| BurcaPetricaDanyel a întrebat:

de craciun am fost 2 zile la rand la biserica baptista, si o fost foarte frumos mi-a placut, eu cred ca e mai buna decat religia ortodoxa. Ma gandeam sa ma botez la ei: ce parere aveti? Ma puteti ajuta cu niste sfaturi? Dau funda, va multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Daca vrei ca tu sa inchei un legamant cu Dumnezeu, nu pot decat sa te incurajez. Botezul nu e doar simpla aderenta la o biserica, e o marturisire a credintei si a angajamentului de a duce o viata noua. Oricum, trebuie sa studiezi doctrina baptista pentru a fi sigur in alegerea ta si sa o poti justifica si celor din jur, si nu in ultimul rand e important e sa te rogi pentru ca Dumnezeu sa te lumineze sa iei decizia corecta.

23 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Biserica nu o alegi ca pe un cazino, dupa cat de mult straluceste sau cat de bine te simti. Din pacate cred ca aici se vorbeste inutil despre cautari.

| danay72 a răspuns:

Cred ca e important sa studiezi cu atenție Biblia și după ce ai înțeles ce anume cere Dumnezeu sa faci, cu siguranță vei lua decizia corecta.

| BurcaPetricaDanyel explică (pentru danay72):

Sa fiu sincer eu cred ca Dumnezeu cere sa avem de toate:credinta, dragoste, mila, rabdare, dar cel mai important de cere sa ne pocaim. Cu ce oare as gresi schimbandumi religia?

| danay72 a răspuns (pentru BurcaPetricaDanyel):

Asa e, ai nevoie de calitățile acestea, dar nu numai. Trebuie sa afli ce trebuie sa faci ca sa fii aprobata de Dumnezeu. Nu e greșit sa îți schimbi religia, dar e important sa te asiguri ca e cea corecta. De aceea Biblia e ghidul care te ajuta. Adică, aplicarea sfaturilor ei și a legilor ei te ajuta sa îți dai seama dacă religia pe care o practici se conformează Bibliei sau nu.Prima data studiază, aplica și apoi fa botezul, nu invers. De fapt, conform Bibliei acesta e modelul creștin.Matei28:19,20

| ania a răspuns:

Dacă vrei să-ți dăruiești viața Mântuitorului și ă exprimi acestă hotărâre prin botez, felicitări.Botezul arată ascultarea de porunca Mântuitorului, te legă în primul rând de El.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Baptistii sunt si mai cu capul decat ortodocsii, dar macar mi se par mai putin ipocriti. Esti dispus sa renunti la alcool? happy
Ce ti s-a parut asa de misto la ei? Care crezi ca sunt avantajele baptismului fata de ortodoxie? Din partea mea treci la ce vrei, ma lasa rece toate prostiile dogmatice crestine, dar chiar sunt curios ce avantaje vezi in baptism.

| AC4S4 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

In general, baptistii, pun mai mult accent pe relatia dintre Om si Dumnezeu, se roaga zilnic. Nu exista nici un avantaj ca esti baptist sau ortodox, pentru ca la judecata nu va conta ce religie ai avut pe Pamant.
Ambele religii cred in acelasi Dumnezeu, diferenta este ca baptistii incearca ca pe parcursul vietii sa fie cat mai aproape de El, prin orice fac.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AC4S4):

Si musulmanii se roaga de nspe ori pe zi. Ii face asta mai buni/mai rai ca altii? Degeaba te rogi daca esti un nenorocit (ma refer la orice religie). Incearca pe draq sa fie aproape de dumnezo' si se casatoresc numai intre ei...

| AC4S4 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu se casatoresc neaparat intre ei. Doar ca intervin probleme cand de Craciun el/ea vrea sa mearga la biserica iar celalalt la baut, ca tot ziceai "esti dispus sa renunti la alcool?". De ce s-ar casatori daca vietile lor sunt paralele? Sunt si oameni de alte religii care duc o viata placuta lui Dumnezeu, sunt cazuri in care s-au casatorit baptisti cu ortodocsi, si nu e nici o problema.
Prin prima fraza pe care ai scris-o in raspuns : "Si musulmanii se roaga de nspe ori pe zi. Ii face asta mai buni/mai rai ca altii?" mi-am dat seama ca tu prin rugaciune te referi la ceva pe care il faci pentru ca trebuie. Rugaciunea o faci cand simti nevoia, este ca o conversatie intre tine si Dumnezeu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AC4S4):

Rugaciunea e pentru aia care au neaparat nevoie de un prieten imaginar. Pentru cei un pic mai rasariti exista meditatia, mantrele, alte chestii un pic mai din alta lume si care se intampla sa se si fi demonstrat ca functioneaza un pic mai bine...winking

| AC4S4 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiam ca esti ateu, credeam ca esti doar impotriva religiilor, ma scuzi. Nu ma astept sa intelegi ce am scris mai sus din moment ce tu nu crezi in Dumnezeu, tot ce pot face este sa sper ca intr-o zi vei realiza anumite lucruri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AC4S4):

Daca cred intr-o forta superioara, atunci am bunul simt sa nu o consider atit de retrograda incit sa o doara in c*r daca eu beau alcool sau ma inchin prin fata unor lacasuri de prostit naivii. Dumnezeu sintem noi, pana una-alta. De fapt PUTEM FI, dar depinde de fiecare cum isi traieste viata ce e. Ca se roaga mai mult sau mai putin e fix irelevant.

