| ionutz27 a întrebat:

Dragii mei membri TPU Dumnezeu chiar exista, va spun cateva intamplari: Acum un an mie imi placea de o fata, si in fiecare zi ma intalneam cu ea, si intr-o zi ea mi-a zis ca se va duce intro excursie de 10 zile (nu stiu unde) si m-am rugat la Dumnezeu in seara aia, sa intervina ceva sa nu se duca iar a doua zi am vazut-o si am intrebat-o de ce nu s-a dus in excursie si ea mi-a zis ca i-a fost rau azi-dimineata si nu sa mai putut duce
INTAMPLAREA A 2A
Eram clasa a 7a acum 2 ani si imi doream sa strang bani sa imi iau un telefon putin mai bun pentru ca in momentul acela aveam un telefon simplu, mam rugat la Dumnezeu in seara aia si peste o saptamana cand voiam sa ma duc la matusama mea mam urcat in autobuz (precizez ca autobuzul era aproape gol) si pe cand mam asezat pe un scaun pe randul al 3-lea am gasit un telefon Nokia foarte bun si performant, si multe alte intamplari...
Dar acum nu stiu de ce simt ca sa indepartat Dumnezeu de mine? DAU FUNDA, PS: AM 16 ANI

Răspuns Câştigător
| robby212 a răspuns:

Hristos a Inviat!
Nu trebuie numai sa Ii ceri Imparatului.Trebuie sa il iubesti, trebuie sa ii multumesti.Si, zic eu, mai bine termina cu rugaciuni de genul asta. Dumnezeu iti va da ce crede El de cuviinta ca e bun pentru tine.Parca (nu stiu sigur), era un acatis de multumire, cauta-l si citeste-l, va fi bine!

22 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

1.Deci dumnezeu face rau unora ca sa faca bine cuiva care se roaga?
2.Ii face pe altii sa piarda lucruri ca sa le primeasca cei care se roaga?

Deci dumnezeu lasa un om fara telefon si ii face rau unei fete ca sa ii faca pe plac unuia care se roaga? De ce nu a facut ceva si ca sa opreasca razboaiele? De ce nu le da mancare celor saraci?

| albaKiara a răspuns (pentru Wehrmacht):

Dumnezeu da tuturori celor ce cer.Cine nu cere inseamna ca nu are nevoie sau este foarte prost si vrea sa vada cat mai are de trait big grin

| William a răspuns:

''Nu Dumnezeu este cel ce nu ne mai iubeste si nu ne mai vede ci noi suntem cei ce nu-L mai iubim si nu-L mai vedem pe Dumnezeu''. ''Cat asculti de Dumnezeu atat asculta si Dumnezeu de tine''.

| RAY a răspuns:

Eu o data eram langa o padure eram si a venit furtuna si am spus zeus nu ma trazni ca te vizitez in Grecia si nu ma traznit de atunci imi fac bagajele sa ajung la el pe nori, da asa e zeus exista, afrodita chiar exista iubirea exista
propaganda religioasa de ce nu tio pentru tine, ce folos ca credeti in dumnezeu daca suntei asa cum sunteti

| Mădă0611 a răspuns:

laughing) si cu celelalte dorinte cum ramane? Cele care nu s-au implinit.
Ce fain e sa gasesti ceva scump si sa nu te gandesti ca puteai sa fii in locul celui care l-a pierdut, ci ca e de la dumnezeu, si sa te bucuri. smug

Ce, n-ai gasit o masina scumpa sau un telefon mai scump, sau de ce simti ca s-a indepartat?

| lpavel a răspuns:

Iti dau un link cu un film pe youtube care dovedeste de existenta lui D-zeu, a Raiului si a iadului! Iata link-ul :
http://www.youtube.com/watch?v=itDb9rpO0KA

| M25M a răspuns:

Astea sunt "dovezi"?

Deci Dumnezeu in loc sa raspunda celor cu probleme adevarate (boli mortale, lipsa hranei sau a apei, probleme de familie adevarate etc.) iti raspunde tie? Ok...

| Lizzu a răspuns:

Poate nu te mai rogi pentru nimic ce vrei sa obtii?

Sau poate pe masura ce cresti "senzatia de dumnezeu" dispare.

| Alphawolf a răspuns:

Adica, dumnezeu ti-a facut tie pe plac defavorizand alte persoane? Ti se pare corect?

| BlackSulphur a răspuns (pentru Alphawolf):

Buna observatie, asta cu defavorizarea. Mai ales cand este pentru bunuri materiale sau "pofte"!
Deci Ionute, eu zic ca-s pure coincidente... Sau dumnezeu i-a provocat RAUL acelei fete? Doar ca sa-ti fie tie bine? Interesant!

| Miauti a răspuns:

De unde sti ca a fost Dumnezeu? Poate a fost Dracu.

Si inloc sa te rogi la pace mondiala, si cresterea salariilor in Romania. tu te orgi pentru a anula excursia cuiva. RUSINE

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Sunt creştin şi cred că Dumnezeu ascultă rugăciunile şi răspunde la ele. Totuşi, aceste întâmplări nu corespund cu felul în care Biblia arată că Dumnezeu ne-ar putea răspunde. Poate că sau dovedit doar nişte întâmplări fericite pentru tine (nu şi pentru prietena ta sau cel ce a pierdut telefonul).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma ar putea sa fie pur si simplu coincidente! Nu cred, cum a spus alt utilizator, ca Dumnezeu ar defavoriza alte persoane ca sa te ajute pe tine!

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Coincidente cred si eu ca sunt..sau legea atractiei. Atunci cand te gandesti intens la ceva si ai in minte un gand sau dorinta puternice, atunci circumstantele vietii se aseaza in asa fel incat obtinem ceea ce avem in minte. E vorba de energii. Gandurile sunt puternice.

Dar acum or sa vina sa spuna ca "nu exista coincidente"...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Prea multe coincidente intr-o lume care s-a format accidental din absolut nimic!

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci Dumnezeu egzista numa cand iti da? cand nu-ti da insamna ca el s-a indepartat de ine ori ca tu te-ai indepartat de el? tu faci precum tiganul nene; degeaba iti da cineva toata saptamana daca nu-ti da sambata.asa e? Dumnezeu stie mereu ce ai tu nevoie.numa nu corespunde ce stie el cu ceia ce vrei tu.

Răspuns utilizator avertizat
| andreiush25 a răspuns:

Astea sunt dovezi? Asa am gasit si eu 10 ron in mare in timp ce innotam. Asta inseamna ca m-a ajutat dumnezeu? Altii mor de foame iar tu te rogi sa nu iti plece pasarica in excursie? Penibil.O sa vezi tu mai incolo ce inseamna sa nu ai un dumnezeu. Urmezi si tu.

P.S : Trezeste-te.

| ioana100 a răspuns:

Dumnezeu nu se indeparteaza niciodata de om! Daca nu ai primit unele lucruri pe care le-ai cerut in rugaciune, inseamna ca acelea nu ti-au fost necesare.
Nu trebuie sa-l cauti pe Dumnezeu, doar cand ai nevoie de ceva.happy

| traiescdeciexist a răspuns:

Mda exista foarte multi oameni pe aceasta planeta care pot povesti intamplari asemanatoare, si te astepti sa te credem tocmai pe tine. In primul rand te-ai rugat doar pentru lucruri egoiste si Dumnezeu ti-a raspuns in loc sa iti dea una sa te trezeasca la realitate? laughing lol

| robroy a răspuns:

Dovezile tale nu sunt bune, Dumnezeu nu ar face rau la o pers pentru alta sa se simta pers respectiva mai bine, aiurea.