| Law223 a întrebat:

Salutare,
Credeți că există rai și iad?
Dacă nu considerați că oameni indiferent de faptele lor ajung în același loc după moarte?

31 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Zice că a murit unul și s-a dus în iad. Acolo, la biroul de plasare, l-au întrebat unde vrea să meargă. Exista posibilitatea să aleagă. Se uită omul în stânga, în dreapta, vede diferite locuri de tortură, greu de imaginat...Vede și un bazin plin cu rahat, unde oamenii stăteau cufundați până la subsuori, dar aveau mâinile și capetele afară; fumau, jucau cărți. I s-a părut ăsta mai acceptabil. Cere să fie repartizat aici. Ăia sunt de acord, îi fac formele și îl trimit acolo. Se duce omul, intră și el în bazin, își ocupă un loc și...nu trece mult timp și aude o voce: Gata, pauza s-a terminat, capul la fund happy
Așa spune povestea; acum, cum o fi exact nu știu nici eu.

| ania a răspuns:

Da, cred tot ce scrie in Biblie, deci si referitor la iad si rai.

| RAY a răspuns (pentru ania):

In biblie scrie ca cei vii stiu de ei, dar insa cei mor nu stiu si niciodata nu vor stii, caci si amintirea lor va fi uitata,

| RAY a răspuns:

In biblie scrie ca cei vii stiu de ei, dar insa cei mor nu stiu si niciodata nu vor stii, caci si amintirea lor va fi uitata, nu scrie de suflet, a doua viata, se vb de locuinta mortilor dar metaforic, unde scrie de iad sau rai, judecati

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Cred că nu. 2. Toți ajung în același loc, adică nicăieri.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da, există în cartea de pe raft. Și mai există în mințile oamenilor care cred. 2. Da, ajung în același loc, adică nicăieri.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu cred in cele doua, nici in viata de apoi.

| T0T a răspuns:

Faptele sunt irelevante. Facem ceea ce suntem setați să facem.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru T0T):

Adica educatia e inutila? Sau ea "ne seteaza"...

| T0T a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Utilitatea în general e subiectivă. Educația setează, așa cum setează o mulțime de alți factori care se pot influența și reciproc. Educația, la rândul ei, e influențată de alți factori care te setează și care, de exemplu, fac parte din contextul socio-politic. Pentru simplificare, nu ești altceva decât un sistem cu o structură internă ce funcționează după gene și care dă un rezultat după ce componentele acestei structuri prelucrează datele din exterior. Educația transmite niște informații, interpretate de structura ta internă. După acest proces se obține un rezultat care constă în modul în care te vei manifesta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru T0T):

Deci nu crezi in discernamant/inteligenta?
Nu crezi ca multi isi depasesc conditia initiala, prin experiente?
Mi se pare foarte prost ce zici, ca noi am fi pasageri in propria viata.
Faptele vorbesc despre noi mult mai mult decat contextul. Omul are in mana alegerile.
Binele se vede cu ochiul liber, indiferent de "setari".

| T0T a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

„Deci nu crezi in discernamant/inteligenta?"
Cred, iar ce am zis nu contrazice cu nimic inteligența. Inteligența nu schimbă cu nimic condiția ta.

„Nu crezi ca multi isi depasesc conditia initiala, prin experiente?"
Condiția inițială e când te naști. Deci ce înțelegi prin a depăși ceva? Genele nu le poți schimba definitoriu. Factorii din jur nu îi poți schimba fără a avea posibilități oferite de gene și de factorii din jur (ironic). Deci nu poți face nimic altceva decât să te duci pe un drum de pe care nu ai cum să deviezi. Orice fenomen natural poate fi simulat. Niciun fenomen nu deviază pentru că un efect are o cauză bine definită. Experiențele sunt alese de tine și le ai doar pe baza posibilităților. De ex. unul cu IQ 70 nu va avea experiența de a participa la faza națională a olimpiadei de matematică, ca să simplific cât de mult pot.

„Omul are in mana alegerile."
Alegerile le face în funcție de structura internă și de context. Omul nu are nimic în mână în afară de ceea ce e.

