| Superior a întrebat:

Recent ateismul este asociat cu sustinerea casatoriei intre gay. Doar eu cred ca aceasta promovare aduce doar rau? In zilele astea cel putin,multi devin homo pentru ca le e greu sa gaseasca o prietena, stau prea mult cu baietii sau sunt invatati ca e ok sa fii gay.

18 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ce spui pare extrem de idiot, dar poate eu sunt ăla specialul.
Eu nu pot să îmi schimb orientarea sexuala după bunul plac. Nu pot sa devin gay nici dacă as vrea, nici dacă m-ai plati. Nu îmi pot controla in mod conștient orientarea sexuala.

Așa că faza cu "multi devin gat că nu își găsesc iubita" îmi pare cea mai cretina afirmație posibilă.
E că și când un bolnav de cancer ce are dureri groaznice decide, in mod conștient, sa nu mai simtă nimic, că "La ce bun, oricum nu mă ajută durerea asta."

Nu așa funcționează lucrurile. Cel puțin nu pentru mine, și până de curând credeam că nici pentru restul oamenilor. Acum că îți citesc întrebarea și văd și multe răspunsuri care confirma ideea ta, incep sa cred că sunt excepția.

| Superior explică (pentru Inferno):

Pai asta e ideea, sunt pacaliti, li se dau iluzii in fata.

| danut a răspuns:

NU cred, singurul lucru pe care il stiu despre ateism este acela ca este o INVENTIE evreiasca, probabil din ura exarcerbata ca L-au ratat pe Mesia, ba chiar punandu-L pe cruce.

| RAY a răspuns:

Afirmatia ta este una mincinoasa, e ca si cum ai spune niste barbati cheli se drogeaza deci toti cheli sunt drogati,gandesti foarte eronat,foarte ilogic,faci multe greseli congitive,false asocieri,ca uni atei sunt pro gay nu inseamna asociere,ca uni crestini,budisti,mulsulmani,hindusi nu inseamna ca acele religi sunt asociate cu homosexualitatea, iar a doua afirmatie care o faci este iar una ilogica,deci gay sunt baieti care nu isi gasesc iubita,deci gay frumosi nu exista,lesbiene frumoase,iar nu are logica, cine nu isi gaseste iubita,nu devine gay,preoti catolici,calugari sunt toti gay? tu ai iubita? tu afirmi ca toti barbati singuri,femei singure sunt atrase de acelasi sex dar uiti ceva esential chiar daca x devine gay numai conteaza fizicul,serios, urati sunt frumosi pentru sexul lor aaaa,da ce crezi ca lesbinele,homo nu pun accent pe fizic, sa fim seriosi, tu crezi ca unui gay i se ridica vazand un urat sau unei lesbiene o urata, nu ca conteaza atractia fizica care e involuntara, si nu devenim, nimeni nu ne invata sa fim atrasi de cineva sau ce inseamna frumos sau urat, de ce nu incerci tu sa devi gay daca tot afirmi asta

| Superior explică (pentru RAY):

Recunosc,am facut o greseala, nu totii ateii promoveaza asta, dar din pacate multi o fac iar multi incep demersuri in acest sens.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Nu e vorba de promovat, nici mie nu-mi place sa vad doi bărbați care se săruta pe strada, nu-mi place, dar daca astia fac sex intre ei ce imi pasa mie, dar isi spun ca daca nu ai iubita nu devi homosexual
sa raspuns si lui Shuriken care a uitat de solomon care era poligam si inconjurat de multe femei, 3 sunt chiar putine conform bibliei, vezi si cantarea cantarilor
https://www.bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament/9/C%C3%A2nt%C4%83ri

Solomon a avut 700 de neveste și 300 de țiitoare (neveste cu un statut mai coborât), potrivit cu 1 Împărați 11.3.

| AC4S4 a răspuns:

Astea sunt exact motivele pentru care procentajul homosexualilor este în creștere, și este mai mare la tineri.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Deci barbati singuri =homosexuali, femei singure =lesbiene, dar tu ai iubita? ca sa stim ce esti

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

De unde ai dedus asta?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Acum o oră | AC4S4 a răspuns:
Astea sunt exact motivele pentru care procentajul homosexualilor este în creștere, și este mai mare la tineri.

vs
In zilele astea cel putin, multi devin homo pentru ca le e greu sa gaseasca o prietena, stau prea mult cu baietii sau sunt invatati ca e ok sa fii gay.

