| Fatamuntilor a întrebat:

Sfanta Scriptura zice,, Sa ne iubim aproapele ca pe tine insuti" Ce inseamna pentru voi aproapele? Frati, surori, parinti, prieteni apropiati? Sau include si necunoscuti?

Răspuns Câştigător
| Raquella a răspuns:

Vedem in pilda bunului samaritean.A-ti iubi aproapele inseamna a avea ochi care sa vada nevoia umana, nu culoarea pielii, clasa sociala sau tara.De asemenea, astfel dragostea necesita o inima plina de compasiune care il compatimeste pentru starea in care se afla; maini care se murdaresc spalandu-i ranile, resurse puse la dispozitie ca sa-i implineasca nevoile. Mai mult, o astfel de dragoste l-a determinat pe samaritean sa renunte la confortul personal pentru a-l ingriji pe cel in nevoie.

| ManStrong a răspuns (pentru Raquella):

Nu stiu daca cunosti in realitate povestea Samaritenilor.Acetia sint un popor adus si colonizat in aceste locuri inca de pe vremea judecatorilor.Si totdeauna era o rica untre iudei si samariteni. Poti afla si de ce, daca te intereseaza. Povestea Samariteanului milos circula in mediul popular si a fost culeasa de evanghelisti dar nu are nimic deaface cu Isus.
Daca Isus ar fi fost Samaritean s ar fi dus povestea cu Masih Fiul lui Davbid.VCa Samaritenii nu au nimic in comun cu evreii, lucru pe care crestinii nu l stiu.
Scuze daca te am suparat cu ceva, stiu ca nu meritisa fii suparata.

18 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Sfanta Scriptura zice,, Sa ne iubim aproapele ca pe tine insuti'' Ce inseamna pentru voi aproapele? Frati, surori, parinti, prieteni apropiati?
Sau include si necunoscuti?== la creștini nu există așa ceva!
La ei aproape înseamnă rude și prieteni apropiați și atât!

| danay72 a răspuns:

Se refera la orice om, cunoscut sau nu.Romani12:17-21

| RAY a răspuns:

Cand cineva va face ce a spus isus in capitolu 4, 5 din noul testament eu devin crestin din ateu,pana acum am vazut doar ipocrizie, ura, viclenie etc
asa ca ce rost are sa spunem ca ne iubim aproapele daca nu il iubim, in biblie isus se refera la cei de langa inclusiv straini desigur
in alt verset spune daca isi urasti fratele sau strainul de langa tine ma urasti pe mine, cum toti sunt copii lui isus si toti suntem frati da trebuie sai iubesti pe toti, dar cine face asta?

| 4b a răspuns (pentru RAY):

''am vazut''...din pacate, asteptam ca cei care poarta numele de crestini sa fie sfinti, iar daca nu-s, le dam in cap cu invatatura lor...nu trebuie sa fii crestin ca sa iubesti.
Sanatate

| tavadaresti a răspuns (pentru RAY):

"dar cine face asta?"=>Tu astepti asta de la cei care te inconjoara, eu nu astept asta de la oameni, schimbarea trebuie sa inceapa cu mine.

| RAY a răspuns (pentru tavadaresti):

Nu, m-am referit la cateva pers de aici care ma uimesc cu ura lor

| tavadaresti a răspuns (pentru RAY):

Te inteleg, insa ca crestini asta reprezinta temelia(Iisus ca model pentru fiecare in parte) si nu numai ci fiecare om din aceasta lume, ramanad la alegerea fiecaruia dintre noi ce caracter dorim sa formam.

| Jardelin a răspuns:

Ca sa-ti raspund exact la intrebare, aproapele este cel din preajma ta, cunoscut sau necunoscut, este omul cu care te intilnesti, este omul pe care il poti iubi si-i poti arata lucrul acesta (nu unul oarecare din Argentina, spre exemplu pe care nu il vezi). Aproapele tau este omul cu care te intersectezi intr-o imprejurare oarecare din viata si iti sta in putinta sa il ajuti si sa-i doresti binele asa cum ti-l doresti si tie. Aproapele, asa cum spune si definitia, este orice om care este linga tine sau care din intimplare ajunge in preajma ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aproapele, inseamna orice om cu care intri in contact.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aproapele nu este cel caruia ii curge acelasi sange in vene si poarta acelasi nume de familie, aproapele e cel care sta spate in spate cu tine si luptati ca niste Jackie Chani impotriva oamenilor rai, sa te feresti de ei, da? pana cresti mare si ii calci cu masina, ca sa faca strazile Romaniei mai... bune de circulat.

| ManStrong a răspuns:

Pai daca un necunoscut se apropie de tine foarte tare, nu e aproapele tau?
Sint multe situatii dupa care se acorda titlul de aproape.

Răspuns utilizator avertizat
| Coyotul a răspuns:

Toti oamenii de pe aceasta lume.Toti suntem frati prin chipul si asemanarea lui Dumnezeu.

| cryystyy a răspuns:

Logic toata lumea inclusiv necunoscuti+familie

| Andreutza30 a răspuns:

Da si necunoscuti dar in special oameni aflati la primejdie/nevoie. Tuturor oamenilor care le poti face un bine. FUNDA