| KoropYulyan a întrebat:

Dumnezeu exista?

Daca da dovezi!
Daca nu dovezi!
Si mai zicetim de unde a pornit aceasta nebunie cu Dumnezeu!

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Imagineaza-ti asta: familia ta traieste in munti, doar ea, 2 oameni, poate 6 (bunicii). De cand te nasti ti se spune ca satan a creat lumea, ca e bun, ca sta in cer, ca are ingeri albi, ca daca te rogi o sa te ajute si o sa te apere de cel rau, Yhwh, care vrea sa iti fure sufletul, e rau, intunecat, s.a.m.d. Cand te rogi lui satan nu simti liniste sufleteasca? Se spune ca cei care nu il recunosc pe Iisus ca mantuitor sunt posedati, tu n-o sa-l recunosti pentru ca nu stii nimic de el, si totusi, o sa simti liniste "sufleteasca", fericire, implinire, ceea ce un posedat nu simte, el fiind chinuit de cel rau. Vezi incotro bat? laughing Daca da, ai raspunsul, daca nu, mai incearca.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Mădă0611):

Ce raspuns de 2 lei, cred din tot sufletul ca tu ai fost aceea care te-ai nascut in munti si ai gasit TPU

| Mădă0611 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

laughing hopa, rasare iubirea crestineasca. Crezi prost, ca de obicei. laughing
Raspuns de 2 lei pentru o minte de 0, sau cum? Nu e vina mea ca nu pricepe la tine.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca tu zici ca ai o minte 0 e perfect, dar e la -1111111

| Mădă0611 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

O minte de 0 lei nu poate formula un raspuns de 2 lei, dar o minte de 0 lei nu poate intelege un raspuns de 2 lei. Eu l-am formulat, tu nu l-ai inteles. smug

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai nici nu mai stii ce vrei

| Mădă0611 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Observ ca tu vorbesti doar sa nu taci. laughing Repet, nu e vina mea ca nu pricepe la tine.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai o singura vina

| KoropYulyan explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Pai numai o persoana cu IQ peste 2 poate intalege un raspuns dar se pare ca tu nu poti atinge acest nivel!

| Mădă0611 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

"Vina" mea e ca nu sunt pupatoare de oase, nu? laughing Eh, pupa-le tu, linistit, ca ...am vrut sa zic ca nu le fura nimeni, dar parca au disparut cateva dintr-o biserica laughing Deci, grabeste-te!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu, te-ai nascut vie

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru KoropYulyan):

Da eu nu cobor atat

| Mădă0611 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Cand o sa te lasi de etnobotanice sa vii sa mai vorbim, pana atunci pauza, ca ma depaseste inteligenta ta confused

11 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

Daca vrei sa existe, exista. Daca nu, nu.

| costis a răspuns:

La noi scrie undeva sa avem grija cui dam margaritarele. Cine nu s-a plictisit de intrebarea asta sa iti dea dovezi.

| KoropYulyan explică (pentru costis):

Sa-mi deie, totusi eu vreau sa aflu ca parinti si bisirica ma zapacesc si eu cred ca este o fiinta divina in univers dar eu cred ca e o rasa te extraterestri superiori cu mult noua ar eu vreau sa citesc pareri si dovezi casa ma lamuresc odata a stiu si eu in cine naiba sa cred sin daca a cred!
Ca am citit odata pe net un banc in care un crestin mare sa devoat toata viata lui dumnezeu si inainte sa moara a aflat ca nu eista deci iti dai seama cum a reactionat!

| Konata a răspuns:

Citeste Biblia.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Konata):

Biblia nu este o dovada buna. In acelasi mod poate fi demonstrata si existenta lui Harap Alb.
Eu prefer sa nu ma pronunt, il astept pe AkagamiNoShanks sa dea raspunsul lui cu Pro/Contra. Nu de alta, dar sa nu se supere ca-l zic eu

| HueyFreeman a răspuns (pentru BlackSulphur):

Nu ma supar, da-i bataie.

| BlackSulphur a răspuns (pentru HueyFreeman):

Okay...

Pro: Nu exista argumente;
Contra: Nu exista argumente pro.

Now I feel proud :3

| Konata a răspuns (pentru BlackSulphur):

Ai si tu dreptate. Eu pe Dumnezeu il vad ca pe o forta pozitiva care ne influenteaza intr-un mod viata. Nu-l vad ca pe o persoana care se uita de sus la noi si care stie tot ce facem. Daca noi facem fapte rele ne incarcam cu energie negativa. Aceeasi energie negativa este receptata de o putere (asa-zisul Dumnezeu) si ne este data inapoi. Ceea ce oferim, primim.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Konata):

Pai atunci nu mai zice de biblie, ca dumnezeul tau e altul.

| Konata a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai da dar si in Biblie se specifica de Dumnezeu. Este un subiect prea aplu. Fiecare cu parerile lui :*

| HueyFreeman a răspuns (pentru Konata):

Ceea ce ai descris tu acolo este karma.

| AvalohAlyn a răspuns:

Dumnezeu exista, fie ca vrem fie ca nu.

Citeste argumente si dovezi rationale:
http://www.everystudent.ro/exista/?gclid=CJC2nr3aibcCFcmz3god_HEAMQ

http://www.everystudent.ro/dincolo/

Numai bine

| HueyFreeman a răspuns:

Absenta dovezilor nu este o dovada a existentei. Existenta unei astfel de fiinte este nenecesara Universului pe care il cunoastem.

A pornit acum 2000 de ani de la niste neni care vroiau sa faca o religie. O religie prin care oamenii sa fie usor manipulati. Daca stai sa te uiti bine, toate imperiile care au trecut la religiile monoteiste au disparut, iar civilizatia lor a fost ruinata. Cel mai bun exemplu il constituie Imperiul Roman.

| BlackSulphur a răspuns (pentru HueyFreeman):

Absenta dovezilor teoretic se incadreaza la contruirea argumentului, insa are la baza doar o idee: "Crede si nu cerceta". Teoretic, aratand ca exista dumnezeu, arata automat si ca nu au dovezi. Adica isi dau singuri in cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acesta iti poate da o idee despre originea crestinismului:http://www.euateul.blogspot.ro/2013/05/de-ce-ateism.html

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru u2irish):

Eh citeste Despre Mine si vei vedea.

Răspuns utilizator avertizat