| anonim_4396 a întrebat:

Sunt putin cam nedumerit, am discutat si cu un coleg si nu am ajuns la o concluzie, eu zic ca da, el ca nu. Deci, in 8 noiembrie este sarbatoarea Sfintii Mihail si Gavriil. Avem o colega pe care o cheama, nu este numele mic, Mihalache (cum ar veni Pop Alex). Ii putem zice La Multi Ani, sa o uram de ziua numelui? Ar putea ca Mihalache sa aiba legatura cu Mihail? La numele Mihaela inteleg, dar la Mihalache... Eu as zice ca se poate, are legatura.

Multumesc si daca se intampla sa citeasca cineva aici care isi serbeaza ziua numelui, va urez un sincer La Multi Ani si sa aveti parte de tot ce va doriti!

7 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Nu se închină nimeni sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil. În Biserică lor li se aduce doar cinstire, respect potrivit sfintilor lui Dumnezeu, respect adus astfel indirect chiar lui Dumnezeu...

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Voi sarbatoriti ceea ce nu stiti, va inchinati la ce nu cunoasteti. Cine este Mihail si Gavril stii?

| robby212 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Sfintii Mihail si Gavril sunt Arhangheli.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru robby212):

De mult timp nu ai mai fost pe acest site. Daca doresti argumente biblice te rog sa citesti in Daniel capitolul 10 :13si versetul 21; Iuda 9; Apocalipsa (Revelatia 12:7.)Daca doresti mai vorbim.

| robby212 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Asa e.Nu am mai avut nici timp, dar nici interes.Fiindca e tot acelasi lucru.Ii las pe ceilalti sa vorbeasca...(da Madalina, la tine ma refer).happy

Răspuns utilizator avertizat
| K4sZz a răspuns:

Sunt de acord cu miculprint numele de familie este mostenit si nu are nicio legatura cu aceasta sarbatoare. Daca Mihalache era numele de BOTEZ atunci da avea o mica legatura nici atunci nu pot zice cu adevarat ca DA.