„Binele se vede cu ochiul liber, indiferent de "setari"."
Pentru ignoranți. Binele tău nu va corespunde cu binele meu de cele mai multe ori.

| Freya1 a răspuns:

Nu pot sa spun ca exista sau nu, si nici unde ne ducem ca nu avem de unde ști.
Persoanele credincioase merg pe premiza ca cei buni se duc în rai, iar cei rai în iad pentru ca asta înseamnă religia lor.

| LoveSleep a răspuns:

Evident ca nu exista. Daca chiar exista un Dumnezeu care a creeat totul, e clar ca regulile dupa care jucam si consecintele actiunilor noastre sunt mult mai complexe decat stim sau banuim noi.

| Mayhem666 a răspuns:

Da, in mintea credinciosilor, exista si rai si iad.
Nu, in realitate, nu exista asa ceva.

| halogen001 a răspuns:

Garantat nu există nimic după moarte. Moartea e moarte și atât.

| Brizbriz a răspuns:

Hai sa le luam pe rand
1. rai... hmm, pe cine omor ca sa ma omoare, ca sa nu innebunesc stand pe un norisor sa ascult muzica de harpa, pentru eternitate?!?
ba nu, stai, dupa 15 minute o sa fiu asa de plictisit ca o sa vreau sa omor pe cineva

2. iadul... hmm, mintea umana reactioneaza la tortura continuua si instopabila in diverse moduri cum ar fi, nu il mai impresioneaza oricat de mare ar fi durerea, dezvolta personalitate multipla, etc.

deci, ambele sunt rahaturi inventate sa impresioneze prostimea, in plus, odata ce mori, nu mai ai creier, daca nu mai ai creier atunci orice ar fi dupa moarte este ceva ABSOLUT diferit de viata asta, din simplu motiv ca, creierul influenteaza SERIOS personalitatea, au fost oameni care au avut o tumoare pe creier, si inainte de operatie erau painea lui D-zeu, dupa operatie au devenit ultima jigodie, sau invers

| Nirvanaaa a răspuns:

Da, cred ca exista. Nu pot ajunge toți în același loc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ar fi imposibil ca nedreptatea sa nu aiba o rezolvare undeva, ar fi absurda lumea, viata, totul.

Pe un criminal in serie il va munci constiinta permanent pentru ce a facut, si un om care are constiinta impacata o va avea in continuare. Mie mi se pare imposibil sa crezi ca lucrurile astea se termina după moarte. Ar fi absurd. Daca nu ar fi asa. De ce mai e omul obsedat de dreptate? De la chestiile marunte cand zici "Ti-am zis eu" pana la ajunsul in tribunale. Nu pentru ca simte ca dreptatea are un sens? Si daca are, dar in lumea asta vedem ca arareori se face dreptate, oare nu dincolo?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din țărână am fost creați tot acolo ne întoarcem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Există dar nu sub forma închipuită de majoritatea.

| 1234568807 a răspuns:

Nu cred ca exista rai si iad, dupa ce mori putrezesti in pamant si aia e

| pacatosulBogdan a răspuns:

Da, exista! Domnul Iisus Hristos, in Evanghelia Sa, a spus ca exista. Pilda saracului Lazar si a bogatului nemilostiv ( Luca 16 ) este elocventa. Hristos exprima, ca un Dumnezeu ce este, adevarul apodictic.

| Editocroci a răspuns:

J. P. Sartre spunea că iadul sunt ceilalți. Și raiul tot ceilalți sunt, aș adăuga eu.

| OmBanal33 a răspuns:

Toata lumea ajunge in acelasi loc, adica nicaieri, ce sa mai existe dupa... In ce basme cred unii haha

| 1234568807 a răspuns (pentru OmBanal33):

Corect, cand mori putrezesti in pamant si aia a fost, dar asta nu inteleg unii, ei viseaza la rai si iad, reincarnari si alte povesti de adormit copii

| alex598 a răspuns:

Da, cred ca exista rai si iad

| MyNameisEduard a răspuns:

Eu cred, cum a spus si profesorul meu de religie, nu pierd nimic dacă cred happy

| LoveSleep a răspuns (pentru MyNameisEduard):

Nimic in afara de demnitate.

| Law223 explică:

Dacă credeți că există rai și iad,
un om fără discernământ care a făcut o faptă rea ( ex. o crimă ) va ajunge în rai?

| Snsjjs a răspuns:

Exista rai și iad, în funcție de cum ne comportam noi pe pământul ăsta vom ajunge undeva, ori în rai, ori în iad, dar fără Dumnezeu e imposibil sa ajungi în rai