| Purec a întrebat:

Daca luam drept corecta afirmatia ca Isa ibn Maryam( aka Iisus) este fiul lui Dumnezeu, cum a ales Dumnezeu locul unde sa se nasca fiul sau? Prin venirea lui pe Pamant intr-o anumita zona, invariabil ar oferii locuitorilor acelui tinut o sansa mai mare de a obtine mantuirea, pentru ca au vazut minunile cu ochii lor. De ce a oferit Dumnezeu anumitor oameni sansa aceasta, si a neglijat total ceilalti oameni Parca trebuia sa fim egali in fata lui Dumnezeu nu? Iar cand unii dintre noi au sansa sa il cunoasca si sa il vada pe fiul lui Dumnezeu, iar altii aud de existenta lui dupa 300 de ani, numai egalitate nu este asta. Este Dumnezeu rasist?

15 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Pai cum era sa fi facut sa se nasca in toate locurile de pe pamant?
(ar oferi - nu ar oferii)

| Purec explică (pentru sabin89):

Ma intrebi pe mine cum sa faca Dumnezeu? Este Dumnezeu, trebuie sa stie el cum sa faca sa nu avantajeze pe nimeni.

Cat despre greseala aia, mi-o asum. Se mai intampla tongue Dar e putin caraghios sa te legi de asta. Mai ales ca vad din fraza ta, o medie de o greseala la 3 cuvinte happy

| sabin89 a răspuns (pentru Purec):

Greseala aia am tratat-o ca pe ceva secundar. De asta am si pus-o intre paranteze.

| Alphawolf a răspuns:

Numai crestinii pot sa-l intelega pe Dumnezeu, ca el este propria lor imaginatie, facuta dupa tiparul caracterului lor, dupa puterea lor de a gandi si dupa felul lor de a intelege realitatea.

| reihiuke a răspuns:

Nu e nimeni avantajat daca vede o minune sau nu. De asta bag mana in foc cand ti-o spun. Nu stau sa intru in detalii ca as scrie 10 pagini sa explic. Toate astea sunt subiective dpdv al interpretarii. Pentru oameni, asa cum sunt, nu exista o formula generala care sa ii ajute la mantuire sau sa ii salte dpdv spiritual. Daca ar fi asa, ar fi minunat. Gandeste-te la episodul in care a fost primit in Ierusalim apoi toata multimea aia il huiduiau si-l trimiteau la moarte. Prin urmare pot sa vad azi o minune si maine sa zic ca-i de la dracu. Nu in minuni sta succesul mantuirii. In unele cazuri nu valoreaza nimic daca ai fost de fata sau nu, dpdv spiritual.

| reihiuke a răspuns:

2) Il consider pe isus un maestru, ca toti altii. Impart lumea pe diferite nivele, iar oamenii nu pot fi instruiti decat de cei de pe un nivel imediat superior. Daca impartim oamenii pe 7 nivele dpdv spiritual si Isus e pe 7, multimile care sunt pe nivelul 1 2 si 3 nu ar putea intelege nimic decat de la oamenii de pe nivelul 4. Daca ar veni Isus nu ar putea sa-i ajute cu nimic. Isus care e pe nivelul 7 ar putea ajuta doar oamenii de la nivelul 6. Intelegi? Prin urmare degeaba te trezesti cu Isus langa tine daca nu ai capacitatea sa-l urmezi si sa-l intelegi.

| Purec explică (pentru reihiuke):

Nu stiu daca poti imparti oamenii pe 7 nivele asa cum spui tu. Ceea ce spui tu pare corect la prima vedere, dar nu are fundament real. E genul ala de explicatie care se demonsrteaza doar prin sine si nu spune nimic. Sunt foarte curios de ce spui asta "Nu e nimeni avantajat daca vede o minune sau nu. De asta bag mana in foc cand ti-o spun."

Hai sa luam un exemplu. Un om sare de pe un bloc si apoi se ridica si pleaca fara nicio rana. Eu sunt martor la toata treaba asta si iti explic si tie cum a fost. Cunoastem noi in mod egal ce s-a intamplat? Eu am avantajul ca am vazut cu ochii mei. Intelegi ce vreau sa zic?

| reihiuke a răspuns (pentru Purec):

Da inteleg. Dar evolutia spirituala tine de o primire a informatiei egala prin intelectual, emotional si miscari. Apoi omul trebuie sa faca eforturi pentru a primi aceasta cunoastere pe toate cele 3 fronturi, pentru ca asa cum suntem suntem divizati. Avem gandire, emotie si miscare. Toate reactioneaza independent in anumite circumstante. E ca si cum am avea in noi 3 oameni. Spre exemplu, eu inteleg mental ca nu e bine sa fumez si imi doresc sa ma las de fumat, dar cand apare senzatia, dorinta interioara, nu avem pic de vointa ca sa realizam acel lucru si o sa fumam iar. In loc sa observam asta, gandirea devine automat "o functie", independenta de vointa. Simt nevoia sa fumez, iar o data cu asta, incepe "sa se gandeasca" in mine, mecanic, tot felul de justificari, ca de fapt m-am razgandit, ca nu mai vreau sa ma las, mai fumez doar pe asta si atat (asta dupa ce in urma cu o ora ti-ai tinut un discurs de 30 min sa te motivezi sa nu mai fumezi). Daca ai o observare de sine, care e dincolo de minte, sentiment si miscari, o sa vezi "de sus" toata scena. si o sa ti se para absurda o schimbare de gandire in acest mod.
Vointa nu se va capata niciodata dobandind informatii. Deia toata lumea propavaduieste biblia si nu practica nimic si cauta scuze ca dumnezeu ii iarta. Tu chiar daca vezi cu ochii tai, poti primi informatia prin emotional, e o impactare de moment, dar asta nu iti salta nici nivelul de intelegere, nici puterea vointei. Astea se creaza facand tu eforturi, nu vin de la sine. Prin urmare, tu chiar daca vezi, poti interpreta intr-un mod acea minune, astfel incat sa nu avansezi deloc dpdv spiritual. E ca si cum te-ai muta dintr-un colt in altul al camerei si crezi ca te-ai schimbat. E greu de explicat, fara sa iti explic tot mecanismul functionarii omului.

