| anonim_4396 a întrebat:

Cine l-a creat pe Dumnezeu? :-)

21 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Necreat, creat, nefiinta, fiinta. Ca sa existi, sa fii creat, presupune timp. Orice varsta ai avea, exista un moment in timp la care ai aparut, ca orice om, de altfel. Ce vrei tu cu intrebarea asta e sa il bagi pe Dumnezeu in timp. Ceea ce e gresit, pentru ca timpul e o caracteristica stricta a Universului, ori Dumnezeu e in afara lui, deci si a timpului. El doar este, nu a fost, nu va fi, nu a putut fi creat, nu va putea avea sfarsit, pentru ca toate astea tin de timp, El doar este. E greu de inteles odata ce pentru noi existenta se reduce cu totul la timp, dar exista o cu totul alta existenta ce poate fi in afara timpului.

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Cristi singur incerci sa te convingi de existenta lui, sa fim seriosi din nimic nu apare ceva complex care creaza ceva complex din nimic, poate vom muri si nu vom afla dar stiinta are datoria sa afle de ce existam, inca suntem primitivi, stadiul 0 ca civilizatie

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Nu incerc sa ma conving, mai degraba as cauta sa ma conving ca eu exist in comparatie cu existenta Lui. happy

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Poate esti fantoma

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Ești pe aproape happy. Sunt un spirit, ce are un suflet ce locuiește dintr-un trup. Acum, pe bune, in momentele cand l-am perceput pe El cel mai bine, existenta mea intra intr-un con de umbra, El devenea mai real decat mine, si trebuie sa recunosc ca au fost puține acele momente, insa as fi putut in acele momente sa ma îndoiesc de realitatea existentei mele, nu si de a Lui. Adevărul e ca lumea spiritelor e mult mai reala, mai perceptibila, mai vie decid lumea noastră. Ca noi abia o percepem, sau nu o percepem deloc, e problema noastră. După moarte, ajungind acolo, vom descoperi ca ne vom fi trezit dintr-un vis, cam așa va fi.

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Cool,facem spiritism pe TPU

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Nu e vorba de spiritism, ci de ceea ce sunt, ceea ce esti, ca ființă. De nu ai fi spirit, te-ai culca cu orice dama fara probleme, orice minciuna ar fi OK, si nu al mai sa îți depășești condiția fizica alergind spre vreun ideal anume. Ca sunt si oameni care se rezuma doar la mîncare somn, job si alte mărunțișuri de genul asta, asta e altceva.

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Mai cristi ca sa te culci ai nevoie de banii

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Nu toate o fac pentru bani sau foloase materiale. Dar hai sa nu divagam de la subiect.

| danay72 a răspuns:

A existat dintotdeauna.Nu are început și nici sfarsit.

| RAY a răspuns:

Daca natura e dumnezeu iar dumnezeu e natura atunci nimeni nu a creat natura, natura a luat existenta datorita unui atom care sa extins =big bang =de acolo prin simplititate sa ajuns la complexitate, pas cu pas, natura are un tipar, poate universul e unul virtual, poate totul e doar o iluzie

| T0T a răspuns:

X. După o să întrebi cine l-a creat pe X și tot așa. Dumnezeu sau nu e clar că ori crezi povestea cu dintotdeauna, iar dacă El e dintotdeauna ne întrebăm de ce nu s-ar aplica asta și universului sau multiversului nostru, ori spui că nu a avut nevoie de nimic pentru a fi creat, sau cum zic alții, că suma a tot ce înseamnă universul este 0(fiind format din componente atât negative cât și pozitive). Oricum ar fi mi se pare că dacă găsești o explicație pentru Dumnezeu e normal și obligatoriu să fii întrebat: De ce nu s-ar aplica același sistem pentru univers? În sensul că noi știm sigur că există universul(A) însă nu știm și nu avem dovezi că există Dumnezeu(B), de ce am căuta să aflăm cum a apărut B în loc să aflăm cum a apărut A. Iar dacă aflăm cum a apărut B de care nu știm dacă măcar există, de ce să nu aplicăm acea teorie lui A, care știm că există?

| Hammurabi a răspuns:

Chiar vrei să afli tu chestia asta. Și chiar te aștepți să-ți răspundă cineva.
Dacă îți răspund că pe Dumnezeu nu l-a creat nimeni ci a existat dintotdeauna, te satisface? Este un "dintotdeauna" pe care n-ai cum să-l înțelegi pentru că nu intră în zona percepției umane.
Sau poate crezi că omul e capabil să înțeleagă ABSOLUT orice.
Sau ai deja setul următor de întrebări pregătite? laughing

| oprescudorin11 a răspuns:

