| fanernest123 a întrebat:

În Noul Testament avem 2 genealogii diferite pentru Iisus. Una în Evanghelia după Matei, iar alta în Evanghelia după Luca. Matei începe cu Avraam, iar Luca cu Adam. Începând cu David, genealogiile diferă. Totul culminează cu inadvertența legată de tatăl lui Iosif. Matei spune că tatăl lui Iosif era Iacov, iar Luca spune că era Heli. Întrebarea este: cine are dreptate?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Cea mai plauzibila explicatie este ca genealogia din evanghelia dupa Luca este a Mariei, iar Iosif a devenit mostenitorul legitim al lui Eli daca acesta nu avea alti fii.
Daca observi formularea din cele doua evanghelii pentru e exprima legatura dintre tata si fiu, in Matei se foloseste termenul „ a se naste", iar in Luca expresia „era fiul", deci avem motive serioase sa credem ca intr-una din evanghelii se exprima o titulatura si nu o relatie biologica.

Mai mult decat atat, in Matei evenimentele sunt relatate din experienta lui Iosif (unde gasim genealogia acestuia, visele si fuga in Egipt) iar in Luca sunt relatate din perspectiva Mariei (vestea buna data de ingerul Gabriel, vizita la Elisabeta).

Mergand si mai departe, chiar in cartea Genezei Dumnezeu profetizeaza ca samanta femeii va zdrobi capul sarpelui deci natura umana a lui Hristos este mostenita de la David pe linia genealogica a Mariei.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Conform profeților mesia trebuia sa fie dupa tata din david nu dupa mama asa ca profetia nu s-a implinit

| Celcestietot a răspuns:

Nu sunt sigur, acum doar presupun. Presupun că Iosif ar fi putut avea 2 tați, unul vitreg și unul natural. Dacă trăia cu amândoi nu știu. Oricum amândoi erau din neamul lui David.

| minrest a răspuns:

Buna, Mirela. Esential este faptul ca Evangheliile au fost scrie intre anii 85 si 100; asa sunt datate de toate bisericile, si de toti oamenii de stiinta din domeniu. Grupurile in care s-au transmis aceste doua Evanghelii au vrut sa arate ca Isus este din neamul lui David, caci mesia trebuia sa fie din neamul lui David, intr-o perioada in care NU se credea in nasterea din fecioara; asa ca au facut fiecare cate o genealogie a lui Iosif, tocmai fiindca credeau ca Iosif este tatal lui Isus. Biografiile seamana, caci sunt facute dupa surse comune, si difera, caci sunt facute de grupuri separate; au completat unde nu aveau date fiecare in mod diferit. Dar peste zeci de ani crestinii au ajuns sa creada in nasterea din fecioara, si au introdus povesti care o confirmau, fiecare grup in evanghelia lui. Dar de ce nu au scos genealogile? Nu puteau; chiar daca Evangheliile nu erau in forma definitiva, genealogiile astea pe care le transmiteau erau deja sfinte pentru ei. Pe cand sa introduci, este usor; se gaseste unul care crede deja in nasterea din fecioara sa iti spuna o poveste, si fiindca iti convine, ti se pare adevarata si o scrii.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In Luca 3/23 :" Isus avea aproape treizeci de ani, când a început sa învețe pe norod; si era, CUM SE CREDEA, fiul lui Iosif..."
Deci doar se credea, deoarece in realitate nu era fiul lui Iosif, ci era de la Duhul Sfânt.

| SG1995 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Atunci nu e era Mesia.

| Mircea08 a răspuns:

Cine poate sa aiba dreptate altcineva decat Evanghelia? Ia uite care este sfatul pe care l-ai trecut cu vederea si ai ajuns in acest fel sa cauti minciuna in adevar :
1 Timotei 1:4" şi să nu se ţină de basme şi de înşirări de neamuri fără sfârşit, care dau naştere mai mult la certuri de vorbe decât fac să înainteze lucrul lui Dumnezeu prin credinţă, aşa fac şi acum."
Tit 3:9" Dar de întrebările nebune, de înşirările de neamuri, de certuri şi ciorovăieli privitoare la Lege, fereşte-te, căci sunt nefolositoare şi zadarnice."
Amintesc faptul ca cei care sunt cu adevarat crestini sunt scosi de sub Lege, iar aceste doua versete fac perte din Evanghelie deci din invatatura crestina. Cei care vor sa se mantuiasca prin respectarea Legii nu vor intelege de ce oamenii pot avea pareri diferite privitor la Lege

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciudat cum oamenii vorbesc de niste persoane ordinare care au trait acum vreo 2000 de ani, Persoane care s-au nascut- au lucrat pentru cele necesare in viata de zi cu zi.Si-au gasit neveste au facut copii si batrani fiind au murit.
N-au condus batalii, natii, sau idei revolutionare.
Pe mine ma va mentiona cineva peste 2000 de ani?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă vei crea o religie care să dureze 2000 de ani te va pomeni cineva. Sau poate vei crea ceva important în știință și tehnologie care să îți poarte numele.

Răspuns utilizator avertizat
| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Exemplu tipic de contradictii crestine. Noul Testament a fost scris de mai multe generatii ai aceleiasi familii evreiesti romane. Nu contine informatii bazate pe istorie, ci simple povesti fie inventate de ei fie furate si corupte de la pagani, cum a fost de exemplu rastignirea si invierea lui Isus, care in realitate nu au nicio legatura cu religia crestina si sunt de fapt alegorii spirituale pagane legate de avansarea sufletului.
http://crestinismulexpus.blogspot.com/2015/06/noul-testament-expus.html?m=1