| milan9 a răspuns:

Esenta botezului consta in harul Duhului Sfant primit. Copilul are nevoie de acest dar, iar mai tarziu prin libertatea lui responsabila sau iresponsabila va pretui sau va nega darul primit de la Dumnezeu. Va avea si timpul si posibilitatea sa se dezica de Dumnezeu daca el chiar asta isi doreste... sad sad

Nu sunt "multimiti" cu religia lor? Dar daca nu sunt multumiti cu "Dumnezeul lor" atunci ce vor face? Isi aleg alt Dumnezeu? Il cosmetizeaza? Il schimba? Inventeaza unul nou. Dumnezeu prin Intruparea Sa in lume a lasat o singura credinta? Vrea cineva sa o schimbe? Ii va fi dincolo la fel de "bine" ca si in situatia in care si-a creat alt Dumnezeu... thinking

| BurcaPetricaDanyel explică (pentru milan9):

Nu inteleg, ce vrei sa zici?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Crestinismul reprezinta o secta desprinsa din iudaism iar baptistii o secta desprinsa din crestinism.
Avand in vedere ca Biblia este doar o culegere de legende dragute, practic ai sarit din lac in put.
Aceeasi Marie cu alta palarie.
Daca chiar vrei sa faci ceva pentru sufletul tau ar trebui sa cauti ceva mai serios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baptiștii reprezintă o sectă a creștinismului deci ori că ești creștin ori că ești baptist este același rahat inutil. Nu-ți faci bine nici ție nici omenii dacă ori rămâi creștin, ori că te faci baptist.
Având în vedere că religia creștină este o bazaconie apărută acum 2000 de ani, ce m-ar face să cred că religia baptistă ar fi mai veridică?

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cultul Baptist apartine de Crestinism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce pierde un crestin ortodox care se rataceste
Comuniunea cu Sfanta Soborniceasca si Apostoleasca Biserica singura pastratoare a adevarului de 2000 de ani incoace
Pierde Sfantul Botez cu care au avut grija sa-l increstineze parintii inca din frageda copilarie cat si celelalte Taine ca Cununia Sfantul Maslu Impartasania Spovedania etc.
Pierde viata de veci nadejdea in invierea mortilor rugaciunile pentru cei adormiti parinti frati mosi si stramosi ai nostri
Pierde ajutorul Crucii care este arma imotriva Diavolului negand puterea icoanelor multe dintre care sunt facatoare de minuni cat si rugaciunile sfintilor multi dintre care au suferit martiriul pentru numele lui Hristos.
Pierde pe Iisus Hristos care este Fiul lui Dumnezeu si Dumnezeu adevrat (Ioan 1; 1) prin afirmatia ca Iisus Hristos este o creatura.
Pierde toate sarbatorile crestine ca Pastele Craciunul Boteaza Bunavestire de fapt absolut toate sarbatorile crestin-ortodoxe
Pierde posibilitatea de a se ruga Maicii Domnului nostru Iisus Hristos care este vesnica rugatoare catre Fiul Sau iubit pentru noi cei ce ne chinuim

| CinevaAnonimă a răspuns:

Credinta ortodoxa este cea adevarata si e singura care crede in Duhul Sfant. Restul religiilor il hulesc. Cele mai mari pacate sunt cele impotriva Duhului Sfant. Nu te-as sfatui sa parasesti credinta care au avut-o parintii, buneii si strabuneii nostri.

| gratargratar a răspuns:

Mai, daca tu crezi ca-i mai buna decat Ortodoxia, fii prost si da-i inainte. Intr-adevar, nu primesti ceiuc si biscuitei intr-o Biserica Ortodoxa si nici nu se canta la chitara. Dpdv al socializarii, sunt mai buni baptistii. Depinde ce te intereseaza. Adevarul sau burtica si stima de sine.

| Niklauss a răspuns:

La prima vedere poate cs este atrăgător dar credinta baptista si cea ortodoxa au diferente foarte mari, înainte sa te bagi in ceva mai bine te documentezi.

| AZŞeEduardAZŞBorta a răspuns:

Te sfătui să citeşti Biblia. Baptiştii nu se deosebesc de ortoxi. Ei mănîncă carne de porc, beau vin, calcă Legea lui Dumnezeu în picioare, inclusiv porunca a patra care spune sa-ţi aduci aminte de ziua de odihnă adică de Sâmbătă, în Isaia 66:23 scrie ca În fiecare lună nouă şi în fiecare Sabat de sabat va va veni orice făptură să se închine înaintea mea, zice Domnul. Isia 58:13, 14 spune că binecuvîntat este omul care păzeşte Sabatul şi nu-l pângăreşte. Este alegerea ta, eu n u te oblig dar Domnul să-ţi descopere adevărul ca să nu faci o alegere greşită botezîndu-te la baptişti. Citeşte cartea,, Tragedia Veacurilor " de Ellen G. White şi caută adevărul.

| iurii75 a răspuns (pentru AZŞeEduardAZŞBorta):

"inclusiv porunca a patra care spune sa-ţi aduci aminte de ziua de odihnă adică de Sâmbătă," - cum crezi, se aplică aceasta şi la creştini sau era o cerinţă doar pentru israeliţi?