| Duhovnicul a întrebat:

Cum as putea sa convertesc pe cineva la alta religie? Ce tehnici de persuasiune folositi? happy

Răspuns Câştigător
| Polonic1 a răspuns:

Bataia.

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Mare putere are rugaciunea celui neprihanit.
Roaga-te pentru el.

| OOOLEOOO a răspuns:

Tehnici de manipulare.

De ce ar vrea cineva sa schimbe soarecele in motan?

| danay72 a răspuns:

Important e ca cineva sa studieze Biblia si sa inteleaga mesajul ei si apoi singura isi va da seama daca e sau nu in religia adevarata.

| Jardelin a răspuns (pentru danay72):

Inteligentule, dar ortodocsi si catolici care studiaza Biblia de ce nu se convertesc la secta ta dupa ce o citesc?

| danay72 a răspuns (pentru Jardelin):

Care sunt sinceri si aplica ce spune Biblia isi schimba forma de inchinare, dar daca nu aplica chiar daca isi doresc nu pot sa devina martori.

| Jardelin a răspuns (pentru danay72):

Etete ca aparura acum citiva ani oamenii sinceri! La New York si se cheama iehovisti! Pina acum fura numai oameni nesinceri, dupa parerea ta!

| danay72 a răspuns (pentru Jardelin):

Eu ma refer la sinceritate in ce priveste punerea in practica a normelor biblice. Cat timp cineva nu aplica Biblia si cauta scuze ieftine nu e o persoana sincera, nu-i asa?

| milan9 a răspuns (pentru Jardelin):

Poate că Danay întelege ceva greşit prin "aplica ce spune Biblia", deoarece inventatorii cultului ei au o altă părere. Ei s-au considerat dintotdeauna a fi mai presus de Scriptură, că "ORICINE CITESTE NUMAI Biblia AJUNGE IN INTUNERIC (?), pe cand cine citeste NUMAI scrierile lui Russel (inventatorul sectei) ajunge la adevar." thinking
Astfel, aceştia şi-au luat singuri dreptul de a trunchia şi denatura sensul Scripturii după cum au răuvoit ei...

Din păcate, acest lucru nu s-a schimbat deloc pentru bieţii oameni prinşi în mrejele acestui cult. Doctrina lor SE MODIFICĂ PERIODIC prin broşurile care vin de la cartierul lor general din SUA!

| mODIN a răspuns:

Pai convingei sa gandeasca logic, si se vor converti de la crestini la atei.La mine a mers.

| Lizzu a răspuns:

Nu poti.
Poti doar sa-i aduci argumente pro, dar totul in final tine doar d epersoana respectiva.
Se va converti atunci cand va simti, DACA va simti ceva.

Nu poti obliga si nu poti face mai mult de atat.
Nimic nu se poate cu forta.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Il aduci pe tovarasu Visinescu si se rezolva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Promite-i ce vrea sa auda.
Daca este ateu promite-i ca o sa devina instant mai inteligent, daca este evreu ca o sa devina mai bogat, martorii lui Iehova vor locuri in primele randuri in Rai etc.

| Adam_Adela_1974 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca e ateu nu merge cu nici un fel de promisiune, poate merg amagelile la alte persoane nu la un eteu convins asa cum sunt eu

| Genesis2014 a răspuns:

Calcă-i in picioare.
Asa procedeaza un popă sa-i atraga pe cei din turmă, pentru ai mai umfla buzunarele cu bani! http://www.youtube.com/watch?v=9YUpafNQ5JE&feature=youtu.be