Cand pui intrebarea 'Cine L-a creat pe Dumnezeu?, presupui ca exista TIMP! Sau ca traim intr-un spatiu NE -Infinit!
Asa ceva nu pot nici macar intui! Daca-l intrebai asta pe Diogene...nu stiu ce ti-ar fi facut!
Cred, sincer ca sunt unii humanoizi, nu le pot zice oameni, nascuti fara busola, fara intuitie! Judecand in Logica umana, va trebui sa treci prin 'furcile caudine ale lui Kant', care este in accepta mea (cel putin) perfectiunea umana, nesfarsita (ai sa vezi, daca-l citesti), in privinta formalismului logic!
Logica are un inceput, de sfarsit nu se stie!
Inceputul unui discurs LOGIC este:
a.Axioma, postulat
b.definitii
c. teoreme +demonstratii

apoi, poate speculatii!
Ca sa intrebi ceva despre Dumnezeu?
defineste Dumnezeu ce este!
eu te pot intreba ce inseamna o definitie, dar pot, cred sa-ti 'definesc ' o definitie desi kant ne-ar pica la examen, caci este o TAUTOLOGIE in acceptia lui kant! De gradul unu dar tot tautologie se numeste!
Ce inseamna asta?
Inseamna ca nu avem nici inceput, nici sfarsit, doar REFERINTE!
Deci?
Cum ar zice Grigore C. Moisil, un creator de logici multiple(poate )poate mai putin, etc.
Intrebarea este in cel mai fericit caz impropriu pusa!

| oprescudorin11 a răspuns:

In acceptie religioasa, raspunsul ar fi o intrebare: 'Cine esti tu sa-l judeci pe Dumnezeu', caci si actul autocreatiei ar fi o judecata nepermisa doar in sensul neaintelegerii! E ca si cum o musca m-ar intreba ce caut cu pliciul pe langa ea! Caci nu ar avea CURAJUL sa ma intrebe ce fac si daca o iubesc!

| oprescudorin11 a răspuns:

Un raspuns Banal ar putea fi ca un alt Dumnezeu!
Dar s-ar pune intrebarea imediat necesara:
CAND?
Tocmai s-a demonstrat ca timpul nu exista la Dumnezeu!
Prin reducere la absurd inseamna ca e singura intrebare care 'nu se pune', caci ne contesta insasi gandirea 'logica'singura in cadrul careia functionam!

| martzian a răspuns:

A întreba "cine l-a creat pe Dumnezeu" este ca si când ai întreba care este punctul de pornire al unei drepte. Prin definitie, fie ca crezi, fie ca nu, Dumnezeu, fiinta suprema, este infinit in timp si spatiu.

Acum, daca ne este greu sa acceptam ca ceva sau cineva poate exista incalcand principiul cauza-efect, ganditi-va ce penibil este cand incercam sa explicam ca timpul, spatiul, universul, viata, puteau aparea de la sine, in si din nimic.

Dumnezeu trebuie sa fie o alternativa pe care orice ganditor serios trebuie sa o ia in calcul atunci cand isi pune probleme existentiale majore. Cu siguranta este si cea mai onesta - adica face apel la CREDINTA, nu pretinde, in mod mincinos, ca o explicatie RATIONALA sau demonstrabila STIINTIFIC. In plus, alternativa aceasta ne ofera o explicatie care nu contrazice legile fizicii, prin simplul fapt ca supranaturalul le transcede.

Sper ca v-am putut fi de folos...

| Mclaren12 a răspuns:

Evreii au inventat zeul pe care il slavesc oile crestine. Oricat le-ai spune, sunt atat de ignoranti ca refuza sa priceapa.

| leapșa a răspuns:

Omul.

| MaTeOGG a răspuns:

Nu exista si nu a existat vreodata. Daca ai fost atwnt la ore de istorie ex: Toti oamenii isi creeau proprii zei. Noi an creat o entitate existenta decat in mintile noastre. E greu sa gandesti, sa-mi bag *** de nu. Adica, daca Dzeu asta exista, salva oamenii, si oprea toate razboaiele, etc etc. DE CEexista si alte religii? Fara religii, eram mult mai evoluati, nu mai mureau asa de multi oameni, atacuri teroritlste nada, totul era mai bine fara ei. De ce dinozaurii nu apar jin biblie cand avem scheletele lor expuse la muzee?
Cine e cu mine?

| mimimumu a răspuns:

Nimeni măi băiatule! Nimeni! Dumnezeu nu are nici inceput, nici sfarsit.El exista dintotdeauna si va exista intotdeauna.