| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum de si-a gasit Cain nevasta tocmai in tinutul Nod? Se deduce clar ca mai erau si alti oameni si de unde a aparut nevasta lui tocmai in tinutul Nod? Si pe aia a izgonit-o-Dumnezeu? Mai exact.Ce cauta nevasta lui Cain tocmai in tinutul Nod?

117 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai înțeles din Biblie, dar nu te-ai acoperit bine. Cine este deștept să socotească. Tu lucrezi in numele lui Satana, comentariile ți se contrazic reciproc laughing. Un plan mai bun nu ai avut, nu rolling on the floor?

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Și, este vreo problemă în asta?

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Bineînțeles.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru tine nu există nimic.

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Naaaaah, credeam și eu că în sfârșit ai înțeles, dar se pare că m-am înșelat amarnic.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Demonii de lumină, tu.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Come on, sa fim seriosi! Nu e clar ca discutam de o intalnire de gradul IV aici? Ceea ce se pupa si cu "inaltarea la cer" a lu' gizas si cu invierea lui. Gindeste-te ca noi acum deja folosim nanoboti pentru eliminarea unor tumori - nanoboti injectabili ca in filmele SF din anii 80-90, da? Gindeste-te ce poate face o civilizatie care e cu o mie de ani inaintea noastra!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Mdah, amuzant. De aia sunt asa de aproape de popor asa-zisii reprezentanti ai divinitatii, pentru ca iau in serios povestile astea cu datul de socoteala. P.S. Daca ajut pe cei din jurul meu si ma port frumos cu toti fara sa discriminez, dar in fiecare dimineata ma pis* pe o biblie si ii dau foc, sunt bun sau rau?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Loc mai groaznic ca iadul crestin din povesti? Ba da, exista. https://en.wikipedia.org/wiki/Naraka_(Buddhism)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Femeile sunt mai abile la minciuni decat barbatii, as zice eu. Mai ales in vremurile de demult. Dar e posibil sa fi bagat povestea aia si mosneagul, nu zic nu.winking

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, in Geneza 4 : 16 ''Apoi, Cain a ieșit din Faţa Domnului și a locuit în ţara Nod, la răsărit de Eden.''

Imediat in versetul urmator scrie ''Cain s-a împreunat cu nevastă-sa; ea a rămas însărcinată și a născut pe Enoh. El a început apoi să zidească o cetate și a pus acestei cetăţi numele fiului său Enoh''

Vedem ca, Cain, a inceput sa zideasca o cetate si sa ii puna numele fiului sau, Enoh, Cain a zidit cetatea, nu era facuta deja.
Sunt detalii neesentiale care nu ne sunt date, nu ne spune cum s-au intalnit si cum a decurs cina romantica si ce buchet de flori i-a dat, biblia este revelatia Lui Dumnezeu lasata oamenilor, cu un scop, nu este o carte de memorii sau de geografie. Ne sunt date intr-adevar si informatii ca acestea, avem foarte multe detalii geografice si istorice, dar nu ele reprezinta firul esential al bibliei, firul esential este cunoasterea Lui Dumnezeu si a planului Lui, cine suntem noi, de unde venim si unde ne ducem. Si sa nu uitam sa mentionam ca aceste versete sunt scrise poate la ani si ani distanta, nu minute, nu ore. Nevasta lui nu a ramas insarcinata si a nascut fiul dupa 4 ore si imediat dupa aceea Cain a terminat cetatea de construit. Trebuie sa fim mai atenti, nu sa citim in graba pentru ca nu vom intelege, trebuie acordat putin timp si respect.
Domnul sa te binecuvanteze, o zi frumoasa in continuare.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca ajung acolo e de vina controlorul de trafic! happy

| Wr3nch a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Manut degeaba te chinui sa discuti cu fanatici ca e degeaba. Aia o ard doar pe a lor si citeaza selectiv doar ce le convine pe momentlaughing

Răspuns utilizator avertizat
| Vikaa a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iadul e aici pe pamant, restul is povesti vanatoresti inventate de oameni plictisiti de viata

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns:

Daca ai mai rasfoi si tu presa ai afla ca o femeie (din zilele noastre) a facut 23 de copii si are 43 de ani, ia fa socoteala cati copii ar face o femeie care a trait peste 900 de ani? Un simplu calcul ar duce la cca 50 de copii in 100 de ani, asta ar duce la 450 de copii in 900 de ani. Rezulta cca 220 de cupluri care fiecare la randul lor au facut circa 400 de copii adica 88, 000 de copii care au format la randul lor 44.000 de cupluri care au avut 400 de copi rezultand la a treia generatie 17.600.000 de indivizi, deci populatia Romaniei. Caslculeaza tu in continuare dasteptu tatalui. De acolo si-a luat Cain sotie, din cele 17 milioane dasteptu lumini.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, dar ai intrebat de unde si-a luat Cain nevasta, poate din cei 88.000 sau 17000000 de oameni, tu hoataresti.

Răspuns utilizator avertizat