| IMC90 a întrebat:

Ce parere aveti despre femeia din Brasov care si-a ucis copilul? Brasoveanca sustine ca a fost o jertfa, conform vechiului testament penticostal. Este o practica obisnuita in randul penticostalilor?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

EmaS, penticostala mea draga: problema cu toate religiile nostre dragi, de la penticostalitism (ha, ha) la ortodoxism, au o mare problema tehnica: incearca sa rezolve spiritual pe cei mai nevoiasi de mantuire, sau cum ii zici tu, fara sa aiba cunostinte bazice de psihologie/psihiatrie.
Ori o persoana mai labila si expusa psihic, ca cucoana aia, a cazut in fanatism religios ucigas tocmai datorita indoctrinarii excesive fara reparatii psihologice ce se practica de mandrii preoti romani, habarnisti absoluti in diagnoza si combaterea efectelor halucinant-psihotice.
Dimpotriva, sunt absolut convins ca tampitzii aia sunt la fel de uimiti ca si vecinii de strana si barbat-su de ce s-a putut intampla, pen'ca of course ca cucoana aia parea foooarte patrunsa de mesajul Domnului...
Deci asta e! Pana ce barbosii cu pretentii de vindecatori spirituali nu o sa faca si o facultate de stiinte medicale, ma pipi pe ea de religie aplicata dupa ureche!

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu este o practica in randul penticostalilor, iti dai seama ca nu ar fi acceptati de lege.Si noi nu suntem mantuiti prin jertfe, ci prin harul Domnului Isus.Eu cred ca aceasta femeie este bolnava psihic, ar fi o explicatie.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Dragul meu ortodox, nu fii rautacios. Nu are nici o legatura cu religia ei. Femeia este bolnava psihic. Credinta nu instiga la violenta, din contra.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

EmaS, penticostala mea draga: problema cu toate religiile nostre dragi, de la penticostalitism (ha, ha) la ortodoxism, au o mare problema tehnica: incearca sa rezolve spiritual pe cei mai nevoiasi de mantuire, sau cum ii zici tu, fara sa aiba cunostinte bazice de psihologie/psihiatrie.
Ori o persoana mai labila si expusa psihic, ca cucoana aia, a cazut in fanatism religios ucigas tocmai datorita indoctrinarii excesive fara reparatii psihologice ce se practica de mandrii preoti romani, habarnisti absoluti in diagnoza si combaterea efectelor halucinant-psihotice.
Dimpotriva, sunt absolut convins ca tampitzii aia sunt la fel de uimiti ca si vecinii de strana si barbat-su de ce s-a putut intampla, pen'ca of course ca cucoana aia parea foooarte patrunsa de mesajul Domnului...
Deci asta e! Pana ce barbosii cu pretentii de vindecatori spirituali nu o sa faca si o facultate de stiinte medicale, ma pipi pe ea de religie aplicata dupa ureche!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Un cuvânt: Nebună!
Cum drequ să-ţi tranşezi copilul?

| mgtow a răspuns:

O idiotenie care i-a iesit din cap. Nici-o religie nu-si ucide nou nascutul din vointa proprie sau alta tampenie care le-ar veni in minte.

| Alex a răspuns:

Nu este!

| TotLora a răspuns:

Poate sa spuna ce vrea, doar vorbesc vocile din mintea ei. Vinovati sunt toti cei care traiau in apropierea ei ca nu i-au oferit ajutor inainte de aceasta tragedie.

| xSweetAnGeLx a răspuns:

NU, nu se practica la penticostali...
dupa parerea mea (si nu o judec) femeia si-a iesit din minti
e copil. nu ai cum sa il omori. nici atat nu tii la el? straight face
acum nu avem noi de unde sa stiu.
nu avem voie sa judecam pe nimeni
dar e clar ca dupa faza asta penticostali ne-am cam creat o reputatie proasta...
fie ce o fi...
o sa treaca si asta happy

| LostInHell55 a răspuns:

Despre acea femei am foarte multe de obiectat.Se vedea pana si pe fata ei ca nu este bine la cap.Nici un om indiferent de religie nu si-ar ucide copilasul.Si nu nu este o practica obisnuita la penticostali. Fundapuppy dog eyes

| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu e sub nici o forma o practica obisnuita in randul nici unei secte religioase.
Poate dementa ii cauza halucinatii care au determinat-o sa creada ca bebelusul ar fi vreun anticrist sau diavol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

IMC-ule, este doar nebuna. Fapta ei n-are absolut nici o legatura cu absolut nici o religie. Dupa mintea mea (asa putina cum este ea) as pune-o sa se uite putin in tevile pustii mele "Remington". Doar asa, de proba!

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

In sfarsit vad si eu un raspuns de-al tau cu care sunt de acord suta la suta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bonava mintal da desigur hai sa radem de ea ca doar suntem crestini, in vechiul testament si se intelege ca dumnezeu nu vrea sacrifici umane

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt crestin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IMC90):

Ca ateu isi spun ca pocaiti nu fac sacrifici de nici un fel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai de cu*rul ei! Chiar am vrut sa formulez ceva mai articulat dar zau ca- cu gura cascata inca.

Răspuns utilizator avertizat
| lauriss86 a răspuns:

Cred ca femeia era intr-o depresie adanca, nu e usor de crescut atati copii unul bebelus si inca unul care ar trebui sa vina.chiar daca nu a avut pana acum probeme psihice e clar ca datorita atatora sarcini a capatat.un om normal nu ar face asta. avea nevoie de ajutor pacat ca nu a vazut nimeni asta.