| cristi202 a întrebat:

Special pentru raymusic22tm.
Ca raspuns la comentariile lui adresate din intrebarea pusa tot de el la http://www.tpu.ro/......rtatea-de/

M-am gindit cu aceasta ocazie, care o fi culmea libertatii de exprimare?
Si ma intreb, de ce ai mai pus intrebarea asta, daca tu nu ingadui libertatea de exprimare, si mi-ai dat "ignore", incit sa nu mai pot sa raspund la ea? Nu vreau sa iau in calcul ca esti ipocrit, asa cum cineva te-a facut chiar in cadrul acestei intrebari, nu, nu pot sa fiu atit de dur.
Spui in comentarii ca te-am facut incult. Cind? Unde? Arata cu o imagine, nu e greu sa dai un Print Screen, ai tasta din dreapta lui F12, sa vad si eu, sa vada si altii asta. Eu am spus doar ca interpretezi gresit unele lucruri, si apoi din aceasta cauza tragi concluzii gresite. Si se vede clar - zici ca te-am facut imoral, incult, prost, necivilizat, arogant etc. De aceea am zis asta. Pentru ca nu vreau sa te fac ipocrit sau mincinos. Hai sa vedem, poti veni cu o imagine a mesajului sau comentariului in care te-am facut in toate felurile in care zici tu? Tot cu Print Screen. Sigur ca nu poti, pentru ca eu nu te-am facut niciodata asa! Sunt multi care vorbesc urit aici, si cu ocazia unui eveniment nefericit din viata mea, am descoperit ca sunt pretuit aici tocmai pentru modul in care ma raportez la ceilalti - fara a-i jigni, fara a vorbi urit cu ei. Tu spui insa ca pe mine nu m-ai jignit. Serios? De ce atunci citeva comentarii adresate mie au fost sterse de admini? Nici macar nu am apucat sa vad despre ce e vorba, doar ce am putut vedea din mailul primit cum ca ai comentat ceva. O, da, e adevarat, nu m-ai jignit, pentru ca nu am apucat sa vad ce ai scris despre mine.
Spu ca te-am facut imoral, incult, prost, necivilizat, arogant etc. Nici macar nu stii ce parere am despre tine. Chiar daca avem diferente notabile in ceea ce credem la capitolul religie, totusi imi esti simpatic. Am vazut ca mai "sari calul" uneori, insa esti copil pe linga alti useri. Apreciez faptul ca sti in ce crezi. Consider insa ca nu te-ai informat destul. Ca inca esti necopt (toti am fost necopti la vremea potrivita), si e normal, cind vei deveni matur pe deplin, asta va dispare. Oricum, pentru mine esti unul din tipii simpatici de pe aici, si nici nu stii asta, ca crezi ca te jignesc.
Si, ca sa nu inchei fara a pune o intrebare, iata si intrebarea:
Unde e libertatea de exprimare?
Oricum, apreciez mult faptul ca mi-ai mai dat "ignore", dar ai stiut mai apoi sa il retragi, sa stii.

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

Liberatatea de exprimare? Hm!
Cei ce cred in existenta sufletului(cei ca tine), au si o doza de naivitate(frumoasa), materia prima care sta la baza construirii atacurilor venite din partea celor ipocriti, si mergand pe sistemul "arunca si fugi". Procedeaza in felul asta in momentul in care si-au epuizat argumentele, care de altfel sunt putine si fragile, si in incapatanarea lor de a nu ceda, de a nu accepta ideea ca altcineva poate avea o teorie mai plauzibila in sustinerea unui punct de vedere, recurg la astfel de metode. Ca atare, de la o vreme am ajuns la concluzia ca libertatea de exprimare se afla doar in dialogurile interioare, in dialogurile cu noi insine.

18 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ai scris atat de mult fara niciun rost,chiar fara niciun rost.
Apropo,ieri cand mergeam pe strada un caine a inceput sa ma latre fara niciun motiv. Ce crezi ca am facut eu? Nu,nu am stat sa filosofez cu el,explicandu-i prin rationamente complexae ca ma latra fara motiv asa cum probabil ai crezut,in schimb l-am ignorat si mi-am continuat drumul, iar cand a incercat sa ma muste ce crez ca am facut? Nu nu, i-am explicat ca voi merge la politie daca nu inceteaza si ca voi depune plangere impotriva lui, nu, nu am facut asta, m-am prefacut ca apuc o piatra, u ntruc vechi, dar care pentru mintea lui prapadita este mai eficient decat 1000 de cuvinte ale unui om de stiinta.

| Omega233 a răspuns (pentru Inferno):

Inferno, nu confunda un animal rational cu unul ordinar.

| Dandanache a răspuns:

Mi-a dat si mie ignore. Nu imi amintesc sa fii conversat vreodata cu el, cu atat mai mult sa il fi jignit.

