| AvalohAlyn a întrebat:

Iisus ne-a sfătuit să nu fim iubitori de arginți și chiar și în Biblie spune sa nu iubim banii și bogăția.
Cum putem face acest lucru bine în secolul consumerismului? Acum mai mult decat intotdeauna exista supremația asta și puterea asta a banului.
Iisus a spus că bogății și iubitorii de bani vor intra foarte greu în împaratia cerurilor. El merge deci pe principiul nematerialismului și a limitării consumerismului? El nu iubește banii și bogăția și toți trebuie sa facem la fel daca vrem sa fim plăcuți Lui?
Cum să reușim in era consumerismului,a shopping-ului,a ieșitului în oraș,a supermarketurilor,a puterii și defilării puterii banului sa fim nematerialisti,neconsumeristi,ne iubitori de bani,bogății și fără dorință de imbogatire.
Mai respectă cineva acest sfat?
Voi cum reușiți sa respectați sfaturile lui Iisus și mai ales ce înseamnă neiubitor de bani mai ales?
Toți avem nevoie de bani și de produse,haine, alimente, utilități.Deci cum am putea sa respectam ceea ce zice Dumnezeu și să fim neiubitori de bani?
E o misiune imposibila cred.
Până și bisericile cer bani și comercializează produse bisericești sau religioase.
Știm cu toții când Iisus a răbufnit și a răsturnat standurile, buticurile negustorilor in Templu spunând că au făcut negustorii din casa lui Dumnezeu casa de negustorie.

https://ziarullumina.ro/......26524.html
Atunci Iisus a fost destul de dur și reiese clar că lui nu Ii plac afacerile,banii,bogățiile de niciun fel și nici lupta acerbă pentru bani.
Însă știm cu toții că majoritatea oamenilor își doresc bani mai multi.
Deci cum ne raportăm la bani d.o.d.v creștinesc și în concordanță, in echilibru in respect cu porunca și sfaturile lui Iisus care a pus dragostea pe primul loc, nu banii.Intrebarea vine și în contextul în care consumerismul și iubirea de bani a ajuns la cote maxime in secolul 21.

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Dragul meu prieten, faci o confuzie. A dori sa faci bani pentru a-ti intretine familia nu este pacat, chiar Domnul Iisus spune sa ne ingrijim familia. Problema se pune astfel, nu banii sunt rai, ci iubirea de bani. Acea sete si foamete dupa bani care nu poate fi stinsa niciodata, acea dorinta arzatoare de a avea cat mai multi bani, si cand banii ocupa locul 1 in viata ta, mai presus de Dumnezeu, atunci banii sunt un idol. Banul poate fi bun sau rau, poti din banii tai sa donezi si unor copii bolnavi, este rau acest lucru? Nu, nu este.
Poti din banii tai sa iti cuperi un ceas de 10000 de euro din aur, si familia ta sa nu mai aiba bani dechirie luna viioare, acest lucru nu este bun.
Deci, banii nu trebuie sa te conduca, ci Dumnezeu sa fie pe primul loc, cand Dumnezeu e pe primul loc in viata ta, si daca asculti de El, atunci iti vei iubi parintii, fratii, si vei oferi ajutorul tau, iti vei darui viata ta altora, pentru ca asta iti spune Dumnezeu sa faci.
Sa nu reprezinte banii un Dumnezeu pentru tine, ei sunt doar un instrument pe care tu il folosesti sa faci binele, asta e cheia.

22 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Iisus ne-a sfătuit să nu fim iubitori de arginți și chiar și în Biblie spune sa nu iubim banii și bogăția."
In primul rand nu se spune Isus ci Domnul Isus ca nu te tragi de bracinari cu Dumnezeu, in al doilea rand noi suntem LATINI, nu SLAVI ca sa scriem Iisus ci ISUS, asta pentru educatia ta religioasa, indiferent de cult.
Cand cititi Biblia, cititi cum trebuie, Domnul Isus NU a urat nici bogatiile si nici bogatii ci SPECULANTII, AVARII, CALICII, bogatiile vin de la Dumnezeu dar ACESTA (Dumnezeu) NU vrea ca bogatia sa devina un SCOP in viata omului ci doar o unealta. Bogatia NU trebuie AMESTECATA cu SACRUL. Ca omul a luat-o razna facand (la acea vreme) specula la TEMPLU cum de altfel se face si acum NU a fost pe placul lui Dumnezeu, de aceia s-a manifestat Domnul Hristos asa, nu ca ura bogatia. Habar nu aveti ce cititi in Biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cand vei ajunge la o varsta normala pentru a purta discutii la rubrica religie vei putea sa faci comentari, pana atunci citeste Biblia ca sa nu mai pui intrebari cretine. Educatia religioasa se face ACASA, nu la scoala iar daca parintii nu sunt in stare sa o faca solutia ideala pentru ei si progeniturile lor este cea spartana.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Biblia NU este o carte ci o colectie de carti scrise in 1500 de ani, mai exista asa ceva pe Terra mai baietas? Poti citi pana mori, Moby DicK si toate celelalte carti din lume ca la tine lista de bucate de la McDonald este varful de "lance' al intelepciunii.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

