| Rusz_Camelia_1999 a întrebat:

De ce unii adolescenti iau in serios datoriile fata de Dumnezeu si altii nu. Este mai usor pentru primii sau pentru ceilalti? Merita sa iti traiesti viata raportandute la Dumnezeu?

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da,esti fericit, implinit si iei decizii intelepte care te ajuta sa te bucuri de un viitor mai bun.

| RAY a răspuns:

Viata trebuie sa fie raportata la ratiune nu la zeii imaginari, daca faci ce scrii in vechiul testament te-ai facut cu inchisoare pe viata

| J0B0MAT a răspuns:

Depinde ce intelegi prin a te raporta la Dumnezeu.Nu cred ca este nici greu nici usor, pur si simplu este un mod de viata.Viata mea raportata la Dumnezeu inseamna sa traiesc stiind ca este o forta creatoare mai presus de noi toti care ne iubeste neconditionat.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Merita sa iti traiesti viata raprtandu-te la Dumnezeu.
Doar ca depinde ce concept avem despre El.
Crestinii de exemplu au preluat conceptul eronat de la evrei.
Jehova a fost doar un administrator al poporului iudeu, era casatorit cu Ashera iar seful sau se numea Elyon(cel care sta deasupra).
Era cam stresat, se enerva repede, razbunator, a ordonat uciderea a 20 de milioane (documentat) de oameni din cele mai futile motive.

| AliGab a răspuns:

Merita...sigur ca merita. Dar fiecare om este diferit si are puterea si liberul arbitru de a alege cum traieste. Unii oameni pur si simplu aleg sa traiasca rapotandu-se la Dumnezeu, fara a incerca alta cale, altii aleg acest lucru dupa ce au suferit indeajuns departe de Dumnezeu, altii pur si simplu nu cred in Dumnezeu sau nu le pasa de El. Tot ce trebuie sa faci este sa iti faci un proces de constiinta si sa alegi si sa ai grija ce alegi, ce mod de viata duci si cat de rau sau bine faci (tie si/sau altora) prin modul de viata ales. Vorba ceea "Toate iti sunt permise, dar nu toate de folos". Spor in cele bune

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Dimineata buna! Din punctul meu de vedere, merita sa-ti traiesti viata in armonie cu punctul de vedere al lui Dumnezeu, care este creatorul nostru. Viata noastra depinde de El. Iar persoanele care doresc acest lucru sunt fericite, indiferent de varsta sau pregatirea laica. Scoala te invata sa studiezi, iar Biblia te invata cum sa traiesti,. Daca ai Biblia te rog sa citesti in Matei 5 :3; si Isaia 48:17-20.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe unii ii duce capul mai mult decat pe altii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ai mă cu site-urile alea.
Şi mai zicea lumea că eu promovez satanismul laughing

| noone666 a răspuns:

E problema mea ce și cum, fiecare e liber să facă ce vrea

| anonim_4396 a răspuns (pentru noone666):

Şi eu am postat site-urile alea in special Bucuria lui Satan

| noone666 a răspuns:

Ține-o tot așa! happy