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Da, si tu de aici deduci ca toti barbatii singuri sunt homosexuali?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Nu eu,si userul care a pus intrebarea, dar apoi ti a dat seama ca nu e asa, eu nu cred ca in lipsa unei partenere devi gay sau lesby, de acord? eu nu cred ca poti fi invatat sa devi gay? nici a sta cu baieti nu devi gay, tu ai prieteni? ai devenit gay?

| Inferno a răspuns (pentru AC4S4):

Și tu poți să îți schimbi orientarea sexuala daca vrei? Probabil ești bisexual.

| Hammurabi a răspuns (pentru AC4S4):

Eu cred că dacă ești hetero, nu devi gay nici dacă rămâi 10 ani singur pe o insulă pustie, doar cu un c*r de maimuță în față. laughing)))

| AC4S4 a răspuns (pentru Inferno):

Da, din moment ce e un termen inventat pentru cei cu dereglări.

Răspuns utilizator avertizat
| Octavian199 a răspuns:

Nu stiu ce ii doare pe unii ce fac altii.

| unvecin a răspuns:

Este un text pe care apostolul Pavel îl scrie în Epistola sa către Romani, în primul capitol. S-a împlinit la literă.

Pe scurt:
- omul poate să vadă dovada existenței lui Dumnezeu privind la lucrurile create
- dar refuză să facă aceasta (respingând lumina rămâi stăpânit de întuneric)
- rezultatul este păcatul de multe feluri (îl las pe el să le enumere)
- și apoi culmea nelegiuirii: să lauzi pe oamenii care le fac (erau timpuri când era rușine să faci anumite lucruri; s-au dus)

CItiți cu atenție:

Romani 1:20-32:
20. În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui vecinică şi dumnezeirea Lui, se văd lămurit, dela facerea lumii, cînd te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot desvinovăţi; 21. fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţămit; ci s-au dedat la gîndiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s-a întunecat. 22. S-au fălit că sînt înţelepţi, şi au înebunit; 23. şi au schimbat slava Dumnezelui nemuritor într-o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi tîrîtoare. 24. De aceea, Dumnezeu i-a lăsat pradă necurăţiei, să urmeze poftele inimilor lor; aşa că îşi necinstesc singuri trupurile; 25. căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, şi au slujit şi s-au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci! Amin. 26. Din pricina aceasta, Dumnezeu i-a lăsat în voia unor patimi scîrboase; căci femeile lor au schimbat întrebuinţarea firească a lor într-una care este împotriva firii; 27. tot astfel şi bărbaţii, au părăsit întrebuinţarea firească a femeii, s-au aprins în poftele lor unii pentru alţii, au săvîrşit parte bărbătească cu parte bărbătească lucruri scîrboase, şi au primit în ei înşişi plata cuvenită pentru rătăcirea lor. 28. Fiindcă n-au căutat să păstreze pe Dumnezeu în cunoştinţa lor, Dumnezeu i-a lăsat în voia minţii lor blestemate, ca să facă lucruri neîngăduite. 29. Astfel au ajuns plini de ori ce fel de nelegiuire, de curvie, de viclenie, de lăcomie, de răutate; plini de pizmă, de ucidere, de ceartă, de înşelăciune, de porniri răutăcioase; sînt şoptitori, 30. bîrfitori, urîtori de Dumnezeu, obraznici, trufaşi, lăudăroşi, născocitori de rele, neascultători de părinţi, 31. fără pricepere, călcători de cuvînt, fără dragoste firească, neînduplecaţi, fără milă. 32. Şi, măcar că ştiu hotărîrea lui Dumnezeu, că cei ce fac asemenea lucruri, sînt vrednici de moarte, totuş, ei nu numai că le fac, dar şi găsesc de buni pe cei ce le fac.