| marius0907 a întrebat:

Salut, Am 21 de ani si de ceva vreme studiez Biblia si imi doresc sa ma pocaiesc. Acum as vrea sa ma botez in apa conform Bibliei si aici va intreb pe voi la care dintre dominatiuni credeti ca ar trebui sa ma botez. Eu sunt deja botezat ortodox fara sa fii avut de ales. Astept raspunsuri.

9 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Atunci se face confuzie în privinţa termenului de "pocaintă", cel care are de castigat nu este decat diavolul care iti vrea sufletul (si bineinteles secta care iti vrea zeciuiala). sad
"Pocainta" in nici un caz nu presupune renunţarea la har, la Biserică.
"Pocăinţa" reprezintă hotărârea de a nu mai greşi, urmată de primirea concretă a harului. Ea înseamnă doar conştientizarea, mărturisirea (taina spovedaniei, sau a "pocăinţei"), părerea de rău pentru săvârşirea păcatelor.

Ca regret pentru păcatele făcute, ca primire a a harului iertării prin spovedanie, însoţeşte întreaga viaţa a omului.
Dar asta nu e tot. Este necesar ca păcatele respective să nu mai fie repetate, altfel pocăinţa (regretarea păcatului, spovedania şi îndreptarea vieţii) nu este dusă până la capăt!

Pocăinţa nu are cum să fie o altă "religie", doar Mântuitorul Hristos a vorbit despre O SINGURĂ BISERICĂ! thinking

| marius0907 explică (pentru milan9):

Biserica despre care vorbeste Hristos e formata din cei Mantuiti (Alesi) dupa care va veni. Asta daca te referi la Biserica (femeia) din Apocalipsa. Dar Ortodoxia iti spun sincer ca e mai mult traditie decat Cuvant Biblic. Cum as putea sa ma inchin oaselor unui mort? Orice catedrala Pagana (Notre Dames) are la baza inchinarea la oseminte exact ca Biserica Ortodoxa.

| milan9 a răspuns:

Hristos a legat însăşi mântuirea oamenilor de Biserica pe care a întemeiat-o dar si de PREOTIA CRESTINA. Există zeci şi zeci de versete în acest sens:

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU DEFECT, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| milan9 a răspuns:

Crezi oare ca ADEVARUL se releva dupa principiul concurentei?

„Este un Domn, o credinta, un botez."

"Credinta" aceasta te intreb, crezi ca e Biserica Fiului lui Dumnezeu, sau vreuna din sectele intemeiate in secolul XX de diferite persoane aflate in "concurenta" directa cu Insusi Dumnezeu?
Stii cumva si care dintre ei ii face cea mai mare concurenta? Diavolul. Toti canta aceeasi "partitura".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Transformarea trebuie sa vina din interior si gradual.
Divinitatea o simti, nu crezi in ea.
Poti sa te botezi la 50 de religii diferite fara sa se schimbe nimic.

| Delmoniko a răspuns:

Trebuie sa fii botezat prin foc. Eu asa zic. Incearca cu o lumanare, apoi la aragaz.

| Muntgvb a răspuns:

A te pocăi nu înseamnă sa faci un alt botez, așa cum spun greșit multe surse, printre care si DEX-ul.A te pocăi înseamnă a te cai de păcate, sa le spovedești si sa faci tot posibilul sa nu le mai repeți.
Oricum, care ar fi motivele pentru care nu mai vrei sa fi ortodox?

| marius0907 explică (pentru Muntgvb):

Da stiu ce e pocainta. Motivele pentru care nu mai vreau sa fiu ortodox sunt urmatoarele:

1 Nu vreau sa ma fiu nevoit sa pup icoane (Isaia 44)
2.Nu vreau sa pup moaste (astea-s obiceiuri pagane)
3. Nu vreau sa fiu nevoit sa ma inchin la Maica Maria care Biblia spune ca se odihneste. (Cum sa-mi auda ea rugaciunea daca ea se odihneste adica e moarta?)
4. Preotul nu are puterea de a ierta pacatele sau de a mijloci intre om si Dumnezeu.
5. Invatatura ortodoxa nu se bazeaza 100% pe Biblie
Cam astea-s principalele motive.

| marius0907 explică (pentru Muntgvb):

In Biserica Ortodoxa n-am nimic de invatat si e mai mult traditie decat Cuvant (Biblie) in invataturile ei. Nu vreau sa pup icoane si moaste si sa devin idolatru (Isaia 44) (Exod 20.5), nu ma pot spovedi unui preot cand Biblia spune in (Evrei 7) cine e preot. Nu pot sa ma rog Mariei cand in Evrei 7 mi se spune cui trebuie sa ma rog. In concluzie Biserica Ortodoxa e in contradictie cu ce spune Biblia.