Ciudat, am primit ignore doar de la atei. Sunt deja vreo 5. Sunt atat de deschisi spre dialog si libertatea opiniei, incat refuza dialogul cu cei care nu le impartasesc convingerile.

| cristi202 explică (pentru Dandanache):

Vezi, tocmai asta m-a deranjat. Ca de ignorat, m-a mai ignorat el cind am reusit sa ii dovedesc adevarul. Asta nu e o problema, ma astept sa fiu ignorat. Cine are urechi de auzit insa, aude, si de aceea sunt pe aici. Problema e ca noi vorbeam tocmai de libertatea de exprimare, si el se lua de faptul ca pe unele siteuri cu continut creationist nu exista libertate de exprimare. Insa dat fiind ca nici el nu da libertate de exprimare, arata ca nu trebuia sa se lege de acest aspect. Eu i-am zis citeva de la inima, dar incercind doar sa il fac sa inteleaga ca interpreteaza gresit ce i se spune, si el vine mai apoi si zice ca il jignesc, ca il fac incult si prost si in alte feluri. Ori eu nu am facut asa ceva, nici nu am dat de inteles asa ceva.

| danut a răspuns (pentru cristi202):

"Ca de ignorat, m-a mai ignorat el cind am reusit sa ii dovedesc adevarul." Ei si tu, adevarul este dureros iar cand nu ai raspunsul dorit, IGNORE este varianta ideala pentru neputinta. Si eu am vreo doi cu aceleasi "rani" iar pentru a nu-i supara prea tare aplic aceiasi metoda ca a lor.

| Mădă0611 a răspuns:

Daca ti-a dat ignore, nu e rost de cearta, bine ca mi-am mancat snacks-urile inainte :)) =))
Si mie mi-a dat, de pe vreo 2-3 conturi, ca il corectam. In loc sa dea folositor si/sau inteligent, el batman batman.

Si pentru ca nu pot sa iti raspuns la intrebarea postata de el: http://i.imgur.com/Fxoei.jpg

| M25M a răspuns:

Special pentru raymusic22tm. - Cum suna asta " Cu dedicatie de la Cristi pentru Ray" laughing

| cristi202 explică (pentru M25M):

Da, foarte special. Si cu dedicatie din inima de la Cristi pentru Ray. Omul asta mi-a dat ignore, si culmea! tocmai cind vorbeam de libertatea de exprimare, asa ca nu mai pot sa il contactez ca sa imi dovedesc nevinovatia la acuzatiile pe care el mi le-a adus. Poate ca e cam deplasat sa o fac printr-o intrebare, dar e totusi un mijloc de comunicare. Pina acum vad ca nu a raspuns, si daca nu va raspunde, tot el va cadea nasol, pentru ca i-am cerut ceva, argumente ca l-am facut in fel si chip, dar chiar de nu va raspunde, sunt sigur ca va citi ce i-am scris, asta e, tinerii din ziua de azi sunt foarte curiosi, asa ca mesajul va ajunge la el.

| DyNo a răspuns:

Paradoxal este ca atunci aveati ca subiect de discutie libera exprimare.

| CryChristiAN a răspuns:

Felicitari inca odata pentru ca le-ati dovedit ateilor inca o dovada in plus a teoriei creationiste care este si adevarata.

Dar din nefericire, ''inima le este impietrita''. Nu accepta decat dovezi darwiniste in favoarea evolutionismlui, iar cele creationiste le ignora, cu toate ca dovezile si afirmatiile creationiste reprezinta Adevarul.

| DyNo a răspuns (pentru CryChristiAN):

Ma tem ca nu despre asta era vorba in aceasta intrebare. Nu stiu ce dovada a teoriei creationiste a fost adusa aici.

| rocco09 a răspuns:

A spune unei persoane cu 2, 3, 4 fete ca e ipocrit nu e un cuvant nici dur nici jignitor, e o trasatura de caracter reala, la fel cum i-ai spune unui filantrop ca e generos sau unuia care ragaie in public ca e nesimtit! E o jignire sa-l faci pe cineva prost, nebun, magar etc, dar a i-l instiinta de un adevar cu privire la el, indiferent cine o fi, nu e nici rautate, nici grosolanie!

| cristi202 explică (pentru rocco09):

Vezi, la asta nu m-am gindit, si e perfect adevarat ce spui. Eu nu jignesc persoana, doar ii spun adevarul in fata, insa cind e vorba de lucruri negative, cei ce nu si le vad pe ale lor, vad acest lucru ca pe o jignire. Jignire e doar atunci cind vin cu acuzatii nefondate, cind il fac pe om ipocrit si nu este de fapt.

| GoddessMaui a răspuns:

Cu ce sunt preocupati oamenii la 8 dimineata...

| cristi202 explică (pentru GoddessMaui):

Nu era chiar 8, era mai bine de 6. happyhappy Si, da, cu asta se preocupa oamenii. Cred ca si tu te preocupai si la 4 dimineata daca cineva te-ar acuza de ceva, incercind sa ii dovedesti ca acuzatiile sunt nefondate.

| GoddessMaui a răspuns (pentru cristi202):

Nu crezi bine, nu sunt fantoma pe TPU, am calcat si eu pe cativa broscoi raiosi. Nici printre ultimele mele probleme, nu ar fi persoanele de genul asta. Mai bine ascult o manea, decat sa le demonstrez unora cat de retardati sunt.

| cristi202 explică (pentru GoddessMaui):

E si asta o chestie, sa stai cuminte in banca ta. Eu insa nu pot. Pentru ca mai devreme sau mai tirziu, cine va citi ce a scris el si va crede, cind ma va vedea ca vorbesc despre ceea ce cred (sti cit de usor sunt luati cei credinciosi la socoteala pentru ce fac? - si asta pe buna dreptate), ma va putea face ipocrit pe bune, fara insa sa stie ca el stie despre mine doar lucruri ce nu au acoperire, ci doar auzite de la altul.

| GoddessMaui a răspuns (pentru cristi202):

Ai inteles gresit, nu stau in banca mea chiar deloc, ba imi asez banca peste bancile altorahee hee
Cine vrea sa te cunoasca, o va face personal (virtual in cazul asta). E buna faza aia, cine nu cunoaste fara sa dea o sansa, inseamna ca e un ipocrit total predispus la prejudecati.