, dacă se va împlini cuvântul Tău, ce va trebui să păzim cu privire la copil şi ce va fi de făcut?"
13 Îngerul Domnului a răspuns lui Manoah: „Femeia să se ferească de tot ce i-am spus.
14 Să nu guste niciun rod din viţă, să nu bea nici vin, nici băutură tare şi să nu mănânce nimic necurat; să păzească tot ce i-am poruncit."
15 Manoah a zis Îngerului Domnului: „Îngăduie-mi să Te opresc şi să-Ţi pregătesc un ied."
16 Îngerul Domnului a răspuns lui Manoah: „Chiar dacă M-ai opri, n-aş mânca din bucatele tale; dar dacă vrei să aduci o ardere de tot, s-o aduci Domnului." Manoah nu ştia că este Îngerul Domnului.
17 Şi Manoah a zis Îngerului Domnului: „Care-Ţi este numele, ca să-Ţi aducem slavă, când se va împlini cuvântul Tău?"
18 Îngerul Domnului i-a răspuns: „Pentru ce Îmi ceri Numele? El este minunat."
19 Manoah a luat iedul şi darul de mâncare şi a adus jertfă Domnului pe stâncă. S-a făcut o minune, în timp ce Manoah şi nevasta sa priveau.

| dorelmarc a răspuns (pentru 3xfemeie):

Nu.am.de.gand.sa.facem.un.joc.de.cuvinte.ci.toti.ne.dorin.o.inchinare.cat.mai.adevarata.si.primita

| 3xfemeie explică (pentru dorelmarc):

Multumesc, dar as fi preferat parerea ta, cu cuvintele tale.
Sunt un om simplu, trebuie sa-mi explici. happy

| dorelmarc a răspuns (pentru 3xfemeie):

Noi.vrem.o.inchinare.cat.mai.reala.si.dupa.voia.LUI.
Cred.ca.si.tu.doresti.sa.fi.ascultata.de.D-zeu.cand.te.rogi.
Trebuie.sa.ne.inchinam.si.sa.ne.rugam.numai.Lui.
stima

| 3xfemeie explică (pentru dorelmarc):

happy Multumesc.

| dorelmarc a răspuns:

Cu.placere.si.pt.putin

| stefan2104 a răspuns:

Foarte putini. Insa la varsta la care suntem, normal ar fi sa spunem Canonul de rugaciune catre Ingerul pazitor. acea rugaciune e compusa simplu, pentru a fi usor de memorat de copiii ce nu pot citi. si na... e pentru copii.

| 3xfemeie explică (pentru stefan2104):

happy Am pus intrebarea la modul asta, pentru ca mai rar am auzit oamenii maturi sa vorbeasca despre ingerii pazitori. Probabil multi ii atribuie copilariei, nu stiu. Dar si asa, la modul simplu crezi ca nu este bine sa o spunem? Oare suntem deja mari si tari?

| stefan2104 a răspuns:

Nu stiu sigur. Adica textul nu cred ca are si un sens figurat, cum ca suntem intotdeauna mici fata de Dumnezeu, ca atuci ar insemna sa vrem a fi ca El. Si e erezie. Textul cred ca se ia doar dupa valoarea lui contextuala, si nu are simbolistica. eu raman la parerea mea... Mi se pare mai potrivit canonul. Mai trebuie progresat in trairea duhovniceasca, nu doar o stagnare interioara.