| xerxes1 a întrebat:

Nu vi se pare ca se exagereaza cu "sacrificiul "lui Iisus daca acesta oricum stia ca va invia dupa nici doua zile?
Altii au suferit ani de zile torturi inimaginabile si nu s-a facut atata caz.Si nici nu i-a mai inviat nimeni.

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu, nu cred că se exagerează. Sacrificiul lui are valoare tocmai pentru că era Creatorul întrupat, fără vină. Învierea lui cu un trup fizic dar neperisabil e temeiul speranței naostre a creștinilor că vom avea același destin.

| xerxes1 explică (pentru ania):

A zis el ca este Creatorul intrupat?
Nu scrie nicaieri in Biblie.

| Clorox a răspuns:

D'aia nici nu ma intereseaza chestiile legate de crestinism, nimeni n-a plans cand a fost macelul din salem sau cand persoanele care practicau vreo forma de ocultism au fost arse, spanzurate sau inecate, nimeni n-a plans cand oamenii de genul trebuiau sa stea ascunsi pentru ca fanaticii de pe timpuri credeau ca este munca diavolului si ii omorau in moduri cumplite pentru a se milui in fata domnului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi tu, isus a fost nevinovat, el a murit in locul meu si al tau, in momentul cand a murit el avea in cap, persoana ta, pentru tine si-a dat viata, atat de mult te-a iubit, a fost scuipat, batut, biciuit, cu carnea sfsiata de cuiele grose care i s-au batut in maini si picioare, si atarnat pe cruce, El ii marturisea tatalui pacetele mele si ale tale, ca sa fim iertati. Mi-a fost greu sa cred ca isus ne iubeste, dar am ajuns la concluzia ca el ne-a iubit atat de mult, isus a spus ''nu este mai mare dragoste decat ca cineva sa isi dea viata pentru prietenul lui'' adica tu, tu esti prietenul lui. El a fost mereu langa tine cand ai dat de greu, chiar daca tu nu l-ai vazut, iti intelege durerea, stie de ce suferi, el stie tot, dar te iubeste neconditionat, dragostea lui nu va inceta indiferent de ce ai face tu, el te iubeste chiar daca tu il urasti

| xerxes1 explică (pentru anonim_4396):

Isus oricum stia ca o sa invie, si a suferit cateva ore.
Ai idee cat au suferit altii persecutati in numele crestinismului doar ca erau banuiti,sau din cauza unui denunt fals?
Femeilor li se taiau sanii, le erau smulse unghiile, limba,ochii, dintii, gravidelor li se deschidea burta, sufocarea prin inecare, arderea pe rug, in numele zeului vostru de paie.
Iisus a fost tratat cu manusi in comparatie.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai sa lasam povestile astea. Isus, lasand la o parte schizofrenia lui, pur si simplu a creat o mica secta rupta din religia iudaica, care a deranjat, ca orice secta dealtfel, religia dominanta. Nu e nici prima, nici ultima secta ai caror lideri sunt atarnati in par. Sa nu uitam cati au ucis crestinii pe acest motiv.
In rest e o poveste creata ulterior, fara mare legatura cu realitatea, pentru a fi folosita in interesul unora.
Nici macar, sau mai ales, evreii, martori oculari ai evenimentului n-au crezut absolut nimic din povestea asta ce li s-a vanturat pe sub nas.

| anonim_4396 a răspuns (pentru xerxes1):

Vezi tu, isus a spus ca oricine isi da viata pentru el va fi rasplatit, isus a suferit in acele momente, iadul, dumnezeu tata si-a intors fata de le el, la parasit, pentru tine, dumnezeu si-a dat fiul pentru tine, iar tu cand refuzi sa crezi in isus, ii frangi inima lui isus si a lui dumnezeu, isus a facut tot ce ia stat in putere ca sa iti castige dragostea, cand tu il respingi si spui ca nu vrei sa mai auzi de el niciodata, iti garantez ca isus plange pentru tine, el te vrea la el, dar nu iti poate forta mana, tu alegi.

| xerxes1 explică (pentru anonim_4396):

Iisus in cazul in care a existat a fost un evreu care a respectat legea mozaica. Daca ar fi avut de gand sa creeze o alta religie ar fi zis de la inceput.
Altii au creat o religie in numele lui, i-au pus in gura vorbe pe care nu le-a rostit si oitele au pus botul.