| reihiuke a răspuns (pentru Purec):

Impartitul oamenilor il poti face si observa, daca admiti ideea ca omul asa cum este, nu functioneza la toate capacitatile sale maxime si ca poate dobandi noi "facultati" pe care acum nu le detine. Astfel incat, ceea ce detin oamenii nr 7, nu detin oamenii nr 6, ceea ce detin oamenii nr 6 nu detin oamenii nr 5, etc. Impartirea asta e foarte stricta si exacta. Problema e ca nu poti cunoaste oameni de pe nivele superioare. Pentru ca tine de constiinta. Daca esti nivel 1 2 sau 3 (care-s toti in aceeasi oala din punct de vedere al constiintei) nu poti cunoaste un om nr 4. Nu o sa sesizezi nicio diferenta daca el nu vrea. Daca esti om nr 4, poti cunoaste si vedea diferenta dintre oamenii nr 4 si oamenii nr 1 2 si 3. Prin urmare noi nu putem vedea nivelele superioare. Singura posiblitate pe care o avem este sa vedem ceea ce ne lipseste si ceea ce putem dobandi. Oamenii nr 1 2 si 3, asa cum suntem noi, nu au nici vointa, nici puterea de a face ceva (pentru ca totul li se intampla in functie, nici constiinta, nici unitate in interiorul lor care sa determine un scop precis si permanent, astfel incat toate actiune lor sa fie facute doar pe baza acelui scop. Un om nr 5 spre exemplu, nu mai are emotii negative. El poate simula ca se enerveaza si ca tranteste toate alea pe jos, ca sa creeze un anumit efect benefic pentru amandoi, pentru un anumit scop bine stabilit. Dar tu nu o sa-ti dai seama de asta, o sa fugi speriat. Decat daca obtii si tu controlul emotiilor. Noi nu avem control asupra emotiilor. Nu ne putem enerva sau bucura la comanda. Emotiile noastre "se intampla" in functie de circumstante. Daca vrei detalii despre asta, sa-ti explic tot logic si concret, da-mi add. Ti-am lasat id-ul la un raspuns anterior.

| Vix999 a răspuns:

Depinde dupa ce dogme te iei. Daca ti se pare mai naturala explicatia musulmanilor iat-o : Iisus nu este fiul lui Dumneeu ci un profet.Presupun ca stii ce inseamna dar explic pentru cei care poate nu stiu : profet = vorbeste in numele lui Dumnezeu. Asa cum El a venit in locul in care a venit, asa la musulmani a fost Mohammed de exemplu.In biblia ebraica mai sunt recunoscuti 4 alti mari profeti : Isaiah, Jeremiah, Ezekiel si Daniel. Vaticanul (desi crestinismul recunoaste toti profetii din Vechiul Testament) neaga (sau hai sa zicem ca nu e de acord) existenta lor ca si profeti, spunand ca de fapt fiecare om care se naste si e botezat e un profet si vorbeste in numele Domnului (personal daca asa ar fi, eu nu mai vad rolul bisericii si a preotilor). Ca si concluzie, daca vrei sa crezi ca Iisus este fiul lui Dumnezeu atunci poti lua ca explicatie ca s-a nascut in tara sfanta : "Maria a fost dusă în Bethleem, unde era cetatea vestită în care, în tradiția iudaică, trebuia să se nască Mântuitorul lumii (Mesia).". Daca alegi sa te iei dupa alte dogme, profetii au fost raspanditi in toate colturile lumii si au predicat diverse aspecte pe care fiecare le-a interpretat in diferite moduri. PS. Foarte buna intrebarea happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuia sa faca vreo 100 de hristosi sa-i imprastie peste tot, sa vada toate lumea minunile alea...
Nu e rasist, doar s-a grabit atunci.

| Purec explică (pentru anonim_4396):

"Trebuia sa faca vreo 100 de hristosi sa-i imprastie peste tot, sa vada toate lumea minunile alea...
Nu e rasist, doar s-a grabit atunci."

Trebuia sa faca suficienti hristosi pentru ca nici un om sa nu fie dezavantajat. Ca doar de asta este Dumnezeu iubitor si drept nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Purec):

Sau mai simplu, isi faceau toti twitter si comunicau cu el si prin videochat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu e rasist. dumnezeu s-a aratat poporului ales, si cestia chiar stiind ca se va intampla nu l-au primit si nu l-au cunoscut din cauza impietririi inimii lor.adica a intereselor lumesti si orgoliului lor.iar dumnezeu nu vrea dragoste cu dea sila ci din convingere si buna voie.iar neamurile cu toate ca nu l-au vazut au crezut in el.de aceia i-a spus lui toma necredinciosul; fiindca ai vazut, ai crezut, ferice de cel ce nu a vazut si a crezut, fiindca acela nu are nevoie de dovezi pentru a crede. acela crede in duh si adevar si nu se poate insela fiindca amagitorul nu incape alaturi de duhul sfant.ce fel de purec esti?

| Purec explică (pentru anonim_4396):

Mai scrie odata. De data asta incet si atent. Poate reusesti sa nu mai sugrumi limba romana. Si poti sa o faci proasta pe mamicuta ta nu pe mine. cre(s)tin agramat!