| anonim_4396 a întrebat:

De ce cand vine vorba de un guvern nu va convine sa fiti ascultati, monitorizati, sa fiti urmariti, sa stie tot ce faceti si altele? De ce vreti sa aveti dreptul la intimitate cand vine vorba de guvern dar nu aveti nici o problema cu zeul crestin care urmareste tot ce faceti?

De ce cand o mama isi ucide copilul zicand "eu te-am facut, eu te omor" urlati ca a fost o crima, un lucru rau, vreti ca acea persoana sa fie pedepsita si altele dar cand vine vorba de zeul crestin, acceptati toate abuzurile din partea lui?

De ce cand 2 oameni se cearta incercati sa aflati care a fost de vina si le permiteti la amandoi sa-si spuna punctul de vedere dupa care trageti concluziile dar cand vine vorba de zeul crestin, acceptati din start ca un personaj este extrem de malefic fara a i se permite sa vorbeasca?

E a 2-a oara cand pun intrebarile, incercati sa dati niste raspunsuri folositoare.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rapunsul este foarte simplu si logic (sau la mintea cocosului): Intrucat Dumnezeu nu este om. Daca nu ai inteles ceva, spune ce nu ai inteles, pentru a-ti explica babeste.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si ce importanta are ca nu e om din moment ce face aceleasi lucruri pe care multi oameni le considera ca fiind gresite, imorale, malefice, abuzive si multe altele asemanatoare? Scopul scuza mijloacele? Daca nu e om inseamna ca poate sa faca tot ce consideram ca fiind imoral, malefic, abuziv ...etc pe motiv ca "nu e om"?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Semnificatia unor notiuni ca :imoral,malefic,abuziv,etc. difera foarte mult la oameni,functie de peroada istorica la care ne referim, religia pe care o impartasesc, cultura, etc.O sa-ti dau un singur exemplu:in islam este moral sa ai mai multe sotii, pe cand in crestinism este imoral. Exemple se pot da in multe domenii.In situatia unei divinitati, nu poti face comparatii ca cele de mai sus, divinitatea fiind un unicat pentru cei care cred in ea.Cel mult poti spune ca, pe parcursul istoriei, unii adepti sau clerici au interpretat eronat unele enunturi "sfinte".Asa se intampla cu interpretarile ce se fac periodic relatarilor biblice.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu am zis doar de zeul crestin si ce a facut/face el, nu am zis si de altii. Daca intrebi pe oricine ce parere are despre sclavie, crime, viol, furt, uciderea copiiilor mici, a animalelor si altele iti vor zice ca nu sunt bune dar daca le zici ca zeul crestin a facut si permis asa ceva imediat isi schimba parerea si spun ca sunt bune. La fel sunt si intrebarile de mai sus. Toti (crestinii) stiu ce e bine si ce e rau, dar daca lucrurile pe care ei le considera ca fiind rele sunt facute de un zeu isi schimba parerea si le considera ca fiind bune. De ce?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tu faci o greseala de apreciere.Nu ti cont de faptul ca atat divinitatea crestinilor (D-zeu), cat si a celorlalte religii au fost create si inzestrate cu calitati, comportamente si mentalitati la nivelul de judecata al oamenilor de acum peste 2000 ani.Cei de azi nu pot detesta ce sesizezi tu, ci numai cauta o interpretare care sa corespunda contemporaneitatii.Si,in ultima instanta, atunci, acel comportament reprezenta un progres fata de perioadele anterioare. Raspunsul la acel "De ce?" final este deci:de aia!

| RaduMD a răspuns:

1. Cred că e din cauză că avem mai multă încredere în "zeul creştin" decât avem în guvern.

2. Cred că e din cauză că nu mama a făcut copilul, ci doar l-a purtat în burtă. Prin urmare, nefiind izvorul vieţii copilului, nu are drept de viaţă şi de moarte asupra lui.