". Educatia religioasa e pentru supunere?"
Iertare dar daca asta ai inteles tu, nu te mai chinui sa scrii pe aici, nu merita sa te chinui, circumvolutiunile tale sunt netede ca gheata.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Religia nu e filozofie daca nu stiai asa ca vezi in ce balta sari.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Religia nu te invata sa nu ai pareri ci sa ai pareri corecte. Pai daca esti cu "dosul" ai auzit tu ca te obliga cineva sa nu sari cu el inainte? Religia DOAR ati arata "consecintele".

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

"De aceea va spun: nu va ingrijorati de viata voastra, gandindu-va ce veti manca sau ce veti bea; nici de trupul vostru, gandindu-va cu ce va veti imbraca. Oare nu este viata mai mult decat hrana, si trupul mai mult decat imbracamintea?
Uitati-va la pasarile cerului: ele nici nu seamana, nici nu secera si nici nu strang nimic in granare; si totusi Tatal vostru cel ceresc le hraneste. Oare nu sunteti voi cu mult mai de pret decat ele?
Si apoi, cine dintre voi, chiar ingrijorandu-se, poate sa adauge macar un cot la inaltimea lui?
Si de ce va ingrijorati de imbracaminte? Uitati-va cu bagare de seama cum cresc crinii de pe camp: ei nici nu torc, nici nu tes;
totusi va spun ca nici chiar Solomon, in toata slava lui, nu s-a imbracat ca unul din ei.
Asa ca, daca astfel imbraca Dumnezeu iarba de pe camp, care astazi este, dar maine va fi aruncata in cuptor, nu va va imbraca El cu mult mai mult pe voi, putin credinciosilor?
Nu va ingrijorati, dar, zicand: "Ce vom manca?" sau: "Ce vom bea?" sau: "Cu ce ne vom imbraca?"
Fiindca toate aceste lucruri Neamurile le cauta. Tatal vostru cel ceresc stie ca aveti trebuinta de ele.
Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu si neprihanirea Lui, si toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.
Nu va ingrijorati, dar, de ziua de maine; caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi. Ajunge zilei necazul ei." (Matei.6:25-34)

Este un text mai mult. Dar aici este vorba de prea putina credinta sau chiar deloc.
Deci daca astazi nu invatam sa ne incredem in El, vom ajunge mai tarziu sa facem parte din categoria de oameni descrisa aici: "Oamenii isi vor da sufletul de groaza, in asteptarea lucrurilor care se vor intampla pe pamant; caci puterile cerurilor vor fi clatinate. (Luca.21:26)
Deci daca acum ne vom ingrijora, ce vom face in zilele acelea?
De aceea eu va sfatuiesc sa nu va prindeti de statul roman, si nici de o alta putere de pe pamant; toti sunt un brat de carne. Haideti sa invatam sa ne incredem in Dumnezeu care ne iubeste chiar in acest moment in care noi nu ne incredem in El.

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Cine isi iubeste viata, o va pierde. Tu chiar daca suferi, iti iubesti viata deci risti sa o pierzi ca esti atras doar de lucruri materiale, cel putin asa reiese din cum pui problema.

| Irinel15123532 a răspuns:

In al doilea rand, Iisus a stricat acele mese, pentru ca ei vindeau in templu, casa de rugaciunea, in casa Lui Dumnezeu ei faceau comert, Iisus nu a lovit pe nimeni, doar a tras un semnal de alarma, era cunoscuta marsavia fariseilor in templu, lumea venea cu miei si tapi ca sa aduca jertfe in Israel in templu, fariseii le spuneau ceva de genul ''Ooooo dragii mei, nu puteti intra in templu cu tapii si mieii astia, trebuie sa fie fara prihana, astia ai vostrii sunt urati rau, sunt schiopi, lasa ca va dam noi unii prima clasa, pentru jertfa, trebuie doar sa ne platiti in plus pentru ei si sa ni-i dati si pe ai vostri la schimb ''
le faceau o reclama frumoasa ''mieii nostri si tapii nostri sunt fara prihana, miros a mir, behaie versete din biblie, luati-i pe ai nostri''

Dupa aceea venea un alt om, acelasi lucru ii spunea, dar ii dadea la schimbul mieilor lui si contra unei sume, mieii si tapii persoanei de dinaintea lui, si tot asa, cred ca ai prins ideea.
Ei faceau bisnita cu mieii si tapii acelorasi persoane, probabil ca se mai mirau prin templu cate un om cat de mult seamana tapii colegului cu tapii cu care a venit el de acasa pana aici si i-a dat la schimb cu tapii fariseilor care erau ''fara prihana''.

