| Jay1 a întrebat:

Coronavirus (COVID-19) este al patrulea călăreț menționat în Apocalipsa 6:8: „M-am uitat și iată că s-a arătat un cal gălbui. Cel ce sta pe el se numea Moartea, și împreună cu el venea după el Locuința morților?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Intre 1918-1919 Gripa spaniola a ucis in 25 milioane în primele 25 de săptămâni, si in total 80-100 milioane de persoane intr-un an (nu se cunoaste numarul foarte exact.)

Corona a ucis 5416 suflete in 6 saptamani, si intinderea se poate limita stand izolati, urmand o igiena riguroasa, alimentandu-ne sanatos.
E adevarat ca mai sunt inca 6000 cazuri grave, dintre care e posibil ca multi sa moara in zilele/sau saptamana urmatoare.

Numarul deceselor cauzate de tigari, alcool, sau cancer e de cel putin 5-10 ori mai mare.
Anual mor ~1.20 milioane de persoane in accidente rutiere si nu ne alarmam.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru NLS):

Cei care mor din cauza țigărilor si alcoolului aleg sa fumeze si sa consume alcool chiar daca cunosc consecințele. In cazul coronavirusul nimeni nu alege sa se contamineze. E o diferență. Si e doar la inceput. Poate depășii cifrele gripei spaniole.
Este curios faptul ca in campanii electorale toți candidații se folosesc de Dumnezeu pentru a se face credibili in fata electoratului. Acum când sunt confruntați cu aceasta epidemie nimeni nu vorbește de Dumnezeu. Trump in campania electorala s-a adresat electoratului cu " Dumnezeu sa binecuvânteze America". Acum l-a uitat pe Dumnezeu. In următoarea campaniei electorala sunt sigura ca își va aminti de El. Cat de fățărnici sunt.

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Scuze, nu toti suntem pocaiti, sa credem in porcarii ca asta.

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Clar unul din oierii care a scris biblia stia de covid, da nu a vrut sa ne zica

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa era pe vremea aceea, acum călătorește cu avionul.

| anonimg a răspuns:

Au existat genocide în istorie. Prezentul este nimic pe lângă ce a fost în trecut.
Dar nu lucrurile acestea trebuie să ne îngrijoreze. Ci mai degrabă relația noastră cu Dumnezeu. Pentru că sfârșitul tot va veni mai devreme sau mai târziu. Dar ce se va întâmpla cu viitorul meu veșnic?
Poate că nu vom fi în viață în zilele acelea; dar când voi fi înviat, voi merge eu la cer, sau voi rămâne pe pământ ca să fiu judecat?
Este adevărat că viața este de la Dumnezeu și trebuie să o trăim sănătos în totul. Dar nu viața aceasta, și nu moartea aceasta trebuie să ne preocupe cel mai mult. Dorința lui Dumnezeu este ca la venirea Sa să am parte de viața veșnică.
Oricum, noi tot ne străduim să trăim sănătos. Să fim preocupați deci și de sănătatea vieții spirituale.

| Wr3nch a răspuns:

Nope. E doar un virus care se raspandeste foarte usor, mai ales ca is prosti care fug acasa in loc sa stea in carantina.

| Celcestietot a răspuns:

Este foarte posibil ca acest virus sa fie unul dintre cei ai apocalipsei. Oamenii nici cand vad negru pe alb nu cred!

Răspuns utilizator avertizat
| Ineys a răspuns:

Daca vine un schelet pe un cal care lasa in urma plante ofilite, nori, etc etc. Nu am de ce sa ma plang, o sa fie misto.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Iată cum interpretează Willem J.J. Glashouwer in cartea sa "De ce vremurile de pe urma?": " Calul galben se găsește sub a patra pecete. Numele acestui călăreț este ' moarte', si Hades (tărâmul morților) care il urmează.Cei patru călăreți călătoresc unul după altul dar si unul lângă altul. Se însoțesc unul pe altul. Acestor trei călăreți le este data puterea de a provoca moarte, război, foamete, durere si boli infectioase pe un sfert din pământ. "Animalele sălbatice" menționate sunt considerate de unii a fi germeni, virusuri si alte organisme vii care cauzează boli - cele mai mici vietăți 'sălbatice'. Razboiul lăsa in urma un val al distrugerii. Foametea este prima consecință, urmata imediat de boli infecțioase. Acestea sunt si ele consecinte imediate ale dezastrelor naturale, precum cutremurele si tsunami - la fel si in cazul locuitorilor Egiptului care au fost amenințați in timpul celor 10 plagi, de animale salbatice, broaște, țânțari, lăcuste, plăgi si boala". Cartea a fost scrisa in anul 2011.

| Digikey a răspuns:

Era galbui de la mucii de la raceala?

| Algo098 a răspuns:

Asta e credinta, explicarea oricarui lucru prin fantezie, acceptarea unor povesti in locul realitatii.

| Jay1 explică:

Al patrulea călăreț al Apocalipsei va aduce mai mult război și foamete teribilă, alături de ciumă și boli îngrozitoare.

| sadrian46 a răspuns (pentru Jay1):

Iar dta și alții ca dta vor face preziceri de dezastre ca să se bage în seamă.