3. Aici, e un pic de neclaritate în întrebare. În timp ce primul termen al comparaţiei e clar, se referă la cearta între doi oameni, al doilea termen la ce se referă?

| FuckTWorld a răspuns:

Hai sa-ti explic cum sta treaba:
1.Societatea actuala este o sclava de tip modern controlata din umbra, totul ii artificial in lume creat de adevaratii stapanii ai planetei care stau in umbra si controleaza total lumea(Comisia Trilaerala,Grupul Bilderberg,Familia Rothschild,Familia Rockefeller,Familia Astor), guvernele nu au nici o putere is doar niste pioni de sah dirijati cum vor acesti oameni influenti.Ei controleaza si creaza:crize economice, razboaie, vaccinuri, acta, mass-media etc.
Lumea crede ca ii democratie, libera exprimare, dreptul de a alege.Prostii.Omul nu are nici un drept.Doctrina 19 84
stergem datele, toate coordonatele
rescriem altele, iti luam actele
si-ti terfelim identitatea
ca Fratele
are puterea si te tine sub radical
esti doar un numar de inventar
2.Religia este doar un mod de manipulare si de indoctrinare, indobitocire a oamenilor. Dumnezeu este inventia omului si saracia constiintei umane.Indoctrinat sa strigi la cer, cand demnitatea onoarea si stima pier.Preotii nu slujesc pe nici un Dumnezeu, is ''Macelarii de suflete,, is servesc propriu lor interes ''banul,,(suntem niste sclavi care au nevoie de bani pentru asi cumpara iluzia de libertate) nici ei nu cred in ce predica, crede-ma.Ii timpul sa-ti limitam intelectul, sa nu ne faci probleme prietene.Eu nu traiesc dupa nici o regula impusa si nu ma ghidez in viata dupa un ''Dumnezeu,, si dupa unii care vor sa ma modeleze dupa bunul lor plac.Eu traiesc dupa proprile mele reguli.Eu sunt singuru meu salvator in lumea asta.Cred numa in mine si stiu ca nu ma poate ajuta nimeni din cer, numai eu ma pot ajuta.Nu vreau sa pelc capul in fata nimanui, nici macar in fata zeilor inventati de oameni.Sa prezint si varianta de fictiune.Sa presupunem pentru 10 secunde ca Dumnezeu a creat omul.Atunci problema ar fi in felul urmator:omul nu ar avea nici o individualitate proprie si nu ar putea pretinde dreptul la nici o libertate.Nu ai cu cine sa vorbesti, oamenii is prea orbiti si se cred fiecare dintre ei niste semi-zei la intamplare.(cand de fapt is niste furnici care nu vor vedea nici raiul, nici iadul, singurul loc care o sa vada, va fi o groapa de 5 metrii sub pamant).Nu ai cu cine sa vorbesti logic pe aceste subiecte, fara sa-ti raspunda cu citate din Biblie(cea mai mare minciuna, un basm ordinar de fictiune literara sub Legendele Olimpului daca il analizam). Daca nu ii de acord cu tine, o sa incearca sa te reduca la tacere prin orice mijloc.Chiar daca nu au dreptate, dale un cutit in mana si daca discutia continua, is in stare sa-ti faca si buzunar la burta unii dintre ei pentru zeul lor.Numai bine!

| bismarck a răspuns:

1.Pentru că Dumnezeu(şi El nu e creştin) e Dumnezeu.Fie ca vrem sau nu, fie ca ne place sau nu, ne urmăreste constant, in scopul de a ne ajuta/ridica/smeri/pedepsi.Iar eu ca şi creştin le accept fără să întreb de ce, pentru că ştiu că sunt pentru binele meu.Cât despre guvern, accept să se facă investigaţii asupra mea, dacă sunt considerat pericol, să fiu cercetat dar apoi îmi vreau libertatea şi intimitatea înapoi.În Dumnezeu am încredere, în ei nu.

2.Ce abuzuri a făcut Dumnezeu? Oamenii care au căzut de mâna poporului Israel, ştie Dumnezeu de ce au căzut iar dacă vei citi biblia vei şti şi tu.Şi la fel, el ştie de ce şi când vei muri tu, are drept de viaţă şi de moarte asupra ta, El te-a făcut.

3.Te referi la Diavol? Dar cine nu-i permite să vorbească? Biblia spune că el se prezintă înaintea lui Dumnezeu, o dată cu ceilalţi Fii ai lui Dumnezeu, care spre deosebire de el nu s-au răzvrătit împotriva Creatorului lor.Şi din nou, Satana nu este un zeu creştin.Nu e nici măcar zeu..mai degrabă. semi-zeu.

Deşi întrebările sunt cum sunt, sper că te-am lămurit câtuşi de puţin.