Apoi, in templu nu aveai voie sa intrii cu banii tai, de ce? Pentru ca aveau chip pe ei, era chipul Cezarului, si spuneau fariseii ''Vaii... nu aveti voie cu asa ceva in templu, e chip cioplit''
Daca ai citit istoria banuiesc ca stii ce faceau, le lasau lor banii sifariseiii le dadeau in schimb bani fara chip pe ei, bani care puteau fi folositi doar in templul lor, pentru ca ei nu existau in realitate, erau facuti de farisei. Deci era o mare inselaciune acolo, era renumit pentru asa ceva.
Iisus nu a acceptat asa ceva, si nu doar asta, ci faptul ca au transformat Biserica in supermarket, Casa Lui Dumnezeu este o casa de rugaciune, nu o pestera comerciala.

| minrest a răspuns (pentru Irinel15123532):

Confunzi doua partide religioase opuse, ii confunzi pe saduchei cu fariseii. Nu ai o Biblie acasa? Partidele astea sunt descrise clar in Biblie. Fariseii nu stabileau regulile in Templu, ci Saducheii, care erau partidul Marilor Preoti. Vanzarea animalelor pentru jertfa si schimbul de bani se facea in Curtea Templului, partea numita Curtea Neamurilor, adica curtea in care putea intra oricine, dar tu, daca nu ai Biblie, nu ai de unde sa stii. Nu mai venea nimeni cu animalul lui, societatea romana in secolul unu era o societate bazata pe diviziune muncii, nici 1% din oameni nu aveau turme. Pentru minciunile alea privind schimbul, da-mi o sursa primara, adica o sursa din perioada respectiva. Deasemenea, in VT este oprit sa Il slujesti pe Dumnezeu cu obiecte idolesti, dar daca nu ai si tu o Biblie, ce sa faci. ''Castigul de la curva si banii de pe caine sa nu duci in casa Domnului'', sa nu imi spui ca nu stii ca imparatul de pe ban era zeu, iar idolatria este curvie spirituala; bine, exista versete mai clare, dar mi-a placut mie asta. Vad ca te orbeste antisemitismul, din pacate; potrivit tuturor bisericilor crestine, inclusiv Biserica Ortodoxa Romana, singura radacina a antisemitismului este ura fata de Dumnezeu.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru minrest):

Draga prietene. Nu am spus ca doar Romanii veneau cu mieii si tapii, in curtea neamurilor veneau oameni din imprejurimi si nu numai. Pentru a incheia targuri in templu, reciteste te rog cu mai mare atentie ceea ce am scris mai sus.
Matei 21:12 potrivit relatării din Evanghelia lui Matei: "Iisus a intrat în curtea templului şi a scos pe toţi cei vânzând şi cumpărând în curtea templului, şi a răsturnat mesele schimbătorilor de bani şi scaunele celor vânzând porumbeii; şi le zice: A fost scris: „casa Mea va fi chemată casă de rugăciune; dar voi o faceţi peşteră de tâlhari"

Iisus a rasturnat mesele celor ce schimbau banii, nu era important ce era pe banul acela, era ori Cezarul, ori alt chip, Fariseii si Saducheii interziceau intrarea in templu cu orice ban care avea chip pe el.
Nu scrie nicaieri sa nu ai bani cu fete pe ei, chiar Domnul Iisus spune cand a fost intrebat daca trebuie platit bir Cezarului.
Matei 22 '' Atunci, fariseii s-au dus şi s-au sfătuit cum să prindă pe Isus cu vorba.
Au trimis la El pe ucenicii lor împreună cu irodienii, care I-au zis: „Învăţătorule, ştim că eşti adevărat şi că înveţi pe oameni calea lui Dumnezeu în adevăr, fără să-Ţi pese de nimeni, pentru că nu cauţi la faţa oamenilor.
Spune-ne dar, ce crezi? Se cade să plătim bir Cezarului sau nu?"
Isus, care le cunoştea vicleşugul, a răspuns: „Pentru ce Mă ispitiţi, făţarnicilor?
Arătaţi-Mi banul birului." Şi ei I-au adus un ban1.
El i-a întrebat: „Chipul acesta şi slovele scrise pe el ale cui sunt?"
„Ale Cezarului", I-au răspuns ei. Atunci, El le-a zis: „Daţi* dar Cezarului ce este al Cezarului, şi lui Dumnezeu ce este al lui Dumnezeu!"

De asemenea, Fariseii si Saducheii erau invatatori ai legii, ei umblau mai tot timpul imreuna, nu erau partide diferite si separate, cea mai mare parte a timpului o petreceau imreuna, si invariabil se sfatuiau si actionau impreuna. Domnul Iisus cand ii mustra ii mustra impreuna in aproape fiecare context.

Matei 16: 6 '' Isus le-a zis: „Luaţi seama şi păziţi-vă de aluatul fariseilor şi al saducheilor."

Matei 21 ''Din acel moment, Isus Cristos a început să le arate discipolilor săi că trebuie să se ducă la Ierusalim și să sufere multe lucruri din partea bătrânilor, a preoților principali și a scribilor, să fie omorât, iar a treia zi să fie sculat din morți''

Ioan 11:46 ''Dar unii dintre ei s-au dus la farisei și le-au spus lucrurile pe care le făcuse Isus.+ 47 Preoții principali și fariseii au adunat Sanhedrinul+ și au spus: „Ce-i de făcut, pentru că acest om face multe semne?+ 48 Dacă îl lăsăm așa, toți vor crede în el,+ vor veni romanii+ și ne vor lua atât locul*,+ cât și națiunea". 49 Dar unul dintre ei, Caiafa, care era mare preot în anul acela,+ le-a zis: „Voi nu știți nimic 50 și nu vă gândiți că este în folosul vostru să moară+ un singur om pentru popor și să nu fie distrusă toată națiunea''

Saducheii şi fariseii s-au unit şi au conspirat să Îl omoare pe Isus (Ioan 11.48-50, Marcu 14.53, 15.1)

Reciteste te rog biblia pe care sustii ca o ai.

| minrest a răspuns (pentru Irinel15123532):

Draga prietena, tu ai inteles din postarea mea ca vorbesc doar despre jertfele aduse de oamenii originari din Roma, sau de cetatenii romani? Oare daca citeai cat de cat atent, nu intelegeai ca ma refer la societatea romana, la modul de functionare a economiei in Imperiul Roman? TOTI TRAIAU IN ACEIASI SOCIETATE, oamenii din Iudea erau meseriasi, agricultori specializati intr-o cultura anume, negustori, vamesi, foarte putini aveau turme, asa ca li se vindeau vite in Curtea Neamurilor, in afara Templului.
Bun, sa vedem pasajele date de tine; le stiu de patru zeci si ceva de ani. Matei 21, 22; curtea, da? E curtea neamurilor, numita asa pentru ca oricine putea intra in ea. Dar ca sa iti arat din Evanghelii si Fapte ca saducheii si farisei sunt adversari, trebuie sa fac o alta postare. Isus ii mustra si pe unii si pe altii, pentru ca invatatura lui difera si de a unora, si de a celorlalti. Tu ii vezi de aceeasi parte intr-o privinta, si ii consideri acelasi lucru; ciudata treaba. Uite un singur citat, deocamdata: Faptele Apostolilor, capitolul 23; 6. Dar Pavel, ştiind că o parte erau saduchei şi cealaltă farisei, a strigat în sinedriu: Bărbaţi fraţi! Eu sunt fariseu, fiu de farisei. Pentru nădejdea şi învierea morţilor sunt eu judecat!
7. Şi grăind el aceasta, între farisei şi saduchei s-a iscat neînţelegere şi mulţimea s-a dezbinat;
8. Căci saducheii zic că nu este înviere, nici înger, nici duh, iar fariseii mărturisesc şi una şi alta.
9. Şi s-a făcut mare strigare, şi, ridicându-se unii cărturari din partea fariseilor, se certau zicând: Nici un rău nu găsim în acest om; iar dacă i-a vorbit lui un duh sau înger, să nu ne împotrivim lui Dumnezeu.
Erau cam acelasi lucru, nu partide opuse cu invataturi diferite; esti sigura?

| minrest a răspuns (pentru Irinel15123532):

Iisus plateste si el darea Templului, poate ai auzit (tu nu prea citesti) episodul cu pestele in gura caruia era un ban; Iisus spune clar ca banul, cu inscriptia blasfematoare, sa fie dat cui apartine, Cezarului; nu spune sa fie dat la templu.

| GicaGigekGica a răspuns:

Si ma intreb: Cum sa nu iubeasca asa zisii "crestini" bogatiile daca popii umbla in aur si-n BMW?